TYP: a1

Laura Dekker wyruszyła do Portugalii

wtorek, 3 sierpnia 2010
Paulina Wilk
laura dekker

źródło: www.flickr.com

4 sierpnia Laura Dekker wypłynęła do Portugalii. Stamtąd pretendentka do tytułu najmłodszej samotnej żeglarki rozpocznie swój rejs dookoła świata. Trasę z Holandii do Portugalii pokona z ojcem, ostatecznie testując jacht przed oficjalnym startem.


Laurę wstrzymywał do tej pory holenderski sąd opiekuńczy – czternastolatka zgłosiła gotowość wypłynięcia już rok temu. Ostatecznie jednak 27 lipca 2010 sąd rozpatrzył ponownie sprawę i zgadzając się z pozytywną opinią pracowników socjalnych z Utrechtu, gdzie mieszka Laura, wycofał swój poprzedni zakaz. Sprawa odbiła się głośnym echem w światowych mediach. Komentowano fizyczną i psychiczną dojrzałość dziewczynki do samotnego rejsu, wyrażano troskę o jej edukację oraz powątpiewano w wystarczające umiejętności żeglarskie.


Sąd orzekł, że odpowiedzialność za Laurę zwrócona jest rodzicom i to od nich teraz zależy, czy dziewczynka może wypłynąć w rejs dookoła świata. Rozwiedzeni obecnie rodzice solidarnie popierają jej zamiary. Warto dodać, że Laura urodziła się w jednym z nowozelandzkich portów w trakcie odbywanego przez nich, trwającego siedem lat rejsu. Według adwokata okres oczekiwania na decyzję sądu wykorzystano na liczne działania zwiększające gotowość Laury. Między innymi przygotowano większy niż poprzednio, dwumasztowy jacht Jeanneau Gin Fizz o ożaglowaniu kecz 11,5 metra LOA, noszący nazwę Guppy.


Rejs rozpocznie się z Portugalii. Stąd młoda żeglarka skieruje się na zachód, na Wyspy Kanaryjskie, Panamę, Polinezję i Australię, a dalej przez Morze Czerwone i Śródziemne. Aby Laura stała się rekordzistką, wyprawa powinna zakończyć się przed 20 września 2012. Dotąd rekord należy do Australijki Jessiki Watson, której rejs na 10-metrowym jachcie "Ella's Pink Lady" zajął 210 dni.

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 June

Zmarł Kazimierz Klimaszewski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, zasłużony działacz żeglarski, współzałożyciel Klubu Morskiego PTTK "Bryza", był jego pierwszym komandorem.
wtorek, 4 czerwca 1974
Zakończenie pierwszych załogowych regat dookoła świata Whitbread. Regaty w klasyfikacji wygrał jacht "Sayula II" (kpt. Ramon Carlin), chociaż pierwszy na mecie był "Great Britain II" (kpt. Chay Blyth). W regatach uczestniczyły polskie jachty "Otago" (kpt.
wtorek, 4 czerwca 1974
Na rafie w odległości 38 Mm od Australii tonie "Batavia".
poniedziałek, 4 czerwca 1629