TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Słowenia

piątek, 15 lutego 2019
Monika Frenkiel

Słowenia może nie jest najbardziej oczywistym kierunkiem wybieranym przez żeglarzy, a szkoda, bo ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu wysokie góry, nietkniętą przyrodę, termalne i skarby historii. No i wybrzeże o długości 47 km, na którym  znajdują się piękne miasteczka zbudowane w stylu weneckim, nowoczesne mariny oraz malownicze przystanie.

Żeglarzy oczywiście najbardziej zainteresuje to, że najnowocześniejsze mariny znajdują się w mieście Portorož, Izola i Koper. Piękna przystań jest też w mieście Piran, nazywanym także słoweńską Wenecją Zresztą nawiązań do Wenecji jest tu sporo, szczególnie w regionie Primorska, który swojego czasu należał do Republiki Weneckiej.

Tutejszy klimat należy do strefy umiarkowanej, chociaż obecność tutaj gór i wybrzeża sprawia, że mamy w Słowenii de facto trzy strefy klimatyczne. Lasy zajmują połowę kraju a kraj jest…bardzo ekologiczny. Tutejsze plaże i mariny często są nagradzane błękitną flagą i znakiem eco label. Na jednym z czołowych miejsc jest także Słowenia pod względem czystości wody (zarówno w morzu, jak i na lądzie). Dziedzictwo przyrodnicze jest dla Słoweńców bardzo ważne, dlatego utworzono tutaj wiele obszarów chronionych. Szkoda, że nie ma tak w Polsce, prawda? Najpiękniejszy jest Triglawski Park Narodowy, obejmujący większą część Alp Julijskich. Koniecznie trzeba też zobaczyć Jaskinie Szkocjańskie, znajdujące się na liście UNESCO.

O Słowenii można powiedzieć, że to mały kraj z wielka duszą. Słoweńcom bardzo leży na sercu dobro kraju, dbają o swoja tradycje i kulturę. Są bardzo pracowici i opiekuńczy, przyzwyczajeni do porządku i obdarzeni sporym poczuciem humoru. Warto pamiętać, że Słoweńcy są w swoim kraju zakochani i chętnie się nim chwalą przed cudzoziemcami. A co warto zobaczyć? Ciekawe może być odkrywanie dawno istniejących regionów uprawy winorośli, np. w regionie Vipavy. Warto też poznać proces produkcji tradycyjnej ceramiki – wytwarzano ją we wsi Filovci w Prekmurju.  Z kolei w Pleterju znajdziemy jeden z nielicznych wciąż funkcjonujących na świcie klasztor Kartuzów, gdzie bracia wytwarzają groszkówkę tradycyjnymi metodami. W miejscowości Lipica znajduje się słynna na całym świecie, stanowiąca część słoweńskiego dziedzictwa kulturowego hodowla koni lipicańskich.

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Słowenii (Izola, Portoroz), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Bavaria 50 Cruiser
rocznik 2007
Data: 2020-04-25
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 10+1
Kabiny: 5
3200 €
Rabat 15 %
2720 €

Dufour 44
rocznik 2004
Data: 2020-09-05
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 8+2
Kabiny: 4
2300 €
Rabat 15 %
1955 €

Elan 444 Impresion
rocznik 2014
Data: 2020-10-17
Okres: 7 dni
Izola
Koje: 8+2
Kabiny: 4
2100 €
Rabat 15 %
1785 €

Tagi: Słowenia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 April

W Bremerhaven przekazano Amerykanom żaglowiec "Horst Vessel", obecnie "Eagle".
wtorek, 16 kwietnia 1946
W Spiliby urodził się sir John Franklin, żeglarz, podróżnik polarny i odkrywca. Głównym celem jego wypraw było poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego, zajmował się badaniem północnych wybrzeży Kanady. Zmarł (1847 r.) z wycieńczenia w czasie wyprawy p
niedziela, 16 kwietnia 1786