TYP: a1

Znamy trzynastu stypendystów Funduszu Rozwoju Młodych Talentów

niedziela, 25 sierpnia 2013
Informacja prasowa
Słońce, wiatr, woda, polscy olimpijczycy, Zbyszek Gutkowski i oni młodzi żeglarze - za nami finał I edycji programu Energa Sailing. W dniach 23-25.08 br., w Sopocie, 40 finalistów walczyło o stypendia Funduszu Rozwoju Młodych Talentów Energa Sailing. Poza emocjami żeglarskimi na uczestników Finału czekało wiele ciekawych atrakcji.

Wielki Finał programu edukacji żeglarskiej rozpoczął się w piątek o godzinie 15:30 wyścigami grupy regatowej. Przez trzy dni zawodnicy rywalizowali o stypendia Fundusz Rozwoju Młodych Talentów, którego celem jest wspieranie dalszej sportowej kariery młodych żeglarzy. Trzynaście osób otrzymało, w ramach nagród, dofinansowanie na sprzęt oraz programy szkoleniowe, zarówno w klasie Optimist jak i w klasach, na których będą kontynuować karierę po Opti.

W sobotę, na sopockim molo, została otwarta Mistrzowska Szkółka pod Żaglami. Wszystkie chętne dzieci miały okazję przejść szkolenie żeglarskie na sucho, poznawały budowę łódki i teorię żeglowania oraz uczyły się wiązania węzłów żeglarskich. Nad poprawnym przebiegiem przekazywanych wiadomości czuwali mistrzowie dyscypliny: Ambasador projektu, kpt. Zbigniew Gutkowski oraz Patroni programu: Przemysław Miarczyński, Anna Weinzieher, Piotr Myszka, Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek. Kolejną atrakcją drugiego dnia Wielkiego Finału cyklu regat ENERGA Sailing Cup były wyścigi drużynowe Patronów, Ambasadora oraz młodych zawodników na łódkach Opti Energa, a także widowiskowy wyścig o Puchar Prezydenta Sopotu.

W niedzielę, wszyscy zgromadzeni na sopockim molo, mogli oglądać pojedynek stypendystów oraz niesamowitą paradę wszystkich jednostek uczestniczących w Wielkim Finale, a o 15:30, na scenie na Placu Zdrojowym, odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Wśród wręczających stypendia byli, Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Pan Wiesław Kaczmarek, Prezes Grupy Energa, Pan Wojciech Topolnicki, Prezes HP Polska, Pan Paweł Czajkowski oraz kpt. Zbigniew Gutkowski i Patroni programu edukacyjnego.

Na zakończenie Wielkiego Finału odbył się koncert Dawida Podsiadło, zwycięzcy X Faktor.

Zwycięzcy regat - Wielki Finał Energa Sailing Cup
 1. Filip Szmit MBSW Giżycko
 2. Mikołaj Stanniul YKP Gdynia
 3. Tytus Butowski YKP Gdynia
Lista Stypendystów Programu Energa Sailing:

1) Zwycięzcy województw:
 • Małopolskie – Szymon Urzędowski, KS Wiaterni Nowy Targ, pkt. 33
 • Mazowieckie – Piotr Ostrowski, UKS FIR Warszawa, pkt. 74
 • Pomorskie – Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt. 224
 • Warmińsko-mazurskie – Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt. 194
  Wielkopolskie – Emilia Zygarłowska, JKW Poznań, pkt. 92
 • Zachodnio-pomorskie – Krzysztof Bykowski, JK Kamień Pomorski, pkt. 134

2) Zwycięzcy cyklu pozostający w klasie Optimist:
 • Mikołaj Staniul, YKP Gdynia, pkt. 224
 • Tytus Butowski, YKP Gdynia, pkt. 195
 • Filip Szmit, MBSW Giżycko, pkt. 194

3) Zwycięzcy cyklu zmieniający klasę:
 • Aleksandra Melzacka, YKP Gdynia, pkt. 229
 • Marcin Urbański, ChKŻ Chojnice, pkt. 229
 • Michał Sawicki, YKP Gdynia, pkt. 207
 • Agnieszka Urbaś, YKP Gdynia, pkt. 152
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940