TYP: a1

Shanties 2025 już w lutym!

środa, 29 stycznia 2025
informacja prasowa

            „Bo to morze moje jest” - pod takim hasłem przewodnim w dniach 20 - 23 lutego 2025 roku odbędzie się 44. edycja Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties".      

Na cztery dni Kraków zamieni się w port tętniący muzyką wiatru i wody. Nieprzerwanie od 44 lat festiwal sprowadza do Krakowa z najdalszych zakątków Polski wielotysięczną publiczność, połączoną żeglarską i szantową pasją. Tutaj tradycja spotyka się ze współczesnością.

            Na tegoroczną edycję zaplanowano wiele muzycznych atrakcji. Festiwal rozpocznie kameralny koncert w Radiu Kraków. W radiowej przestrzeni gościć będziemy solistów i bardów sceny szantowej. Reżyserzy koncertu szykują niespodziankę i zapowiadają niekonwencjonalną odsłonę wydarzenia. Od piątku cumujemy w kinie Kijów, gdzie czekają na publiczność m.in. koncerty jubileuszowe gigantów polskiej sceny szantowej, zespołów: Mechanicy Shanty, Zejman i Garkumpel i Cztery Refy. Liczba „4” królować będzie na festiwalu! 

            Z kolei sobotni nocny koncert to spotkanie z twórczością Janusza Sikorskiego – współtwórcy legendarnej grupy „Stare Dzwony” i Andrzeja Koryckiego w koncercie zatytułowanym „Sikorki”. Po raz kolejny wydarzeniem będzie występ formacji smyczkowej, której skład tworzą członkowie wielu zespołów. W przyszlym roku usłyszymy aż 8 instrumentów smyczkowych! Od kilku lat zaskakują publiczność kompozycjami tworzonymi przez Tadeusza Melona – kompozytora i dyrygenta, a niegdyś członka zespołu Zejman i Garkumpel. Trzon kompozycji stanowią znane szanty, piosenki żeglarskie nawiązujące do tematyki koncertu i w wirtuozerski sposób łączone m.in. z muzyką klasyczną. Z racji tematu koncertu z pewnością usłyszymy m.in. piosenki Janusza Sikorskiego i Andrzeja Koryckiego w doskonałej aranżacji na skrzypce…

            Obowiązkowym punktem programu w festiwalową sobotę o godz. 14.00 będą „Szanty w plenerze” na Rynku Głównym,  czyli wspólne śpiewanie pieśni morskich z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i  wykonawcami z zagranicy: The Jack Tars i chórem „Majtki Prezesa”. Szantowy muzyczny happening doskonale wpisał się w scenariusz festiwalu, z roku na rok bez względu na kapryśność zimowej aury, gromadzi fanów piosenki żeglarskiej. Zapraszamy do udziału!

            Jak zwykle na afiszu obowiązkowo znajdą się popularne 2 koncerty dla dzieci, w piątkowe i sobotnie przedpołudnie o godz. 11.00 prowadzone odpowiednio przez zespół Klang i Zejman i Garkumpel. Dla zorganizowanych grup przygotowaliśmy zniżkę na  piątkowy koncert w kinie Kijów. Koncerty dla dzieci od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszej publiczności oraz rodziców, a na piosenkach  „Hej ho, żagle staw!”, czy „Hej fala falę goni...” wychowały się pokolenia żeglarzy.

            Niedzielne przedpołudnie nieodmiennie zapraszamy na koncert szanty klasycznej, a okazja tym ciekawsza, że w trakcie świętujemy jubileusz 40 lecia legendarnego zespołu Cztery Refy. Wystąpi m.in. Męski chór Szantowy Zawisza Czarny – jedyny w Polsce ponad 30 osobowy chór żeglarzy pod batutą Jacka Jakubowskiego. 

            Ostatni koncert festiwalu dedykujemy postaci Andrzeja Qni Grzeli – liderowi zespołu Ryczące Dwudziestki, autorowi piosenki, której tytuł stanowi hasło przewodnie tegorocznego festiwalu. Był postacią ważną dla środowiska żeglarskiego i szantowego. Opowiemy o człowieku pełnym pasji, poczucia humoru i radości życia, opowiemy o przekraczaniu granic, przełamywaniu muzycznych stereotypów, poszukiwaniu i odwadze w urzeczywistnianiu marzeń. Takim przesłaniem zakończymy przyszłyroczny festiwal.

            Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyć będzie kiermasz żeglarski, wystawa fotografii/malarstwa marynistycznego, wiele wydarzeń dodatkowych wzbogacających koncerty, a wśród nich niezmiennie popularne nocne szantowo – folkowe muzyczne spotkania z wykonawcami festiwalu od czwartku do niedzieli w tawernie żeglarskiej Stary Port.

W festiwalu udział potwierdzili najlepsi wykonawcy sceny szantowej, ulubieńcy publiczności oraz goście z zagranicy – ponad 30 solistów i zespołów.

Na scenie pojawią się m.in..: Banana Boat, Cztery Refy, Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”, Waldemar Mieczkowski Band, Mietek Folk Olsztyn, The Nierobbers, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki,Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel, Sąsiedzi.

Zapraszamy w rozśpiewany rejs!

Program i bilety - oficjalna strona Festiwalu Shanties www.shanties.pl

Festiwal Shanties w internecie

Web site: www.shanties.pl

FB shanties.krakow

IG  shanties_krk

kanał YT:  FestiwalShanties

serwis biletowy: www.rezerwacje.hals.krakow.pl

Organizator:

Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki HALS

31-113 Kraków, ul. Straszewskiego 27

tel.+48 12 430 09 86, e-mail: hals@hals.krakow.plwww.hals.krakow.pl

 

XLIV FESTIWALI PIOSENKI ŻEGLARSKIEJ „SHANTIES”

“BO TO MORZE MOJE JEST”

 

20 lutego (czwartek)

RADIO KRAKÓW Studio S5

  • godz. 19.00 koncert  „Popłynęli koledzy w rejs”

prowadzenie: Piotr Zadrożny, Paweł Hutny

wystąpią m.in.:Shanty Roots - Marek Szurawski & Filip Dąbrowski, Ryszard Muzaj, Jakub Paluszkiewicz, Marta Kania, Marta Śliwa, Piotr Zadrożny, Paweł Hutny

TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”

  • godz. 22.00 – Nocne Szantowanie

 21 lutego (piątek)

KINO KIJÓW

  • godz. 11.00 koncert dla dzieci „Humory oceanu”

wystąpi zespół Klang

  • godz. 18.00 koncert “Niech horyzont przyjdzie do mnie”

prowadzenie: Arek Wlizło i The Nierobbers

wystąpią m. in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Formacja, The Nierobbers, Waldemar Mieczkowski Band, Arek Wlizło Trio, The Pioruners

  • godz. 22.00 „60-40-20 Cały mój świat” Jubileusz zespołu Mechanicy Shanty, Szkocka Trupa, Henryka Czekały

prowadzenie: Waldemar Krasowski, Piotr Kowalewicz

wystąpią m.in.: Banana Boat, Mechanicy Shanty, Mietek Folk Olsztyn, Sąsiedzi, Stara Kuźnia, Szkocka Trupa

TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”

  • godz. 22.00 – Nocne Szantowanie

22 lutego (sobota)

KINO KIJÓW

  • godz. 11.00 koncert dla dzieci „Hej fala falę goni” (K5)

wystąpi Zejman i Garkumpel, Krzykaśki

RYNEK GŁÓWNY

  • godz. 14.00 Szanty w Plenerze
  • godz. 17.00 koncert “Hej obudzę fale!” - 40 lecie zespołu Zejman i Garkumpel (K6)

prowadzenie: Mirek “Koval” Kowalewski, Zbigniew Murawski

wystąpią m.in.: Banana Boat, Klang, Stara Kuźnia, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Krzykaśki, Waldemar Mieczkowski i Arek Wlizło, Zejman i Garkumpel

  • godz. 22.00 koncert SIKORKI

prowadzenie: Agnieszka Maciejewska, Jakub Paluszkiewicz

wystąpią m. in.: Flash Creep, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mirek Kowalewski i Zbyszek Murawski, Ogólnopolski Oktet Smyczkowy, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Waldek Mieczkowski Band, The Nierobbers

TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”

  • godz. 22.00 – Nocne Szantowanie

23 lutego (niedziela)

KINO KIJÓW

  • godz. 12.00 koncert “Czterdzieści lat przez cały świat” - 40 lecie zespołu Cztery Refy

prowadzenie:  Maciej Łuczak, Jerzy Ozaist

wystąpią m. in.: Cztery Refy, Flash Creep, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Shanty Roots - Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, The Jack Tars

godz. 16.00 koncert “Bo to morze moje jest”

prowadzenie: Paweł Delikat, Paweł Jędrzejko

wystąpią m. in.: Arek Wlizło Trio, Cztery Refy, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, The Jack Tars, Klang, chór Majtki Prezesa, Męski Chór Szantowy “Zawisza Czarny”, Mietek Folk Olsztyn, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Perły i Łotry

TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”

  • godz. 22.00 – Nocne Szantowanie

 

 

Tagi: shanties, festiwal, Kraków
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 lipca

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872