TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Dania

piątek, 10 stycznia 2020
Monika Frenkiel

Pozostajemy w naszych wędrówkach w rejonie Bałtyku – tym razem jednak za cel obierając Danię. Kraj może niewielki, za to ma do dyspozycji ponad 7 000 km wybrzeża, 406 wysp, kilkaset portów jachtowych i miejsc do cumowania. A Dania jest piękna – ma zatoczki, piękną przyrodę, urokliwe wysepki i miasteczka i piękne miasta. I zdecydowanie to kraj przyjazny żeglarzom.

Jeśli ktoś żegluje po Bałtyku, na pewno z sympatią myśli o pewnej duńskiej wyspie, czyli Bornholmie, która jest akurat w takim miejscu, żeby się za dużo tym pływaniem nie zmęczyć i takim, że można się na niej schować, jeśli aura nie sprzyja. Bornholm to także najlepsze miejsce na świecie do jedzenia śledzi, które przyrządza się tutaj podobno na tyle sposobów, ile jest dni w roku.    

Natomiast jeśli nie płyniemy z Polski, a czarterujemy jacht na miejscu, to zaczniemy naszą podróż z wyspy Als. Miłośnicy historii powinni koniecznie zobaczyć znajdujący się na wyspie zamek Sonderborg – zdobyty w 1658 roku przez polskich żołnierzy pod dowództwem Stefana Czarnieckiego. Na wyspie znajduje się sporo atrakcyjnych turystycznych szlaków pieszych, jeśli mamy ochotę poobcować z lasem, naturą, a może i rozbić biwak.

Jeśli żeglujemy w Danii i mamy ochotę na trochę więcej cywilizacji, zawsze warto odwiedzić stolice kraju, czyli Kopenhagę. W mieście znajduje się mnóstwo interesujących miejskich budynków, np. zespół pałacowy Amalienborg  (szczególnie warto być tutaj w południe, kiedy następuje zmiana warty), zamek Rosenborg czy najważniejszy kościół w Danii, katedra Marii Panny. Nawet jeśli jesteśmy dorośli, to pewnie chętnie zobaczymy Ogrody Tivoli, trzeci najczęściej odwiedzany park rozrywki w Europie. Nie może zabraknąć w naszym punkcie programu selfiaka z kopenhaska syrenką i spaceru po Nyhavn, czyli wśród kolorowych budynków w porcie.

Jeśli już będziemy w Danii i będziemy w  towarzystwie dzieci, to zacumujmy łódkę w przyjaznym porcie i odwiedźmy z dzieciakami Legoland w Billund.  A jeśli bliska nam jest światowa kultura, to w planie wycieczki umieśćmy Zamek Kronborg - o w tym XVI wiecznym zamku Szekspir osadził akcję swojego największego dzieła - „Hamleta”.

Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Danii, piszcie na info@tawernaskipperow.pl

Tagi: czarter, czarter jachtu
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 September

Wypłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa załoga jachtu "Stary" pod Kpt. Jackiem Wacławskim zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego. Równolegle ze "Starym" przejście pokonał drugi polski jacht s/y "Nekton" pod Kpt. Tadeuszem N
wtorek, 19 września 2006
Zmarł Tadeusz Prechitko, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, pilot Chorągwi ZHP w Wolnym Mieście, działacz żeglarski od 1927 r. W 1936 r. na s/y "Korsarz" wygrał wyścig na XI Igrzyska Olimpijskie z Helu do Kilonii. Na tym jachcie w 1963 r. zajął III miejsc
niedziela, 19 września 1982
Na jachcie "Kurun" wyszedł w rejs dookoła świata (z portu wyjścia Croisic do Maroka z towarzyszem żeglugi, potem już samotnie) Jacques-Yves Le Toumelin; trasa rejsu wiodła przez Atlantyk, Kanał Panamski, Markizy, Cieśninę Torresa, Kapsztad do portu wyjści
poniedziałek, 19 września 1949