TYP: a1

Zaślubiam cię, Polskie Morze… Rocznicowa sesja w ZCEMiP

czwartek, 6 lutego 2014
Wiesław Seidler
Biało-czerwonaTa data – 10 lutego 1920 roku, i te słowa generała Józefa Hallera wypowiedziane wtedy przez niego wzruszonym głosem w Pucku: „"Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj dotrzeć wszędzie pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem..." , zapisały się na trwałe w dziejach Morskiej Rzeczypospolitej.

Potem tak m.in. kronikarze opisywali dalszy ciąg uroczystości Zaślubin Polski z Bałtykiem: Żołnierze oddali honory, a chorążowie pochylili sztandary ku falom morskim, zanurzając je nieco na znak powitania morza... Po tej ceremonii gen. Haller dosiadłszy konia wjechał do morza i wrzucił w fale jeden z wręczonych mu w Gdańsku platynowych pierścieni. Następnie duchowni dokonali poświęcenia bandery morskiej Polski, która wśród huku powitalnych salw armatnich i przy dźwiękach hymnu narodowego została wciągnięta na maszt… Na zakończenie puckich uroczystości podpisany został przez najważniejsze osobistości, z gen. J. Hallerem i St. Wojciechowskim na czele, akt erekcyjny zaślubin Polski z morzem, którego oryginał znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Krakowie.Polska bandera

Zbliża się właśnie 94. rocznica tego podniosłego wydarzenia, celebrowana kiedyś corocznie w II Rzeczypospolitej, potem zapomniana w czasach PRL, teraz znowu ważna na liście uroczystości państwowych. Główne ceremonie rocznicowe odbywają się zawsze w Pucku, ale tak się złożyło, że szczecińska tegoroczna Gala Żeglarska, 10 bm., o godz. 17.00 w Teatrze Polskim, odbędzie się akurat w 94. rocznicę tych hallerowskich Zaślubin... Właśnie z tej podwójnej okazji żeglarska młodzież z Koła Edukacji Morskiej przy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (byłe ZSBO), zaprasza wszystkich zainteresowanych – szczególnie opiekunów i delegacje SKEM, na rocznicową międzyszkolną sesję. Sesja odbędzie się w auli szkoły, przy ul. Hożej, też w poniedziałek 10 bm., początek o godz. 11.30. Zapraszamy.

Warto jeszcze dodać, że sam gen. Haller wspominał : "Na znak ślubu Bałtyku z Rzeczpospolitą wrzuciłem jeden z pierścieni danych mi przez polską ludność w Gdańsku w nurt Bałtyku. Pamiętam jak pierścień potoczył się po tafli lodu, by wnet zniknąć w morzu. Wyrwało się kilku młodych rybaków, chcących go chwycić, a gdy powracali - na moje zapytanie, czy chwycili go - odpowiedzieli: "nie pan generał, ale będziemy go mieli w Szczecinie". Te prorocze słowa spełniły się symbolicznie dopiero w 1998 roku, kiedy miasto Szczecin, a także m.in. PŻM, szczecińska WSM i Urząd Morski, zostały uhonorowane „Pierścieniami Hallera”, najwyższym honorowym wyróżnieniem Ligi Morskiej, ustanowionym w 1994 roku. Wśród 129 osób, instytucji morskich, miast, itd., dotychczas nagrodzonych „Pierścieniami Hallera”, są właśnie powyższe szczecińskie instytucje, a także ludzie morza, m.in. Elżbieta Marszałek i prof. Aleksander Walczak. Kolejne historyczne Zaślubiny Polski z Morzem odbyły się zresztą w marcu 1945 roku w Kołobrzegu, co upamiętnia tamtejszy Pomnik Zaślubin, a miasto Kołobrzeg też jest laureatem „Pierścienia Hallera”. O tym też będzie mowa na poniedziałkowej międzyszkolnej sesji. Wolne przed nami światy, pod Biało-Czerwoną…

Zdjęcia: Wiesław Seidler
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932