TYP: a1

Nieudana wycieczka z koralowcem

środa, 18 września 2024
Hanka Ciężadło

Stara rzymska maksyma głosi, że nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązku stosowania się do niego. Być może kobieta, która przewoziła przez granicę UE nielegalny okaz koralowca, nie miała świadomości, że robi coś niewłaściwego – może myślała, że wiezie prezent, pamiątkę z wakacji, odziedziczoną po babci ozdobę... Mimo to złamała polskie oraz unijne prawo i naraziła się na przykre konsekwencje tego faktu.

Niespodzianka na granicy

Okazuje się, że fragmenty rafy koralowej można znaleźć nawet na Podkarpaciu. Jak informuje PAP, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzający kontrolę busa na przejściu granicznym w Medyce odkryli okaz skamieniałego koralowca.

Był on dość duży (45 × 30 cm), umieszczony w kartonie, a przewoziła go 35-letnia obywatelka Ukrainy, która nie posiadała zezwoleń niezbędnych do transportu tego rodzaju okazów. Kobieta złamała przepisy ustawy o ochronie przyrody, w związku z czym wszczęto przeciwko niej postępowanie karne.

Dlaczego nie wolno przewozić koralowców?

W zasadzie wolno – o ile posiada się stosowną dokumentację. W przeciwnym bowiem razie zachodzi uzasadnione podejrzenie, iż okaz pochodzi z nielegalnego źródła. Koralowiec, jaki usiłowała przewieźć Ukrainka, był objęty ochroną na mocy CITES. Jest to konwencja o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory, stanowiąca jedno z najważniejszych narzędzi w globalnych działaniach na rzecz ochrony bioróżnorodności.

Konwencję podpisano w Waszyngtonie w 1973 roku, a zawarte w niej ustalenia pomagają chronić zagrożone wyginięciem gatunki, przeciwdziałając takim zjawiskom, jak kłusownictwo, przemyt i nielegalny handel.

Jakie gatunki obejmuje CITES?

Niestety, jest ich sporo, co poniekąd daje obraz stopnia zagrożeń, z jakim zmaga się przyroda. Spośród zwierząt morskich są to między innymi rekiny (biały, wielorybi, młot), płaszczki, koniki morskie, wieloryby, żółwie (szylkretowy, skórzasty, zielony), małże, no i koralowce.

Przewożenie okazów objętych konwencją CITES przez granicę Unii Europejskiej, a nawet handlowanie nimi wewnątrz UE, jest przestępstwem. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Mimo to każdego roku zdarzają się ludzie, którzy albo o tym nie wiedzą, albo przeciwnie – z pełną świadomością usiłują dokonać przemytu. W ubiegłym roku w samym tylko województwie podkarpackim funkcjonariusze wykryli niemal 1300 takich przypadków.

 

 

Tagi: koralowiec, przemyt, CITES, granica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932