TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Turcja

piątek, 16 listopada 2018
Monika Frenkiel

Po kilkuletnim okresie turystycznej ciszy Turcja zaczyna odzyskiwać rynek wyjazdowy. Także, jeżeli chodzi o czartery jachtów. Nic dziwnego – żeglarzy kuszą piękne zatoki, plaże, piękne wyspy i przejrzysta woda.

Turcja ma bogatą ofertę skierowaną do podróżników każdego typu: od kopuł i minaretów Stambułu, po rzymskie ruiny zachodniego i południowego wybrzeża, od szerokich i słonecznych plaż Antalyi po zimne i śnieżne szczyty gór na wschodzie kraju, od szalonych imprez w Bodrum po wyciszone pustelnie i skalne miasta Kapadocji – znajdzie się coś dla każdego, bez względu na to, czy jedzie z plecakiem autostopem, czy też płynie jachtem. Dla jachtowiczów ważna jest informacja, że bazy czarterowe znajdują się w Marmaris, Bodrum i Fethiye.

Marmaris najprawdopodobniej zostało założone w VI w. p.n.e. pod nazwą Physkos jako część krainy Karia. To bardzo popularny turystyczny kurort, którego uliczki w okresie letnim wypełnione są ludźmi. Głównym zabytkiem Marmaris jest zamek zbudowany przez Jonów w 1044 r. p.n.e., później odnowiony w czasach Aleksandra Macedońskiego i rozbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego w roku 1522 podczas walk o grecką wyspę Rodos, któremu zamek służył jako baza wojskowa. Podczas I wojny światowej zamek został zniszczony przez flotę francuską. Do lat 70. XX w. był zamieszkały. Na terenie zamku znajduje się 18 domów, fontanna i łuk. W latach 1980–1990 zamek został odrestaurowany i od 1991 służy jako muzeum. Obecnie we wnętrzach zamku znajdują się sala archeologiczna i etnograficzna oraz galerie sztuki.

 

Bodrum to miejscowość w południowo-zachodniej Turcji w prowincji Muğla, położona nad Morzem Egejskim, na północnym zachodzie zatoki Gökova, naprzeciw greckiej wyspy Kos. To znana miejscowość wypoczynkowa, słynącą z klubów nocnych, sportów wodnych oraz zabytków. Każdego roku Bodrum odwiedza kilkaset tysięcy turystów. Do zobaczenia tutaj jest zamek św. Piotra z muzeum Archeologii Podwodnej, Mauzoleum  - dawniej jeden z siedmiu cudów świata, obecnie niestety w ruinie, oraz Halikarnas (stanowisko archeologiczne). Szczególnie ciekawą historię ma wspomniane Mauzoleum - był to grobowiec Mauzolosa, perskiego satrapy Karii wzniesiony ok. 350 p.n.e. Budynek został zaprojektowany przez architektów Satyrosa i Pyteosa na polecenie królowej-wdowy – Artemizji. Ozdobili go natomiast rzeźbiarze Skopas, Leochares, Timoteos i Bryaksis z Karii.

Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów – zaniedbana budowla pod wpływem upływu czasu, działań ludzi i trzęsień ziemi stopniowo popadała w ruinę. W 1404 roku tylko fundamenty i podstawa budynku pozostawały całe. W 1494 i 1522 joannici zagrożeni najazdem muzułmanów używali surowców z mauzoleum, aby wzmocnić swoją siedzibę, Zamek św. Piotra. W trakcie rozbiórki Mauzoleum odkryty został sarkofag Mauzolosa, który następnie zaginął. Część zabytków z mauzoleum, m.in. rzeźby, znajduje się w British Museum w Londynie.

Fethiye leży w pobliżu gór Taurus, nad Morzem Śródziemnym. Miasto zostało zbudowane na miejscu Telmessos, wcześniejszego Anastopolis i Makri/Macre. Ciekawostką jest, że obecna nazwa miasta pochodzi od pilota Fethiego Beya − tureckiego pioniera lotnictwa i narodowego bohatera.

W centrum Fethiye został odkopany starożytny helleński teatr. Z kolei w północnej części miasta znajdują się wykute w stromej ścianie grobowce skalne, których powstanie datuje się na VI-IV w.p.n.e. Największy z wszystkich znajdujących się grobowców jest grobowiec Amyntasa.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Turcji, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

 

 

Tagi: Turcja, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 11 December

W wieku 86 lat na Florydzie umiera projektant "Optimista" Clark Mills.
wtorek, 11 grudnia 2001
Powrócił do kraju "Zawisza Czarny" po chyba najdłuższym rejsie w jego historii; w czasie wyprawy statek dwukrotnie okrążył Przylądek Horn, zawinął do ponad 500 portów, przebył ponad 89,5 tysiąca Mm.
sobota, 11 grudnia 1999
Nastąpił start trzech szkunerów do regat przez Atlantyk na trasie Nowy York - wyspa Wight; regaty wygrał James Gordon Bennet.
środa, 11 grudnia 1867