TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Słowenia

piątek, 15 lutego 2019
Monika Frenkiel

Słowenia może nie jest najbardziej oczywistym kierunkiem wybieranym przez żeglarzy, a szkoda, bo ma nam wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu wysokie góry, nietkniętą przyrodę, termalne i skarby historii. No i wybrzeże o długości 47 km, na którym  znajdują się piękne miasteczka zbudowane w stylu weneckim, nowoczesne mariny oraz malownicze przystanie.

Żeglarzy oczywiście najbardziej zainteresuje to, że najnowocześniejsze mariny znajdują się w mieście Portorož, Izola i Koper. Piękna przystań jest też w mieście Piran, nazywanym także słoweńską Wenecją Zresztą nawiązań do Wenecji jest tu sporo, szczególnie w regionie Primorska, który swojego czasu należał do Republiki Weneckiej.

Tutejszy klimat należy do strefy umiarkowanej, chociaż obecność tutaj gór i wybrzeża sprawia, że mamy w Słowenii de facto trzy strefy klimatyczne. Lasy zajmują połowę kraju a kraj jest…bardzo ekologiczny. Tutejsze plaże i mariny często są nagradzane błękitną flagą i znakiem eco label. Na jednym z czołowych miejsc jest także Słowenia pod względem czystości wody (zarówno w morzu, jak i na lądzie). Dziedzictwo przyrodnicze jest dla Słoweńców bardzo ważne, dlatego utworzono tutaj wiele obszarów chronionych. Szkoda, że nie ma tak w Polsce, prawda? Najpiękniejszy jest Triglawski Park Narodowy, obejmujący większą część Alp Julijskich. Koniecznie trzeba też zobaczyć Jaskinie Szkocjańskie, znajdujące się na liście UNESCO.

O Słowenii można powiedzieć, że to mały kraj z wielka duszą. Słoweńcom bardzo leży na sercu dobro kraju, dbają o swoja tradycje i kulturę. Są bardzo pracowici i opiekuńczy, przyzwyczajeni do porządku i obdarzeni sporym poczuciem humoru. Warto pamiętać, że Słoweńcy są w swoim kraju zakochani i chętnie się nim chwalą przed cudzoziemcami. A co warto zobaczyć? Ciekawe może być odkrywanie dawno istniejących regionów uprawy winorośli, np. w regionie Vipavy. Warto też poznać proces produkcji tradycyjnej ceramiki – wytwarzano ją we wsi Filovci w Prekmurju.  Z kolei w Pleterju znajdziemy jeden z nielicznych wciąż funkcjonujących na świcie klasztor Kartuzów, gdzie bracia wytwarzają groszkówkę tradycyjnymi metodami. W miejscowości Lipica znajduje się słynna na całym świecie, stanowiąca część słoweńskiego dziedzictwa kulturowego hodowla koni lipicańskich.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Słowenii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Słowenia, czarter
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 December

Stocznia Gdańska została wpisana do rejestru zabytków
czwartek, 14 grudnia 2017
W 31. edycji Nagrody Rejs Roku I miejsce i Honorową Nagrodę Rejs Roku 2000 otrzymał Kpt. Jerzy Wąsowicz, za długi, ambitny rejs wokół Ameryki Południowej na jachcie "Antica".
czwartek, 14 grudnia 2000
Na Atlantyku zatonął "Thomas W. Lawson" - 7. masztowy szkuner, jedyny tak otaklowany żaglowiec w historii żeglugi.
sobota, 14 grudnia 1907