TYP: a1

Pamięci tych, co nie wrócili

piątek, 28 października 2022
Hanka Ciężadło

1 listopada w dzień Wszystkich Świętych Pomorski Związek Żeglarski zaprasza do Gdyni. Jak co roku odbędą się tam uroczystości upamiętniające żeglarzy oraz ludzi morza, którzy w mijającym roku odeszli na wieczną wachtę.

Spotkanie rozpocznie się o 10.00 pod pomnikiem „Zaginionych na morzu” zlokalizowanym na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni na wysokości restauracji Barracuda. Celem uroczystości będzie oddanie hołdu wszystkim, którzy nie wrócili z morza: kapitanom, szeregowym marynarzom, żeglarzom, ale też pasażerom statków.

Jest to symboliczna forma upamiętnienia tych, którzy tak naprawdę nie mają grobów. Jak zawsze planowane jest zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i chwila cichej refleksji. Każdy jest mile widziany – jeśli więc macie chwilę czasu i będziecie akurat w Gdyni, warto zastanowić się nad wzięciem udziału w tej skromnej uroczystości.

Tagi: Gdynia, uroczystość, ludzie morza
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 February

Zmarł kapitan Zdzisław Paska, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych XX wieku, wspaniały żeglarz i wychowawca młodzieży, wieloletni kapitan i opiekun jachtu „Magnolia”.
niedziela, 5 lutego 2017
Przylądek Horn opłynął s/y "Otago" pod dowództem Kpt. Zdzisława Pieńkawy; Przylądek Horn opłynął s/y "Copernicus" pod dowództem Kapitana Zygfryda Perlickiego.
wtorek, 5 lutego 1974
Bernard Moitessier na "Joshua" mija Przylądek Horn podczas The Golden Globe.
środa, 5 lutego 1969
W Sartanie w Rosji urodził się Stefan Gorazdowski. Jednen z pierwszych kapitanów polskiej floty handlowej, autor podręczników z nawigacji.
niedziela, 5 lutego 1911