TYP: a1

Zlot jachtów na 100-lecie niepodległości

środa, 29 sierpnia 2018
Z mediów/Gdynia.pl

Już w najbliższy piątek, 31 sierpnia w gdyńskiej marinie zagości 19 jachtów z 11 państw. Zlotem żeglarze setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednostki zostaną udostępnione do zwiedzania, w planach także parada jachtów. 

Dla mieszkańców i turystów „Zlot 100” jest jednym z ciekawszych wydarzeń kończącego się sezonu wakacyjnego. W programie na sobotę, 1 września, od godz. 12 zapowiedziana jest parada jachtów, która odbędzie się na trasie Sopot – Gdynia. W niedzielę w godz. 10.30 – 12.30 w gdyńskiej marinie żeglarze udostępnią jednostki publiczności. Będą to jachty z 11 państw w tym m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji, Niemiec oraz Hiszpanii. 

Spotkanie żeglarzy polonijnych i upamiętnienie 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej to dwa główne punkty zlotu. Żeglarze zejdą także na suchy ląd i wyruszą na zwiedzanie Gdyni.

– Chcemy, aby przedsięwzięcie miało charakter historyczny. Stąd też zaplanowaliśmy wizyty w Muzeum Emigracji w Gdyni czy w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Weźmiemy udział w obchodach 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Przewidziane jest również spotkanie integracyjne wszystkich uczestników, które odbędzie się w Górkach Zachodnich. To jednak tylko niektóre z zaplanowanych przez nas atrakcji – zapowiada Andrzej Radomiński, zastępca Krajowego Kapitana Bractwa Wybrzeża.

Łącznie spotkanie wilków morskich potrwa 7 dni, z czego 5 pierwszych żeglarze spędzą w Gdyni. We wtorek rano, 4 września flotylla wyjdzie z mariny i obierze kurs na Puck.

Organizatorem wydarzenia jest Bractwo Wybrzeża – Mesa Kaprów Polskich. 

Tagi: zlot, jacht, rocznica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 September

Zmarł Dariusz Bogucki, konstruktor statków i jachtu "Gedania", kapitan jachtowy, uczestnik wielu wypraw oceanicznych i polarnych, pod żaglami opłynął Horn i dotarł za oba kręgi polarne. Był również znanym publicystą i pisarzem; m.in. autorem książek - "Is
niedziela, 22 września 2002
Na jachcie "Neo Vent" z Trinite-sur-Mer drogą na zachód wyruszył w okołoziemski rejs Pierre Auboiroux; podróż zakończył 29.08.1966 r., a trasa wiodła przez Atlantyk, Panamę, Markizy, Cieśninę Torresa, Indie, Suez i Saint Tropez.
wtorek, 22 września 1964
Zagłada żaglowca "Teaping"; zbudowany w 1863 r., był jednym z pierwszych kliprów kompozytowych, regularnie brał udział w Tea Races (1856-1871).
piątek, 22 września 1871