TYP: a1

Żeglarskie pasje pięknie uchwycone

środa, 14 marca 2018
Informacja prasowa

Na scenie głównej targów Wiatr i Woda w Warszawie przyznane zostały nagrody VII edycji konkursu fotografii żeglarskiej Pantaenius Jacht Foto. Nagroda główna trafiła w tym roku do Andrzeja Górskiego za zdjęcie „Mikołaj, rejs grudniowy na Zawiszy Czarnym, w technice mokrego kolodionu”.

[t]I nagroda[/t] [sFot. Andrzej Górski[/s]

Do finału przeszło 30 pięknych, związanych z tematyką marynistyczną fotografii, spośród których jury wyłoniło zwycięzców i wyróżnionych.  

Laureatów wybierało jury w składzie: Krzysztof Olejnik, założyciel i redaktor naczelny magazynu „Wiatr”, żeglarz z zamiłowania, z zawodu – dziennikarz, kpt. Maciej Biechowski, założyciel szkoły żeglarstwa Akademia Jachtingu i redaktor naczelny magazynu Jachting, Jacek Oryl, prezes zarządu Murator EXPO - organizatora Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA oraz trzech zawodowych fotografów zawodowo ściśle związanych m.in. ze światem żeglarskim – Robert Hajduk, Bartosz Modelski i Marek Wilczek.

Nagroda główna za I miejsce w konkursie, zegarek sportowy Garmin Quatix 3 ufundowany przez firmę Pantaenius GmbH Oddział w Polsce, sponsora tytularnego konkursu, trafiła w tym roku do Andrzeja Górskiego za zdjęcie „Mikołaj, rejs grudniowy na Zawiszy Czarnym, w technice mokrego kolodionu”.

Nagrodzone zdjęcie jest wyrazem nie tylko pasji żeglarskiej, ale także pasji autora do pierwszych technik fotografii. Zostało zarejestrowane blisko 100-letnim aparatem w technice mokrego kolodionu. Ta pochodząca z lat 50-tych XIX wieku metoda wymaga, aby każdą płytę szklaną tuż przed zdjęciem oblać emulsją światłoczułą i zaraz po wykonaniu ekspozycji wywołać. Wymagało to zabrania na pokład żaglowca ciemni i pasja pana Andrzeja pozwoliła urządzić ją właśnie na Zawiszy Czarnym, w czasie zimowego rejsu na trasie Gdynia-Olandia.

Druga nagroda przyznana została Wojciechowi Lewandowskiemu za kadr „Mały Kozaczek Ewcia w Dziwnowie...” zrobiony podczas corocznych regat Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO. Pan Wojciech z klubu KS AZS AWFiS Gdańsk dokumentując zmagania dzieci na wodzie pomaga w promocji klubu. Na zdjęciu Ewa Lewandowska, najmłodsza reprezentantka kadry Polski w klasie Optimist. W nagrodę pan Wojciech otrzymał zestaw nagród ufundowanych przez Delphia Foundation.

[t]II nagroda[/t] [s]Fot. Wojciech Lewandowski[/s]

Aż dwie nagrody przypadły panu Grzegorzowi Zajączkowskiemu. III miejsce za zdjęcie „Złapać wiatr”, które zostało wykonane po rejsie na Adriatyku, z pokładu promu którym autor wracał z Solty do Splitu. U wybrzeży odbywały się akurat regaty - udało się uchwycić jeden z jachtów krótko po zwrocie i postawieniu spinakera.

Nagrodę Specjalną w kategorii morskiej otrzymał kadr „Bałtyk zimowo” - efekt jednego z grudniowych rejsów pana Grzegorza Zawiszą Czarnym. Było dosyć mroźnie, co widać po śniegu i lodzie na pokładzie, Bałtyk był lekko wzburzony i wszystko to razem stworzyło naturalny klimat dla zdjęcia. Pan Grzegorz zszedł ze sceny z nagrodami od firmy MARINEPOOL ufundowanymi przez Pantaenius Oddział w Polsce oraz Pomorski Związek Żeglarski.

[t]III nagroda[/t] [s]Fot. Grzegorz Zajączkowski[/s]

Nagroda Specjalna w kategorii motorowodnej została przyznana Jackowi Turko za zdjęcie wykonane w Dubaju wieczorową porą w listopadzie 2017 roku podczas tygodniowego wyjazdu wakacyjnego. Na pierwszym planie zdjęcia widzimy olbrzymi jacht motorowodny Nirvana, na planie drugim hotele Burdż al-Arab w charakterystycznym kształcie żagla i Jumeirach Beach Hotel. Laureat choć wykonał nagrodzone zdjęcie z lądu sam niedługo będzie się mógł zaznać przyjemności motorowodnych podczas kursu ufundowanego przez Akademię Jachtingu.

 

Nagroda Specjalna w kategorii „Najlepsze zdjęcie regatowe”, czyli zestaw książek Billa Gladstone’a „Performance Racing: Tactics” i „Performance Racing: Trimm” od firmy North Sails przyznana została Piotrowskiemu za zdjęcie „No.140, ÅF Offshore Race”. Zdjęcie zostało zrobione podczas regat AF Offshore Race na Bałtyku, po wschodniej stronie Gotlandii, kilkanaście minut przed awarią masztu.

Nagroda Publiczności po trwającym niemal miesiąc głosowaniu internautów otrzymał Patryk Różański za  zdjęcie zrobione w październiku 2017 podczas orkanu Grzegorz w Środzie Wielkopolskiej. „Zdjęcie zostało zrobione podczas treningu, wiał wiatr 9Bft, 42-44 węzły o godzinie 13:00. Dzieci z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego "Środa" cały sezon czekały na taki wiatr. Pozostałe orkany w 2017 przychodziły w nocy. Tej jeden jedyny za dnia” – opowiada Pan Patryk.

Delphia Yachts przyznało także Specjalne Wyróżnienie dla pana Wiesława Sawickiego za malownicze zdjęcie bojerów.

Dziękujemy wszystkim, którzy zgłosili swoje prace i gratulujemy finalistom! Specjalne podziękowania dla naszych sponsorów: Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów, Delphia Foundation, Code Zero, Pomorski Związek Żeglarski, North Sails, Akademia Jachtingu, Targi Wiatr i Woda.

Najlepsze fotografie zobaczyć można też na stronie konkursowej www.jachtfoto.pl, a na profilu Jacht Foto na Facebooku dostępna jest również galeria wszystkich finalistów konkursu. Zapraszamy do polubienia profilu i udziału w konkursie w przyszłym roku.

Tagi: konkurs, fotografia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 June