TYP: a1

Super Kolos dla kapitana Wojciecha Jacobsona

czwartek, 18 lutego 2016
Redakcja/MF
Kapitan Wojciech Jacobson otrzymał nagrodę Super Kolosa za całokształt dokonań i wybitny wkład w rozwój polskiego żeglarstwa. Statuetkę odbierze 13 marca podczas Gali w Gdyni.87-letni kapitan Jacobson to dla polskich żeglarzy instytucja i wzór do naśladowania. Z rodziny o żeglarskich tradycjach, choć z wykształcenia chemik to z powołania również żeglarz. Począwszy od 1949 roku przepłynął ponad 260 tysięcy mil morskich, przybijając w trakcie swoich licznych rejsów do wybrzeży wszystkich kontynentów oprócz Antarktydy. Czterokrotnie odwiedzał Wyspę Wielkanocną, przepłynął też Cieśninę Magellana. Od 1965 roku kapitan jachtowy. Brał udział w pierwszej fazie rejsu Ludomira Mączki dookoła świata.

Z Mączką żeglował także w latach osiemdziesiątych – najpierw wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej, potem do Europy, a następnie z Francji do Kolumbii Brytyjskiej. W latach 1985–1988 uczestniczył w zorganizowanej przez Janusza Kurbiela próbie pierwszego przepłynięcia Przejścia Północno-Zachodniego małym jachtem z zachodu na wschód (z Pacyfiku na Atlantyk). W roku 1988, przejmując od Kurbiela prowadzenie jachtu, wspólnie z Mączką doprowadził przedsięwzięcie do końca. Dwaj żeglarze, którzy jako jedyni uczestniczyli we wszystkich fazach tej kilkuletniej wyprawy, przygotowując się do jej kolejnych etapów, blisko pół roku spędzili w wioskach Inuitów.

W trakcie swojej długoletniej przygody z żeglarstwem uczestniczył w licznych regatach, rejsach szkoleniowych, wyprawach i zlotach. Pływał zarówno na jachtach mieczowych, balastowych jak i na dużych żaglowcach. Jako instruktor prowadził szkolenia na kursach, obozach i w trakcie rejsów. Szkolił również obcokrajowców w Centralnym Ośrodku w Trzebieży, a także podczas pobytu w Libii oraz na pokładach żaglowców „Pogoria” i „Concordia”.

Kapitan Wojciech Jacobson ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień związanych z żeglarstwem. Srebrny Sekstant otrzymał dwukrotnie (w latach 1985 i 1988, za drugim razem wspólnie z Januszem Kurbielem i Ludomirem Mączką), uhonorowano go także nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców (1989) oraz medalem Derek Zavitz Memorial Award (1998) przyznawanym przez kanadyjskich studentów osobom, których postawa uznana została za godną naśladowania. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Conrada i Topór Bojowy Chwały Mórz Bractwa Wybrzeża. Jest również członkiem Bractwa Wybrzeża oraz członkiem honorowym Polskiego Związku Żeglarstwa i Akademickiego Związku Sportowego.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492