TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Dania

piątek, 10 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Pozostajemy w naszych wędrówkach w rejonie Bałtyku – tym razem jednak za cel obierając Danię. Kraj może niewielki, za to ma do dyspozycji ponad 7 000 km wybrzeża, 406 wysp, kilkaset portów jachtowych i miejsc do cumowania. A Dania jest piękna – ma zatoczki, piękną przyrodę, urokliwe wysepki i miasteczka i piękne miasta. I zdecydowanie to kraj przyjazny żeglarzom.

Jeśli ktoś żegluje po Bałtyku, na pewno z sympatią myśli o pewnej duńskiej wyspie, czyli Bornholmie, która jest akurat w takim miejscu, żeby się za dużo tym pływaniem nie zmęczyć i takim, że można się na niej schować, jeśli aura nie sprzyja. Bornholm to także najlepsze miejsce na świecie do jedzenia śledzi, które przyrządza się tutaj podobno na tyle sposobów, ile jest dni w roku.    

Natomiast jeśli nie płyniemy z Polski, a czarterujemy jacht na miejscu, to zaczniemy naszą podróż z wyspy Als. Miłośnicy historii powinni koniecznie zobaczyć znajdujący się na wyspie zamek Sonderborg – zdobyty w 1658 roku przez polskich żołnierzy pod dowództwem Stefana Czarnieckiego. Na wyspie znajduje się sporo atrakcyjnych turystycznych szlaków pieszych, jeśli mamy ochotę poobcować z lasem, naturą, a może i rozbić biwak.

Jeśli żeglujemy w Danii i mamy ochotę na trochę więcej cywilizacji, zawsze warto odwiedzić stolice kraju, czyli Kopenhagę. W mieście znajduje się mnóstwo interesujących miejskich budynków, np. zespół pałacowy Amalienborg  (szczególnie warto być tutaj w południe, kiedy następuje zmiana warty), zamek Rosenborg czy najważniejszy kościół w Danii, katedra Marii Panny. Nawet jeśli jesteśmy dorośli, to pewnie chętnie zobaczymy Ogrody Tivoli, trzeci najczęściej odwiedzany park rozrywki w Europie. Nie może zabraknąć w naszym punkcie programu selfiaka z kopenhaska syrenką i spaceru po Nyhavn, czyli wśród kolorowych budynków w porcie.

Jeśli już będziemy w Danii i będziemy w  towarzystwie dzieci, to zacumujmy łódkę w przyjaznym porcie i odwiedźmy z dzieciakami Legoland w Billund.  A jeśli bliska nam jest światowa kultura, to w planie wycieczki umieśćmy Zamek Kronborg - o w tym XVI wiecznym zamku Szekspir osadził akcję swojego największego dzieła - „Hamleta”.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Danii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877