TYP: a1

Zbliża się Święto Latarń Morskich w Ustce

poniedziałek, 10 sierpnia 2015
z mediów
15 sierpnia obchodzić będziemy, już po raz trzynasty, Święto Latarń Morskich. Gospodarzem imprezy jest w tym roku latarnia w Ustce. W mieście dostępne będą w tym dniu liczne atrakcje dla turystów. W nocy będzie zaś można bezpłatnie zwiedzić różne polskie latarnie.

Latarnia morska w Ustce

"Latarnia morska w Ustce - pd" by Zenobia Miszewska - Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons.


Organizatorami tegorocznej imprezy są Urząd Morski w Słupsku oraz Stowarzyszenie Latarnik we współpracy z Domem Kultury w Ustce. Święto rozpocznie się o 17 piknikiem latarnika, który odbędzie się obok latarni w Ustce. Podczas obchodów zaplanowano liczne konkursy i szkolenia. Od godziny 20 rozpocznie się V edycja Nocy Muzeów. Dostępne do bezpłatnego zwiedzania będą wtedy obiekty w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce.

Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich został ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych jeszcze w 1989 roku. W Europie jest on obchodzony od  2002 roku, w trzeci tydzień sierpnia. W przeszłości gospodarzem święta w naszym kraju były między innymi Darłów, Gdańsk czy Świnoujście. W 2010 roku, z inicjatywy Dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku organizowana jest w tym czasie w Polsce coroczna Noc Latarń Morskich, na wzór Nocy Muzeów. Latarnie są wtedy otwarte do zwiedzania.
Tagi: Dzień Latarni, Święto Latarń, Ustka
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922