TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Teneryfa

piątek, 31 sierpnia 2018
Monika Frenkiel

Wyspa o bardzo urozmaiconym wyglądzie. Suche, pełne ludzi, turystyczne południe, górzyste centrum, z niemal księżycowym, wulkanicznym krajobrazem, soczysta, zielona i wilgotna północ. Białe domki otoczone plantacjami bananów, winnice i przepiękny kolor wody – oto Teneryfa. 


To należąca do Hiszpanii wyspa na Oceanie Atlantyckim, należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Leży nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, wraz z całym archipelagiem zaliczana jest do Makaronezji. Jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich i najludniejszą wyspą hiszpańską. Wybierana jest przez miłośników plażingu i ciepełka (no jakżeby nie), górskich wędrówek oraz żeglarstwa. 


O plażingu pisać nie będziemy – pomijając fakt, że to rozrywka wybierana raczej na południowej części wyspy. Warto natomiast wspomnieć o górskich wędrówkach, bowiem na Teneryfie ich miłośnicy maja do wyboru wiele szlaków o różnym stopniu trudności - w Parku Narodowym Cañadas del Teide (centrum wyspy zdominowany jest przez tutejszy wulkan Teide, najwyższy szczyt Hiszpanii, o wysokości 3718 n. p. m) czy Górach Anaga, gdzie zachowały się spore obszary laurowych lasów trzeciorzędowych. Warto tutaj wspomnieć, że na wyspie mamy aż 42 zakątki objęte specjalna ochroną ze względu na środowisko naturalne. Nawiasem mówiąc, specjalną kolejka można wjechać niemal na szczyt wulkanu, ale przecież nie o to chodzi w pieszych szlakach turystycznych, prawda?  

W północnej części Teneryfy znajdziemy bujniejszą przyrodę oraz miejsca o większym znaczeniu historycznym. Znajduje się tam kilka większych ośrodków wakacyjnych takich jak na przykład Puerto de la Cruz. W pobliżu znajduje się atrakcja - park zoobotaniczny Loro Park a w nim ogromna ilość zagrożonych wyginięciem zwierząt z kilku kontynentów, nawet najbardziej odległych: Antarktydy czy Australii. 


Miejscowością z kilkoma ciekawymi zabytkami jest miasto La Orotava znajdujące się na skraju malowniczej doliny Valle de La Orotava. Wśród zabytkowych budowli wyróżnia się tamtejszy kościół Iglesia de la Concepción z charakterystyczną kopułą. Miasto posiada piękną, w znacznej mierze XVII-wieczną zabudowę i wspaniałe ogrody. Na północnym zachodzie Teneryfy znajdziemy Isla Baja – strefa o największym bogactwie przyrodniczym i krajobrazowym. Główną atrakcją regionu jest malowniczy Wąwóz Masca oraz rezerwat Parque Rural de Teno - głębokie jary, strome urwiska, obszary leśne oraz ciche zatoczki nad oceanem. W jednym z rustykalnych, górskich domków znajduje się ciekawe muzeum oraz centrum miejscowego rękodzielnictwa.

Symbolem wyspy jest osiemnastometrowej wysokości drzewo smocze (dracena smocza) nazywane Drago Milenario w miejscowości Icod de los Vinos. Liczy sobie podobno około 800 lat a jego koronę wieńczy 300 oplatających się ze sobą gałęzi. 
Jednym z najbardziej znanych krajobrazów Teneryfy są wielkie klify Acantilados de Los Gigantes  w pobliżu miejscowości Los Gigantes. Ciekawym miejscem jest z pewnością Garachico, miejscowość, która cudem przetrwała erupcję wulkanu Trevejo trzy wieki temu. Oprócz spektakularnego położenia na ukształtowanym przez lawę nabrzeżu posiada ciekawą architekturę wkomponowaną w zieleń tropikalnej roślinności.


Na północno-wschodnim krańcu Teneryfy znajduje się wychodzący głęboko w ocean cypel z jej dwoma najważniejszymi aglomeracjami – nowoczesną stolicą Santa Cruz de Tenerife oraz San Cristóbal de La Laguna, którego starówka  jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

PROMOCJA


Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Teneryfie (Las Galletas, Santa Cruz Marina), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Sun Odyssey 42i
rocznik 2008
Data: 2020-12-19
Okres: 7 dni
Las Galletas
Koje: 6+2
Kabiny: 3
2390 €
Rabat 27 %
1744 €

Sun Odyssey 44i
rocznik 2010
Data: 2020-12-26
Okres: 7 dni
Las Galletas
Koje: 8+2
Kabiny: 4
2650 €
Rabat 27 %
1934 €

Bavaria 37
rocznik 2006
Data: 2020-12-12
Okres: 7 dni
Santa Cruz Marina
Koje: 6
Kabiny: 3
1300 €
Rabat 27 %
1209 €

Tagi: teneryfa, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 7 December

Na jachcie "Geneve" zakończył rejs Michel Mermod; trasa prowadziła z Callao przez Filipiny, Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Dobrej Nadziei do Hyeres.
środa, 7 grudnia 1966
W Londynie zmarł William Bligh, kapitan żaglowca "Bounty" słynnego z rebelii załogi zakończonej wysadzeniem kapitana i jego zwolenników do szalupy.
niedziela, 7 grudnia 1817