TYP: a1

Pierwszy plan to przetrenować zimę i przygotować się do wiosennych startów

czwartek, 7 grudnia 2017
Informacja prasowa
Rozmowa z Pauliną Rutkowską, dwunastoletnią liderką rankingu Pucharu Polski Kinder + Sport Optimist gr. B 2017, zawodniczką Yacht Klubu Polskiego Gdynia.

 
Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z Optimistem?
 
Paulina:  Moją przygodę z żaglami rozpoczęłam na Mazurach podczas wyjazdu z Tatą. Po powrocie z Mazur bardzo chciałam spróbować sama i rodzice zaprowadzili mnie do wrocławskiego klubu UKS Żeglarz gdzie pierwszy raz wsiadłam do Optimista. Tam stawiałam swoje pierwsze kroki, zanim przeniosłam się do  Yacht Klubu Polskiego Gdynia, aby trenować pod okiem trenera Dariusza Dołęgi. W YKP Gdynia trenuje do dnia dzisiejszego. 
 
Jak wspominasz początki – pierwsze treningi, pierwsze regaty?
Paulina: Na początku było trudno, nie za bardzo wiedziałam jak się zachować kiedy mocno wiało. Trochę się bałam silnego wiatru. Po kilku treningach miałam już swoją własną łódkę i pojechałam na pierwsze regaty do lokalnego klubu nieopodal Wrocławia. Pomimo tego, że wylądowałam w wodzie podczas jednego z wyścigów - bardzo chciałam robić wtedy wysoki bom, ale nie za bardzo wiedziałam jak to się robi  - start w pierwszych regatach był dość udany. Skończyłam w połowie stawki. Jak na kilka treningów to był niezły wynik. 
 

 
Co najbardziej podoba Ci się w żeglarstwie?
Paulina: Bardzo lubię żeglować, u mnie w domu dużo się pływa i od dziecka mam kontakt z wodą i żeglarstwem. Podobało mi się to od samego początku. Teraz jak okazało się, że trochę mi to wychodzi to spodobało mi się to jeszcze bardziej. Dzięki żeglarstwu mogłam uczestniczyć w wielu fajnych zgrupowaniach i wyjazdach zagranicznych.
 
Jak wyglądają Twoje codzienne przygotowania, treningi?
Paulina: W sezonie letnim - kiedy jestem w domu we Wrocławiu chodzę na sale dwa razy w tygodniu, gdzie dbam o swoją kondycję, w weekend natomiast wyjeżdżam do Gdyni gdzie mamy treningi w piątek, sobotę i niedzielę na wodzie pod okiem trenera. Do tego dochodzą obozy i zgrupowania przed regatami. Sezon zimowy to głównie zagraniczne zgrupowania w Hiszpanii, we Włoszech, na Cyprze – najczęściej zakończone regatami. 
 

 
Jakie są Twoje najbliższe sportowe plany?
Paulina: Aktualnie rozpoczęłam treningi pod okiem trenera Przemysława Strusia w gr A. Pierwszy plan to przetrenować zimę i przygotować się do wiosennych startów w Polsce. Zimą zaplanowane mamy cztery zgrupowania zakończone regatami. Za kilka dni wylatuje na Majorkę, w styczniu - Torrevieja, Luty - Palamos a marzec - Garda. Od kwietnia rozpoczynamy treningi w kraju. Cel na pierwszy sezon to zapoznać się z zawodnikami i dać z siebie wszystko na regatach. Oczywiście docelowo chciałabym zrobić dobry wynik na Olimpiadzie Młodzieży oraz zakwalifikować się do reprezentacji kraju na ME lub MŚ. Mam na to co najmniej dwa lub trzy lata bo tyle planuje jeszcze pływać na OPTIMISCIE. Wszystko zależy do warunków fizycznych. Potem najprawdopodobniej przesiądę się na dwuosobową klasę 420 która jest klasą przygotowawczą do klasy 470.  
 
Masz tyle wyjazdów. Jak godzisz to ze szkołą?
Paulina: Bardzo dużo pracy wykonuje przed wyjazdem. Nauczyciele zadają mi materiał a ja staram się przerobić jak najwięcej. Na wyjazdach odrabiam lekcje po treningach i po wyścigach. Jeśli opuszczę sprawdzian, to zaliczam go po powrocie. W szkole mamy fajnych nauczycieli, rozumieją moją pasję a ja staram się zawsze być przygotowana do lekcji po powrocie z wyjazdów. 
 

 
Czy masz swoich żeglarskich idoli?
Paulina: Tak. Chciałabym pływać tak dobrze jak Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek-Gliszczyńska w klasie 470. Mam również nadzieje że Agnieszka i Irmina zdobędą medal IO w Tokio. Trzymam mocno kciuki. 
 
Klasa 420 i 470 to klasa dwuosobowa. Masz już plany co do swojej załogi ?
Paulina: Wstępnie tak. Umówieni jesteśmy z moją koleżanką klubową i zarazem przyjaciółką Antoniną Ołowiak. Ja będę pływać na sterze a Tosia na załodze. 
 
W przyszłym sezonie przechodzisz do grupy A, jak będziesz wspominać regaty w grupie B?
Paulina: Ostatni sezon w gr. B był dla mnie bardzo udany. Na wielu regatach Pucharu Polski Kinder+Sport Optimist gr. B poza wyścigami poznałam wiele koleżanek i kolegów, z którymi do dziś utrzymuje kontakt. Część z nich przechodzi ze mną do gr A, a część pozostaje w gr. B.  Grupa B będzie mi się zawsze kojarzyć z trenerem Dariuszem Dołęgą – to on przeprowadził mnie przez te dwa sezony moich startów w gr B.  Chciałabym też korzystając z okazji bardzo mu podziękować za to. Dziękuje Trenerze.
 

 
***
Najważniejsze osiągnięcia Pauliny Rutkowskiej w 2017 roku:
1 miejsce kat dziewcząt 1 miejsce kat OPEN – Ranking Pucharu Polski  Kinder + Sport Optimist gr. B 2017
1 miejsce drużynowe Mistrzostwa Polski PSKO  RYBNIK 2017
1 miejsce kat dziewcząt 2 miejsce kat OPEN - Mistrzostwa PSKO grupy B - Jezioro Niegocin (Puchar Polski  Kinder + Sport Optimist gr. B)
1 miejsce kat dziewcząt 4 miejsce kat OPEN – Volvo Gdynia Sailing Days – Puchar Trenerów – Gdynia (Puchar Polski  Kinder + Sport Optimist gr. B)
1 miejsce kat dziewcząt 1 miejsce kat OPEN - Regaty Pomarańczowe im. M Skubija – Iława
1 miejsce kat dziewcząt 1 miejsce kat OPEN - Puchar Opti – Gdynia (Puchar Polski  Kinder + Sport Optimist gr. B)
1 miejsce kat dziewcząt 1 miejsce kat OPEN - Regaty o Puchar Burmistrza Zalewa - J. Ewingi, Zalewo
1 miejsce kat dziewcząt 1 miejsce kat OPEN - Jesienny Puchar Gdyni – Gdynia -  Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kl Optimist. 
 
 
 
 
 
 
 
Tagi: Paulina Rutkowska, optimist, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 July

W Gdyni odbył się pierwszy w historii zlot Polonii Żeglarskiej znany pod nazwą World Polonia Sailing Jamboree Poland 1991. Na zlot przybyło 26 jachtów polonijnych z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Danii, Finlandii. Flotyllę jachtów polon
niedziela, 14 lipca 1991
"Dar Młodzieży" pod dowództwem Kpt. Marka Szymońskiego przekroczył jako pierwszy żeglowiec klasy A linię mety w wyścigu z Antwerpii do Alesund w ramach regat Cutty Sark Tall Ships' Races.
sobota, 14 lipca 2001