TYP: a1

Było trudno i tłoczno, ale najmłodsi żeglarze dali radę! Vector Sails Optimist Cup podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024.

poniedziałek, 8 lipca 2024
Informacja prasowa

Z radosnymi uśmiechami na twarzach zawodników, trenerów i rodziców zakończyły się najweselsze regaty na Zatoce Gdańskiej - Vector Sails Optimist Cup! Podczas trzech dni z bardzo zmienną pogodą, deszczem i trudnymi warunkami wiatrowymi rozegrano siedem wyścigów dla najmłodszych żeglarzy. W regatach wzięło udział aż 270 łódek!

Z kręcącymi powiewami o zróżnicowanej sile, opadami deszczu i niską jak na początek lata temperaturą najlepiej poradzili sobie w grupie OPP A Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa i Stanisław Nosol (Optimist CHKŻ Chojnice), w grupie OPP B Alicja Tychmanowicz (OŚ AZS Poznań i Stanisław Olszanowski (OŚ AZS Poznań).

- Tu, podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk byłem trenerem zastępczym dla klubu HKŻ Chojnice i  zajmowałem się piątką zawodników. – mówił Tytus Butowski żeglujący w klasie 49er, mistrz Europy w klasie Optimist 2013. -  Dla mnie to świetne doświadczenie zmienić perspektywę, być jako trener na pontonie czy spotkać moich byłych mentorów. Bardzo się cieszę, bo mój zawodnik wygrał regaty w grupie A i mam nadzieję, że dołożyłem do tego zwycięstwa swoją cegiełkę. Cała moja grupa, niezależnie od uzyskanego wyniku, bardzo wiele się nauczyła. Ja osobiście uwielbiam żeglować w Gdańsku, tu są zawsze ciekawe i bardzo różnorodne warunki. Świetnie, że tak duże regaty są organizowane właśnie tu na Górkach Zachodnich.

Niektórzy uczestnicy byli już całkiem dobrze zaznajomieni z morzem. Dla tych, którzy trenują zwykle na jeziorach, zmienne warunki, duża fala i silny wiatr były dużym wyzwaniem i trudno im było pływać na równym poziomie. Widać to było zwłaszcza podczas pierwszego wyścigu, kiedy przyszła chmura ze szkwałem i kilka łódek się przewróciło. Karol Grześ (TKŻ Toruń), który ma zaledwie 8 lat, a już 2 lata pływa na Optimiście, mimo przeciwności walczył dzielnie.

- Żeglowało mi się bardzo dobrze, ale nie jestem rozpływany na morzu i fale są duże, wiatr też i to jest trudne. Ale najbardziej lubię właśnie samo ściganie się! Dziś wyprzedził mnie kolega i walczyłem, ale nie udało mi się go wyprzedzić i byłem trzeci. Ale w dwóch wcześniejszych wyścigach byłem przed nim. – podsumowywał swoje starty Karol.

Z zupełnie innej perspektywy niż osiągane przez młodych żeglarzy wyniki patrzył na całe wydarzenie Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiej Klasy Optimist.

 - Dla mnie ważne jest, że dzieci przez trzy dni są tutaj razem, integrują się, mieszkają i spędzają czas po wyścigach w jednym miejscu, które oferuje świetne warunki, boiska i inne atrakcje. To jest wielki bonus tych regat i AZS COSA Galion. To się nie zdarza gdzie indziej, zwykle dzieci są w różnych hotelach i zaraz po regatach rozjeżdżają się, nie ma jak się poznawać. – chwalił organizatorów - Zapraszamy też widzów na Górki Zachodnie w Gdańsku na przyszły rok! Proszę zobaczyć jak dzieci pływają, to są naprawdę piękne widoki. 270 łódek w jednej klasie to pobity rekord frekwencji na regatach! Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk to jest świetny przykład imprezy, która się rozwija i z roku na rok podnosi swój prestiż.

Dziękujemy za wsparcie firmie Vector Sails, tytularnemu Sponsorowi zmagań w klasie Optimist.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Pełne wyniki na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024/results.

Relacja z zakończenia na naszym kanale na YouTube https://www.youtube.com/live/6tMDokLyBks?si=Y-LnyU6vKgTwWq3P

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 July

W porcie Hel zacumował s/y "Euros" pod Kpt. Henrykiem Jaskułą, który jednym skokiem, w ciągu dziewięćdziesięciu dni, pokonał trasę z Buenos Aires długości 8276 Mm.
poniedziałek, 23 lipca 1973
położono stępkę na HMS 'Victory', sławnego za sprawą admirała Nelsona, zwycięzcy bitwy pod Trafalgarem. Dziś okręt pełni funkcję muzeum.
poniedziałek, 23 lipca 1759
Z Gdynii wyruszyła wyprawa harcerzy z Warszawy na jachcie 'Poleszczuk', docierając do Nowego Jorku i dalej drogą sródlądową do Chicago
sobota, 23 lipca 1938
W Śniatyniu rozpoczyna się rejs Waclawa Korabiewicza do Indii
poniedziałek, 23 lipca 1934