TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Litwa

poniedziałek, 2 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Jeśli ktoś lubi Bałtyk (tak, są tacy, nawet nie przejmują się temperaturą!) ale ma ochotę wyjść poza polskie porty czy standardowy cel wycieczek, czyli Bornholm, być może powinien rozważyć udanie się na wschód? Bo, po pierwsze, jak wiemy, tam musi być jakaś cywilizacja, a po drugie, wstyd trochę nie znać naszych bliskich sąsiadów…

Tym razem na czarter jachtu proponujemy Wam Kłajpedę, czyli największe nadmorskie miasto Litwy, jeden z największych bałtyckich portów morskich. To świetne miejsce do wypadu na Mierzeję Kurońską i popularny kurort, ale samo miasto nie jest pozbawione uroku. Warto tutaj zwiedzić Stare i Nowe Miasto (szczególnie urokliwe jest Stare, z niskimi domami i malowanymi okiennicami), ruiny zamku krzyżackiego z najstarszym zachowanym na Litwie brukiem pochodzącym z XVI w. oraz spichrze z XVIII w. No i port. W samym centrum Kłajpedy znajduje się plac Teatralny, na którym mieści się fontanna z 1912 roku, dedykowana Simonowi Dachowi, z postacią jednej z bohaterek z dzieł Dacha i pieśni ludowej, nieśmiałej Anusi. To jeden ze znanych symboli miasta. Na starówce warto zobaczyć także stary jacht Meridianas, który pełni funkcję pływającej restauracji.

Zdradzimy wam sekret – to w Kłajpedzie znajduje się jeden z najstarszych na Litwie browarów, działający od 1784 roku Svyturys. Do największych atrakcji miasta zalicza się także Litewskie Muzeum Morza i do niedawna delfinarium znajdujące się w dawnej twierdzy pruskiej na brzegu morza, choć rozrywki polegające na oglądaniu zwierząt trzymanych w niewoli powoli coraz bardziej (na szczęście) odchodzą do lamusa. W mieście znajduje się też Park Rzeźb, w którym można znaleźć dzieła sztuki najważniejszych autorów litewskich

Jednak Kłajpeda to nie tylko miejsca, ale także wydarzenia. W maju rozpoczyna się tutaj Dzień Muzyki Ulicy, a także Jazz Festiwal na zamku. W czerwcu odbywa się Festiwal Karylionów (karylion z Kłajpedy jest największym instrumentem na Litwie). Z kolei w ostatnim tygodniu lipca na szczególne atrakcje mogą liczyć żeglarze, bo rozpoczyna się morski festyn. To jedna z najważniejszych imprez w mieście, której towarzyszą regaty Baltic Sail. W tym czasie można podziwiać żaglowce z całego świata, a także różnorodne wystawy, pokazy i imprezy uliczne.

Oczywiście, jeżeli znudzi nam się zwiedzanie albo i udział w wydarzeniach kulturalnych, możemy po prostu…położyć się na plaży, albo połazić po wydmach i klifach Mierzei Kurońskiej .

Oczywiście, nie po to czarterujemy jacht z Kłajpedy, żeby siedzieć w tym mieście cały czas. Ale nie martwcie się – stąd już tylko przysłowiowy rzut beretem dzieli nas od innych nadbałtyckich portów – łotewskiej Lipawy i Windawy, stolicy Łotwy Rygi czy też nieco bardziej oddalonego Tallina czy wręcz Sankt Petersburga. Wiecie – only sky is the limit.

 

Jeśli interesuje Was czarter jachtu, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: Kłajpeda, Litwa, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871