TYP: a1

Zmarł Tadeusz Olechnowicz, ostatni komendant Daru Pomorza

poniedziałek, 2 stycznia 2017
Informacja prasowa/Akademia Morska w Gdyni

W minionym roku pożegnaliśmy wielu wielkich i znanych ludzi, także żeglarzy i ludzi morza. W jego ostatnich dniach, 28 grudnia zmarł także kapitan Tadeusz Olechnowicz, ostatni komendant „Daru Pomorza” i pierwszy „Daru Młodzieży”. Miał 80 lat.

Fot. Tsuneo Nakamura

Urodził się 20 sierpnia 1936 roku w Wilnie. Z "Darem Pomorza" zetknął się po raz pierwszy 5 maja 1955 roku, gdy jako uczeń PSM-ki zaokrętowany został na żaglowcu. Po ukończeniu Szkoły rozpoczął typową morską karierę od młodszego marynarza, asystenta pokładowego przez kolejne stopnie oficerskie (był m.in. II oficerem na "Darze Pomorza"). Z "Darem" związana była także praca magisterska Tadeusza Olechnowicza, którą bronił w Wyższej Szkole Ekonomicznej (1966), zatytułowana "Zadania szkoleniowe statku szkolnego "Dar Pomorza" a koszty podróży zagranicznych". W 1967 roku, dosyć niespodziewanie otrzymał swoje pierwsze dowództwo. Pełnił funkcję I oficera na "Świdnicy", gdy w Las Palmas dostał polecenia zastąpienia chorego kapitana "Huty Sosnowiec", stojącego obok starego "liberciaka". Miał wówczas dyplom jedynie kapitana żeglugi małej, w niecały rok później mógł już przed nazwiskiem pisać kpt. ż. w.  

 

Kolejne statki, kolejne doświadczenia. Rok 1975 to pierwsze rozmowy o funkcji komendanta "Daru Pomorza". Kapitan Kazimierz Jurkiewicz zbliżał się do emerytury i Szkoła szukała godnego następcy. Miał początkowo jako kapitan-dubler zdobywać doświadczenie u boku starego mistrza. Jednak kłopoty z sercem zmusiły kapitana Jurkiewicza do podjęcia leczenia i komendantem został w zastępstwie Tadeusz Olechnowicz. Trzymiesięczny debiut - szkolna podróż wokół Europy, Wyspy Kanaryjskie, Atlantyk. Po powrocie wraca na "Dar" komendant Jurkiewicz, a Olechnowicz wrócił do floty. W kolejnym roku jako dubler kapitana Jurkiewicza, popłynął "Darem" na wielki zlot z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych. Wreszcie w 1977 nastąpiła historyczna zmiana - miejsce odchodzącego na emeryturę Kazimierza Jurkiewicza zajął Tadeusz Olechnowicz. Dowodził "białą fregatą" w regatach Operacji Żagiel i w ostatnim rejsie do portu Kotka (1981), po którym "Dar Pomorza" stał się statkiem-muzeum.

Następny rozdział w życiu Komendanta to już nowy żaglowiec – „Dar Młodzieży”. W Stoczni Gdańskiej kapitan nadzorował jego budowę. Ostatecznie "Dar Młodzieży" stanął 4 lipca w Gdyni przy Nabrzeżu Pomorskim do pierwszego podniesienia bandery.

W dziewiczej podróży, podczas regat The Cutty Sark Tall Ships Races, "Dar Młodzieży" zasłynął akcją ratowania poparzonego członka załogi niemieckiego jachtu "Peter von Danzig". Mimo zaangażowania w akcję ratowniczą, żaglowiec zdołał jeszcze wygrać wyścig na trasie Falmouth - Lizbona, a postawa komendanta i załogi uhonorowana została przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą "Fair Play". Komendant Olechnowicz poprowadził także pierwsze wielkie oceaniczne  wyprawy "Daru Młodzieży" - w latach 1983/84 r. na zlot żaglowców uświetniający 400-lecie zamku w japońskiej Osace (z pierwszym przekroczeniem równika), i do Kanady na wielki zlot z okazji 450-lecia odkrycia Drogi Św. Wawrzyńca przez Jacquesa Cartier. Startował i wygrywał w regatach wielkich żaglowców.

Kapitan Olechnowicz był niezwykle popularny w środowisku ludzi związanych ze szkoleniem pod żaglami. Atrakcyjny towarzysko, z równą swobodą obracał się wśród koronowanych głów, wielokrotnie odwiedzających pokład "Daru Młodzieży" jak i wśród kolegów - kapitanów, ludzi morza. Cieszył się także sympatią i szacunkiem studentów odbywających morskie praktyki pod Jego dowództwem. Dowodził fregatą w latach 1982 - 1984 i 1991-1992.  

Tadeusz Olechnowicz wiele lat temu osiadł w Bremerhaven. Uczestniczył jednak m.in. w obchodach 25- lecia podniesienia bandery na "Darze Młodzieży". Odwiedził po raz ostatni swój żaglowiec w Bremerhaven dwa lata temu. Podczas tegorocznej wizyty "Daru" w Bremerhaven, prezent na 80-te urodziny, odebrała w salonie "Daru" Edith - żona Komendanta. On sam nie czuł się już najlepiej.  

 

Tagi: Tadeusz Olechnowicz, Dar Pomorza, Dar Młodzieży
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999