TYP: a1

Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać - Nic Compton

czwartek, 22 grudnia 2016
Monika Frenkiel

Chcecie się dowiedzieć, jak przyrządzić prawdziwy piracki poncz, jak przetrwać na morzu, jeśli przez przypadek zostanie się rozbitkiem  i dlaczego marynarze noszą kolczyki? W takim razie książka Nica Comptona jest dla was.

„Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać” to zbiór wiedzy i ciekawostek związanych z żeglarstwem. Są to i fakty, i prawdziwe przypadki, i trochę nauki i sporo po prostu ciekawostek. Compton – pisarz, fotograf i zapalony żeglarz w krótkich, niemal encyklopedycznych notkach zawarł sporo informacji o historii żeglarstwa, marynarskich przesądach, rybach i rybakach, statkach i szkutnictwie, oceanach, wybrzeżach, nawigacji. Pogodzie, a nawet marynistycznej sztuce i literaturze. To wiedza kojarząca się trochę z rozwiązywaniem krzyżówek , ale czasem pewne rzeczy po prostu warto wiedzieć. Chociażby po to, żeby zająć opowiastkami i anegdotami młodego człowieka znudzonego żeglowaniem i przerażonego tym, że na morzu nie ma zasięgu.

W książce nie znajdziemy opracowań naukowych,  rozwlekłych relacji z regat, lekcji nawigacji – za to sporo przyjemnych i interesujących anegdot o ludziach, statkach i obyczajach, które można czytać, gdy ma się parę minut wolnego czasu.

Książka została wzbogacona o polskie ciekawostki marynistyczne, opracowane przez Stanisława Tekielego. Na przykład takie, jak polskie próby kolonizacji Tobago, to, że kapitan Nemo był Polakiem (tak, tak!) czy to, że polskie upodobanie do szant to ewenement na skalę światową.

Książka jest bardzo ładnie wydana, na grubym, kremowym papierze, z duża ilością rysunków i reprodukcji, w sztywnej oprawie.

Nic Compton, autor książki, jak już napisano wyżej, to zapalony żeglarz. Jest też autorem aielu artykułów do gazet z branży żeglarskiej i książek o morzu, jachtach i tematyce nautycznej. Jest tez zapalonym fotografem – w swoim archiwum ma ponad 30 tys. zdjęć.

 

Tytuł: „Dlaczego żeglarze nie potrafią pływać oraz inne morskie osobliwości”

Autor: Nic Compton

Wydawnictwo Nautica

Tagi: Nic Compton, Nautica, ciekawostki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 June

W Sydney po 189 dniach żeglugi zakończyła rejs Kay Cotte na "First Lady". W historii żeglarstwa był to pierwszy kobiecy rejs dookoła świata bez zawijania do portów.
niedziela, 5 czerwca 1988
Start do Piątych Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy. Na mecie pierwszy był 79-metrowy "Club Mediterranee", ale po nim pojawili się na mecie dziesięciometrowy trimaran "The Third Turtle" z Michaelem Birchem i Kazimierz Jaworski na "Spanielu" (w kla
sobota, 5 czerwca 1976
Po 8 latach (2922 dni) zamknięcia z powodu wojny arabsko-izraelskiej otwarto ponownie Kanał Sueski.
czwartek, 5 czerwca 1975
Wyruszył w rejs z zamiarem dotarcia do Chicago na Wystawę Światową jacht "Dal" z Andrzejem Bohomolcem, Janem Witkowskim i Jerzym Świechowskim na pokładzie. Po drodze (na Bermudach) z jachtu zszedł Jan Witkowski.
poniedziałek, 5 czerwca 1933