TYP: a1

RS21 Cup w przenosi się na Warmię i Mazury!

poniedziałek, 14 sierpnia 2023
Informacja prasowa PZŻ

14 załóg z 3 krajów wystartuje w 4 rundzie RS21 Cup. Po imprezach w Szczecinie, Sopocie i Gdyni, regaty przenoszą się na Warmię i Mazury, a pierwszy przystanek znajduje się w Olsztynie na Jeziorze Ukiel. Regaty odbędą się w dniach 12-13 sierpnia, a Patronat Honorowy objął Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Poprzednia runda rozgrywek rozgrywana w Gdyni zgromadziła na starcie rekordową liczbę 19 załóg, co dla tej najmłodszej klasy regatowej w Polsce jest doskonałym wynikiem i potwierdzeniem, że na dobre zagościła w Polsce. W Olsztynie zobaczymy 14 zespołów z Polski, Litwy i Czech w tym całą czołówkę klasyfikacji generalnej z zespołem SportVita Ski&Sail Gliwice Bartka Wójciaka na czele oraz walczących o zwycięstwo w całym cyklu Wiktora Plitko z Nowego Sztynortu, Jacka Puchniarza z Polsporty Sailing – obrońcę Pucharu z sezonu 2022 i Wojciecha Myśliwca z WAT Warszawa. Barw Olsztyna bronić będzie lokalna znana załoga pod wodzą Arkadiusza Sendlewskiego.

Większość startujących załóg to czołowe ekipy Polskiej Ligi Żeglarskiej, które wykorzystują rozgrywki RS Cup jako znakomite uzupełnienie sezonu jednocześnie dając sobie szansę na wywalczenie kolejnego trofeum. Najlepszym przykładem jest załoga Tymona Sadowskiego reprezentująca Lubelskie YKP Lublin, która odniosła zwycięstwo w pierwszej rundzie Ekstraklasy, a w rozgrywkach pucharowych również plasuje się w czołówce. Regaty w Olsztynie zapowiadają się o tyle ciekawie, że po dwóch miesiącach rywalizacji na akwenach morskich w Sopocie i Gdyni, rywalizacja przenosi się na jeziora, a olsztyński Ukiel to bardzo specyficzny i trudny akwen z zmiennymi wiatrami, który może promować załogi preferujące akweny śródlądowe. Czy to przewróci tabelę regat przekonamy się już w najbliższy weekend.

Planowanych jest rozegranie 11 wyścigów, przebieg rywalizacji i wyniki można śledzić na żywo na platformie SAP https://rs21polish2023.sapsailing.com/

W organizację regat bardzo mocno zaangażowało się Miasto Olsztyn oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie udostępniając organizatorom infrastrukturę, a Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Pan Piotr Grzymowicz.

 

Czołówka rankingu po 3 rundach: 

  1. Bartłomiej Wójciak, SportVita Gliwice    190 pkt 
  2. Wiktor Plitko, Nowy Sztynort                     165 pkt 
  3. Jacek Puchniarz, Polsporty.pl                    133 pkt
  4. Wojciech Myśliwiec, WAT Warszawa     130 pkt 
  5. Paweł Grabowski, WAT Warszawa 2       110 pkt
  6. Tomasz Micewicz, Yacht Club Gdańsk    110 pkt
  7. Karol Górski, Baltiq Sport                            100 pkt
  8. Piotr Mańczak, SLAVA Racing                     95 pkt
  9. Tymon Sadowski, YKP Lublin                      95 pkt
  10. Paweł Tarnowski, Flota Online                  91 pkt

Pełne wyniki i rankingi na stronie www.rs21class.pl

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Sezon składa się z 5 imprez w Szczecinie, Sopocie, Gdyni, Olsztynie z finałem w Nowym Sztynorcie. RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej jest dostępna do czarteru na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią na Sardynii i zakończą sezon główny. 


Partnerami regat RS21 Cup sa: Miasto Olsztyn, OSiR Olsztyn, Polski Związek Żeglarski oraz Bryt Sails, Harken, Polska Liga Żeglarska i RS Sailing.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour. 

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 February

Sejm przyjął ustawę o przekopie Mierzei Wiślanej
piątek, 24 lutego 2017
Rozpoczął się w Krakowie kolejny XIX festiwal Shanties pod hasłem "Ruszajmy w rejs". Grand Prix festiwalu otrzymały odnowione "Stare Dzwony".
czwartek, 24 lutego 2000
Na rafie koralowej u wybrzeży Kuby stracony został s/y "Asterias", jacht Śląskiego Yacht Clubu.
sobota, 24 lutego 1990
Wodowanie żaglowca "Pommern", obecnie statek muzeum w alandzkim Marienhamn.
wtorek, 24 lutego 1903