TYP: a1

Treningi jesienno-zimowe w suchej odzieży

środa, 24 października 2018
Artykuł sponsorowany

Kto żyje aktywnie i uprawia sport, ten się poci. Także jesienią i zimą, bo chłodne jest tylko powietrze, natomiast ciało biegacza, narciarza lub rowerzysty nagrzewa się intensywnie i stara schłodzić, wydzielając duże ilości potu. Bakterie powodujące jego rozkład przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, a wilgoć zgromadzona w odzieży, zwłaszcza zaś w bieliźnie, jest skrajnie nieprzyjemna dla skóry, zwłaszcza w zetknięciu z zimnym powietrzem.

Zatrzymaj się i nie zmarznij

Tak jest w bieliźnie i odzieży sportowej z bawełny, która wchłania całą wilgoć. Kto zrobi sobie przerwę w treningu, momentalnie zmarznie, gdy mokry materiał zrobi się zimny. Szukając na to recepty, wymyślono więc bieliznę i odzież termoaktywną. Istota jej działania sprowadza się przede wszystkim do odprowadzania wilgoci na zewnątrz, z warstwy przylegającej do ciała do drugiej. Dzięki temu skóra pozostaje prawie sucha, a więc organizm utrzymuje ciepło. Ponadto tkaniny termoaktywne zapewniają dużo lepszą wentylację niż bawełna, dlatego latem jest w nich chłodniej, a zimą cieplej.

 

Także dla tych, którzy pocą się nadmiernie

Zalety odzieży termoaktywnej doceniają nie tylko sportowcy, ale i osoby mające problem z dużą potliwością ciała. W zwykłej odzieży często odczuwają spory dyskomfort, zwłaszcza w bardzo upalne dni, a także wtedy, gdy są konfrontowane ze zmiennymi temperaturami, np. wchodząc z zalanej słońcem ulicy do klimatyzowanego marketu. Bawełniany T-shirt bardzo szybko pokryje się plamami potu, widocznymi z daleka. Co innego koszulka termoaktywna: na niej nic nie będzie widać, a użytkownik będzie się czuł komfortowo.

W Polsce kupujemy nie tylko termoaktywną odzież z importu: znana jest też polska odzież termoaktywna Berens. W produkcji wykorzystywane są jony srebra, ograniczające działanie bakterii odpowiedzialnych za rozkład potu. Berens oferuje bieliznę, bluzy, legginsy, czapki, bandamki, chusty, spodnie i koszulki, a także odzież turystyczną.

 

Nie wystarczy kupić, trzeba też zadbać

O termoaktywną odzież trzeba jednak dbać, by nie traciła swoich właściwości. Przede wszystkim należy ja prać po każdym użyciu. Wbrew przekonaniom niektórych, stosować trzeba nie droższe, lecz tańsze proszki, niezawierające zmiękczaczy. Można też prać w szarym mydle. Niewłaściwe pranie może spowodować, że skuteczność odzieży termoaktywnej ulegnie obniżeniu.

Najlepiej działa też bielizna i odzież przylegające ściśle do ciała: stroje luźne nie będą tak skuteczne w odprowadzaniu potu, a podczas wysiłku fizycznego mogą czasami, mimo płaskich szwów, powodować drobne otarcia.

Tagi: bielizna, termoaktywna, sport, trening
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 August

Do Gdańska wpłynęła "Antica" z Jerzym Wąsowiczem i Andrzejem Sochajem po 6. latach żeglugi po różnych morzach świata. Żeglarze przebyli około 60 000 Mm, odwiedzając porty 38 krajów na wszystkich kontynentach
niedziela, 3 sierpnia 1997
Rozpoczęła się pierwsza edycja Mazurskiej Operacji Żagiel
piątek, 3 sierpnia 1979
W Anglii zmarł Joseph Conrad (Józef Korzeniowski), nasłynniejszy pisarz marynista
niedziela, 3 sierpnia 1924
W Kadyksie rozpoczął rejs Krzysztof Kolumb na czele eskadry trzech statków ("Santa Maria", "Nina", "Pinta") zakończony odkryciem nowego lądu; po trzech miesiącach żeglarze dotarli na Bahamy, w przekonaniu, że dotarli do Indii Zachodnich
sobota, 3 sierpnia 1492