TYP: a1

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odeszła na wieczną wachtę

poniedziałek, 14 czerwca 2021
Redakcja/MF

Nie żyje Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, inżynier okrętowy i jachtowy, kapitanem żeglugi wielkiej, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat. Zmarła w nocy z 12 na 13 czerwca, miała 84 lata.

 

Krystyna Chojnowska urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Podczas studiów na Wydziale Budownictwa Okrętowego Politechniki Gdańskiej spotkała swojego przyszłego męża Wacława Liskiewicza - niedługo później oboje zaczęli pracować przy projektowaniu statków i organizowali wyprawy.

W czerwcu 1975 r. Polski Związek Żeglarski wybrał ją do samotnego rejsu dookoła świata na jachcie żaglowym. Zaczęła w Las Palmas 28 marca 1976 roku, pokonała Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, a następnie opłynęła Australię i Afrykę. Rejs zakończyła 20 marca 1978 roku w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. Była pierwszą kobietą na świecie, której się udało samotne okrążenie globu – jej konkurentka, Naomi James, zamknęła pętlę dookoła świata 39 dni później.

 

 

 

Tagi: Krystyna Chojnowska-Liskiewicz
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 February

Zmarł kapitan Zdzisław Paska, jeden z najbardziej doświadczonych polskich kapitanów jachtowych XX wieku, wspaniały żeglarz i wychowawca młodzieży, wieloletni kapitan i opiekun jachtu „Magnolia”.
niedziela, 5 lutego 2017
Przylądek Horn opłynął s/y "Otago" pod dowództem Kpt. Zdzisława Pieńkawy; Przylądek Horn opłynął s/y "Copernicus" pod dowództem Kapitana Zygfryda Perlickiego.
wtorek, 5 lutego 1974
Bernard Moitessier na "Joshua" mija Przylądek Horn podczas The Golden Globe.
środa, 5 lutego 1969
W Sartanie w Rosji urodził się Stefan Gorazdowski. Jednen z pierwszych kapitanów polskiej floty handlowej, autor podręczników z nawigacji.
niedziela, 5 lutego 1911