TYP: a1

Czarna lista armatorów cz. 3

poniedziałek, 28 listopada 2011
Redakcja
Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszego cyklu o nieuczciwych armatorach. Zachęcamy również do przesyłania nam informacji o takich przypadkach na adres info@tawernaskipperow.pl.

Arga Yacht Charter jest, a może już nawet była, chorwacką firmą czarterującą jachty, nie posiadając własnej floty. Bazując na kontraktach z prywatnymi właścicielami, wynajmowała w ich imieniu około 20 jednostek.

Kontakt na początku przebiegał poprawnie. Żadnych większych niespodzianek, nieprawidłowości. Wszystko było pięknie do pewnego feralnego dnia roku 2011, gdy do czarteru pozostało 2 tygodnie i wszystkie zaliczki zostały już opłacone. Wtedy armator oznajmił nam, że pierwszy raz odkąd jest w biznesie tj. od 20 lat, nie jest w stanie zapewnić klientowi jachtu. Nie jest w stanie zapewnić również jachtu zastępczego. Co więcej, armator przesłał informację, że nie może zwrócić nam pieniędzy z powodu chwilowego braku płynności finansowej. Poprosił jedynie, abyśmy poszukali jednostki u innego armatora, a on za jakiś czas dokona zwrotu pieniędzy.

Sytuacja był bardzo zła, ale nie tragiczna. Znaleźliśmy jacht zastępczy dla klienta, opłaciliśmy go i dalej prowadziliśmy rozmowę z armatorem w sprawie zwrotu zaliczek. Po kilku mailach, w których to próbowaliśmy uzyskać przybliżoną datę wpłaty pieniędzy na nasze konto, otrzymaliśmy odpowiedź od armatora, że nie są w stanie dokładnie jej sprecyzować. Nadmienił, że może to potrwać miesiąc lub dwa.

“Unfortunately I am unable to predict the exact date of refund. This situation could last a month or two, but we do our best to resolve it as soon as possible. Our biggest problem is breakup with our partners what was causing the current lack of liquidity of the company.”

Minęło 5 miesięcy od feralnego zdarzenia (stan na listopad 2011). Odpowiedzi na nasze maile, z upływem czasu coraz rzadsze, w końcu przestały napływać. Armator nie odpowiada również na telefony. Kompletny brak kontaktu, co jest czynnikiem każącym zakwalifikować armatora na listę podejrzanych firm, których osobiście radzimy unikać.

Ostatni mail napłynął 18 lipca:

„The situation is getting better but we still can’t make the transfer to you. We are doing our best to finish this embaresed situation. We are sure it will be better in a next 2 or 3 weeks. Sorry!

Andrej”

Jak zapewniał armator sytuacja w jego firmie poprawia się i za 2-3 tygodnie wyjdą już na prostą – nie wyszli. Radzimy omijać szerokim łukiem, a jeśli ktoś nie wierzy, dla testu zachęcam do wykonania telefonu... nikt już nie odbiera.


Kontakt:
Arga Yacht Charter
Veselka Tenžere 7, 10000 Zagreb,
Tel.: +385 1 3666546
Fax: +385 1 366 7858
arga@zg.t-com.hr
http://www.arga.hr

Bazy: Sibenik
TYP: a3
0 0
Komentarze