TYP: a1

Nowy, zimowy numer Morza już w sprzedaży!

środa, 18 grudnia 2019
Monika Frenkiel

Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc i my mamy dla Was prezent – nowy, zimowy numer „Morza”! Od dziś, czyli 18 grudnia nasza gazeta jest już dostępna w Empikach, można ją też zamówić (także w wersji elektronicznej) za pomocą strony internetowej www.morze.org.

A co znajdziecie w tym numerze? Trochę tematów związanych z zimnem. W rubryce „Przez peryskop” o Nord Stream II, jak wygląda życie na platformie  Petrobaltic, a także trochę o morsowaniu i rzeczy, których nie wie4dzieliście o pingwinach. Rozmawiamy z Aleksandrą B. Emche o pływaniu regatowym i nie tylko i przybliżamy rzeczywistość nurkowych safari. Z żaglowcami związane są dwa teksty: w ramach cyklu „Żaglowce świata” przybliżamy sylwetkę „Warriora” a kapitan Jerzy Idzikowski, nawiązując do wygranej „Fryderyka Chopina”  napisał o rozpoznawaniu szkwału na żaglowcu rejowym. Jest też dużo o statkach, w tym zaczynamy cykl o polskich lugrotrawlerach.

Nie zapominamy o rocznicach – w 2020 r., w lutym przypada rocznica zaślubin Polski z morzem. A w ramach ciekawostek przypominamy historię o tym, jak RMS Queen Mary skróciła wojnę i dlaczego na banknotach w Nikaragui znajduje się pewna dama, podpalająca lont armaty… W ramach rozrywek kulturalnych jest oczywiście fragment książki o morzu, przypomnienie sylwetki pewnego znanego malarza- marynisty a także – nowość – komiks Anny Krztoń i Jakuba „Dema” Dębskiego „Mała kapitan”, nawiązujący do…kto zna dawne „Morza”, będzie wiedział.

A poza tym, jak zwykle, jest „Przystań hobbystów”, Archiwum Neptuna”, „Sprawy dziwne i ciekawe” z rysunkami Magdy Kufel i inne. Zapraszamy!

Tagi: Morze, kwartalnik, gazeta
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 March

W Goraju urodził się kapitan Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant żaglowca "Dar Pomorza".
niedziela, 24 marca 1912
Ferdinand Laeisz zakłada w Hamburgu firmę żeglugową FL.
środa, 24 marca 1824
Z Portsmouth wyrusza "Pandora" - okręt pościgowy za buntownikami z "Bounty".
czwartek, 24 marca 1791
W Oporto urodził się Henryk Żeglarz.
czwartek, 24 marca 1394