TYP: a1

Dariusz Jędrzejewski "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"

czwartek, 24 września 2015
Joanna Szumowska-Pacułt
Północna Polska ze swoimi słodkimi i słonymi wodami stanowi sporą atrakcję nie tylko dla żeglarzy, ale również dla osób ceniących sobie spokojny wypoczynek w otoczeniu wspaniałej przyrody. O tym przekonuje nas przewodnik "Polska wzdłuż i wszerz. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza", który z pewnością może się przydać przy planowaniu jesiennych wojaży.



Dariusz Jędrzejewski, krok po kroku, przybliża czytelnikom północną część naszego kraju. Wraz z autorem możemy powędrować od Wolińskiego Parku Narodowego, poprzez Kaszuby zachwycające dzikim wybrzeżem, urokliwe Trójmiasto, aż po jeziora Warmii i Mazur – najpiękniejszy szlak żeglarski w Polsce. Nie zabrakło regionalnych ciekawostek i propozycji na aktywne spędzenie czasu.

Przewodnik testowałam osobiście, spędzając tegoroczny urlop na wybrzeżu kaszubskim. Całość podana jest w sposób przejrzysty i interesujący, z dużą ilością zdjęć. Jest to solidna pigułka wiedzy o północnych regionach Polski. Czytelnik może w łatwy sposób znaleźć informację o tym, co w danym momencie go najbardziej interesuje podczas zwiedzania Gdańska, czy Sopotu. Ponadto w książce natrafimy również m.in. na sugestie dotyczące wartych zobaczenia jezior i rzek, opisy miejscowości wypoczynkowych i uzdrowisk, adresy wsi letniskowych i agroturystycznych, informacje o parkach narodowych i krajobrazowych, czy opisy zamków, pałaców i klasztorów.

Warto zaznaczyć, że nakładem Wydawnictwa Burda ukazały się również kolejne części przewodników z tej serii: "Polska wzdłuż i wszerz tom II. Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem" oraz "Polska wzdłuż i wszerz tom III. Góry i pogórza południowej Polski"

"Polska wzdłuż i wszerz tom I. Wybrzeże Bałtyku i pojezierza"
Dariusz Jędrzejewski
Wydawnictwo Burda Książki
Stron: 412
Cena: 41,90 zł


Tagi: joanna, szumowska, pacułt, recenzja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932