TYP: a1

Test żywności liofilizowanej

poniedziałek, 1 sierpnia 2011
Redakcja
Potrawy liofilizowane stają się coraz popularniejsze. Ich zaletą jest niewielka waga i objętość oraz łatwość przygotowania. Mogą być znakomitą alternatywą dla normalnych posiłków, zwłaszcza podczas ekstremalnych wypraw, wspinaczek wysokogórskich i oczywiście podczas rejsów. Wprawdzie nowoczesne jachty są świetnie wyposażone w sprzęt kuchenny, to jednak bywa i tak, że nie ma możliwości, aby załodze zaoferować pełny, smakowity obiad. Wtedy wyjściem jest sięgnięcie po żywność liofilizowaną. Zagotować wodę da się w najgorszych warunkach, a tylko tyle potrzeba, aby przygotować sobie sycący posiłek.

Tawerna Skipperów postanowiła przeprowadzić TEST ŻYWNOŚCI LIOFILIZOWANEJ. Do testowania otrzymaliśmy produkty czterech firm. Są to Adventure Food, Lyofood, Travellunch oraz Trek'n eat.


Travellunch
Sporting Brożyna
Al. Armii Krajowej 220
43-316 Bielsko-Biała

tel.: +48 33 8138370
fax: +48 33 8138371
biuro@sporting-brozyna.pl                 
www. sporting-brozyna.pl
Lyofood
PPUH Lyovit Jerzy Godek
ul. Głowackiego 34 A
26 - 021 Daleszyce

tel.: +48 41 2412350
tel: +48 606 628 526
fax: +48 41 2412322
laura.godek@lyofood.pl
www. lyofood.pl
Adventure Food
Polana
ul. Kaliska 8/10
02-316 Warszawa

tel.: +48 22 292 38 76
tel: +48 668 379 479
fax: b.d.
biuro@polana.pl
www.adventurefood.com/pl
Trek'n eat
RavenOutdoor
ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej 17e/1
31-234 Kraków           

tel.: +48 12 628 51 95
fax: +48 12 628 51 95
info@liofilizaty.pl
www.liofilizaty.pl

Po krótkiej naradzie postanowiliśmy przyjąć następujące kryteria. Ocenialiśmy funkcjonalność opakowania, opis produktu i instrukcję przygotowania potrawy, wygląd potrawy, smak i zgodność opisu potrawy (nazwy) z tym co uzyskiwaliśmy po jej przygotowaniu. Ustanowiliśmy skalę ocen od 1 do 5, przy czym 1 to ocena niedostateczna, a 5 bardzo dobra. Potrawy posegregowaliśmy według ich nazw, przyjmując czasem pewne odstępstwa, gdy jakaś potrawa nie figurowała w liście produktów danej firmy, to zastępowaliśmy ją podobną. Poniższa tabela prezentuje nasze oceny.


a) Minusem opakowanie jest brak zapięcia typu zip.
b) Plusem, ale zarazem minusem jest zapięcie typu zip. Dobrze, że jest, nie dobrze, że praktycznie nie działa.
c) W opisie produktu znajdziemy informacje, że wodę należy uzupełnić do pewnej „linii”. Przez 2 minuty nie udało mi się jej zidentyfikować.
d) Jedyne danie, które przypomina prawdziwy obiad.
e) Danie po przyrządzeniu wygląda jak papka.
f) Zdecydowanie za słone.

a) Danie ponoć zawiera kurczaka. Nie został odnaleziony.


a) Troszeczkę za dużo ziaren pieprzu.

Jak widać w ocenie opakowania, jego funkcjonalności, najlepiej wypadły firmy Adventure Food i Trek'n eat, podobnie działo się to przy ocenie opisu potrawy i instrukcji przyrządzania. Wynikało to z faktu, że obie firmy zastosowały opakowania płaskie, łatwe do przechowywania i nie zajmujące wiele miejsca, dodatkowym plusem było zastosowanie zapięcia typu zip, które ułatwiało zamknięcie opakowania po napełnieniu go wrzątkiem.

Pod względem wyglądu potrawy zdecydowanym zwycięzcą jest firma Lyofood, drugie miejsce w naszym rankingu zajęła Trek'n eat. Również za smak najwięcej punktów przyznaliśmy firmie Lyofood – tu była zdecydowanym faworytem, inne firmy pozostały daleko w tyle.

Teraz kilka uwag końcowych. Decydując się na wykorzystywanie żywności liofilizowanej, trzeba sobie zdać sprawę, że nie będzie to jedzenie, z wyglądu przypominające normalne potrawy, będzie to coś na kształt „papki”, w której trudno odnaleźć te składniki jakie wymienione są na opakowaniu, rekompensuje to łatwość i szybkość przyrządzania. Trzeba założyć, że będzie się z takiej żywności korzystać jedynie w warunkach ekstremalnych.

Test żywności liofilizowanej

Firma, która zwyciężyła bezapelacyjnie pod względem wyglądu i smaku potrawy, zastosowała najmniej wygodne opakowanie, zarówno gdy chcemy te potrawy upchnąć w bagażu, jak i wtedy, gdy napełniamy je wrzątkiem, jest wąskie i długie, co utrudnia wymieszanie zawartości.

Nie we wszystkich instrukcjach była informacja, aby przed wypełnieniem opakowania wodą wyjąć pochłaniacz wilgoci. Co dziwniejsze, w jednych opisach produktów tej samej firmy taka informacja się znajdowała, w innych już nie.

Wszyscy nasi ankieterzy przyznali w sumie pierwsze miejsce firmie Lyofood i to mimo, iż jej opakowanie wydało nam się najmniej udane.

Test przeprowadziła załoga Tawerny Skipperów w składzie:




Weronika Piotr Michał Tomek

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth mija s/y "Copernicus" pod Kpt. Zygfrydem Perlickim.
czwartek, 25 kwietnia 1974
Z Buenos Aires wyruszył w rejs do Polski s/y "Euros"; w czasie nieprzerwanej żeglugi załoga z Kpt. Henrykiem Jaskułą dopłynęła do Helu w ciągu 90 dni po przebyciu 8276 mil.
środa, 25 kwietnia 1973
Z Cannes (z postojem w Giblartarze) wyruszył w samotny rejs przez Atlantyk Alain Gerbault na "Firecrest"; dotarł do Nowego Jorku po 101 dniach żeglugi.
środa, 25 kwietnia 1923
Nieopodal Wysp Kanaryjskich podczas próby bicia rekordu żeglugi 24-godzinnej wywraca się katamaran "Mediatis Region Aquitaine".
wtorek, 25 kwietnia 2006
Henryk Jaskuła zdobywa patent kapitański.
niedziela, 25 kwietnia 1971
Na skały Hamstone w południowej Anglii wpada "Herzogin Cecile".
sobota, 25 kwietnia 1936