TYP: a1

Ann Vanderhoof "W krainie obfitości mango"

sobota, 26 lipca 2014
MZ

Któż z nas nie marzył o tym, by porzucić nudną codzienność, zerwać więzy rutyny i przyziemnych obowiązków. Pracę, choćby i ciekawą, może nawet satysfakcjonującą, zostawić na jakiś czas i dać się porwać egzotycznej przygodzie. Przynajmniej raz poczuć się wolnym, pozbawionym okowów ograniczających wyobraźnię. 


Cóż, rzeczywistość skrzeczy i niewielu z nas dane jest spełnić takie marzenie. Ale są szczęśliwcy, którzy zdobyli się na odwagę, odłożyli swoje obowiązki i rzucili się w wir przygody. W efekcie powstała ta książka. Jest to opowieść o trwającym dwa lata rejsie z Toronto na Karaiby i z powrotem. Od razu ostrzeżenie – jeśli potencjalny czytelniku oczekujesz scen mrożących krew w żyłach, rozszalałych żywiołów i ekstremalnych przeżyć, to się zawiedziesz. Ann i jej mąż Steve to nie para ryzykantów, raczej unikali niebezpieczeństw, by w pełni cieszyć się spotkaniami z ludźmi, piękną, egzotyczną przyrodą, błękitem morza i smakami karaibskich potraw. W ten sposób powstała opowieść prowadząca czytelnika przez Bahamy, Haiti, Dominikanę, Wyspy Dziewicze oraz Wyspy Zawietrzne tudzież Nawietrzne. Podróż to ciekawa, barwna pełna smaków i aromatów. Znakomita lektura na wakacje, ale też na jesienne i zimowe wieczory, kiedy to budzi się w nas tęsknota za słońcem, ciepłym morzem i wiatrem wypełniającym żagle jachtów. W tekst wplecione jest też kilkanaście przepisów na dania, jakich przyszło żeglarzom w trakcie rejsu skosztować, to dodatkowo podkreśla smakowitość narracji. Szkoda jedynie, że wiele z wymienionych w tych przepisach składników próżno szukać na sklepowych półkach naszych delikatesów. Tym samym w czytelniku rośnie pragnienie przeżycia podobnej przygody.


Ann Vanderhoof „W krainie obfitości mango” - Karaibska przygoda

Wydawnictwo Literackie 2014

Stron: 442

Cena: 39,90 zł

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 kwietnia

Na "Down Star" zakończył rejs dookoła świata George Fairle.
wtorek, 27 kwietnia 1965
Odbył się w Warszawie Zjazd Delegatów YKP; zjazdowi przewodniczył Ludwik Szwykowski, jeden z założycieli YKP. Na zjeździe wybrano nowy zarząd z prezesem Bronisławem Barylskim na czele.
niedziela, 27 kwietnia 1947
W Warszawie umiera Antoni Dobrowolski (urodzony w 1872 r.) profesor, geograf, uczestnik wyprawy arktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do powstania pierwszej polskiej stacji artycznej na Wyspie Niedźwiedziej.
wtorek, 27 kwietnia 1954
Urodził się Samuel Morse, twórca alfabetu Morse'a.
środa, 27 kwietnia 1791
Na Filipinach w walce z tubylcami ginie Ferdynand Magellan.
sobota, 27 kwietnia 1521