TYP: a1

Zdzisław Pieńkawa w Alei Żeglarstwa

poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Redakcja/MF
Zdzisław Pieńkawa to kolejny żeglarz, który zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Poświęcona mu tablica zostanie odsłonięta 14 maja 2016 r.
Zdzisława Pieńkawy - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, sędzia żeglarski klasy II, instruktor żeglarstwa, inżynier - okrętowiec, konstruktor, specjalista od bocznego wodowania dużych statków. Był aktywnym działaczem i szkoleniowcem od 1948 r. w ZHP, AZS, a następnie w ośrodku GKKF w Jastarni. Był wybitnym morskim żeglarzem regatowym, zdobywcą czołowych lokat w wielu imprezach krajowych i zagranicznych. Był inicjatorem udziału polskich jachtów w pierwszych międzynarodowych regatach dookoła świata wokół trzech przylądków – Whitbread Round The World Race 1973/1974, czyli szlakiem windjammerów. W regatach wzięły udział dwa polskie jachty „Otago” pod dowództwem kpt. Pieńkawy i „Copernicus” pod dowództwem kpt. Perlickiego. Za udział w regatach obaj panowie otrzymali ex aequo główną nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant w 1974 r. Był członkiem, a od 1993 r. Grotmasztem Bractwa Kaphornowców. Był również członkiem jury nagrody Rejs Roku. Jest autorem kilkuset artykułów popularyzujących żeglarstwo. Posiadał liczne odznaczenia państwowe, resortowe i organizacyjne.

Tablica poświęcona Zdzisławowi Pieńkawie zostanie odsłonięta 14 maja podczas otwarcia Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Tagi: Zdzisław Pieńkawa, żeglarz, kapitan, Aleja Żeglarstwa Polskiego
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 March

Barbara Królikowska odbiera nagrodę Rejs Roku za rejs dookoła świata na s/y "Karolka".
piątek, 3 marca 2006
Wokółziemskie regaty The Race zakończył "Club Med.", 110. stopowy katamaran dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta zwyciężając w stawce 6 jachtów.
sobota, 3 marca 2001
Jerzy Wąsowicz na s/y "Antica": mija ze wschodu na zachód Przylądek Horn w rejsie do Ameryki Południowej.
środa, 3 marca 1999
Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Koszaliński" prowadzonego przez Ryszarda Wabika.
środa, 3 marca 1982