TYP: a1

Zakończył się zlot "Próchno i Rdza"

poniedziałek, 10 października 2016
Redakcja/MF
Ponad 200 żeglarzy i kilkadziesiąt jachtów wzięło udział w ósmym zlocie jachtów „Próchno i Rdza”, zakończonym w niedzielę.

Próchno i Rdza 2016


Już po raz ósmy w drugi weekend października w Gdyni spotkały się klasyczne jachty - drewniane i stalowe, żeby w doborowym towarzystwie pożegnać i podsumować mijający sezon.

W tym roku pogoda nie rozpieszczała. Sztormowe warunki na Bałtyku spowodowały, że w zlocie wzięło udział mniej jednostek niż zapowiadano wcześniej (nie dotarły zwłaszcza te mniejsze, dla których warunki okazały się zbyt trudne) – ale i tak do Gdyni dotarło ponad 20 łodzi. Wśród nich znalazły się dwa z najstarszych polskich jachtów Hetman i Szkwał, masywne oldtimery Baltic Star i Bryza H oraz inne klasyczne konstrukcje z mahoniu i stali.

Jak zwykle obowiązkowym punktem „Próchna i Rdzy” była parada jachtów. W sobotę po pamiątkowym zdjęciu uczestników, wszystkie jednostki wyszły z mariny i pod żaglami popłynęły wzdłuż Bulwaru Nadmorskiego w stronę Sopotu.

Wszystkie jednostki zacumowały przy Falochronie Wschodnim, gdzie w piątek i sobotę po południu mogli je zwiedzać mieszkańcy miasta i turyści. Zainteresowanie, pomimo niezbyt sprzyjającej pogody, było spore. Nic dziwnego, w marinie pojawiły się bowiem m.in. - „Lady Dana 44”, która jako pierwszy polski jacht opłynęła biegun północny, „Legia, na której pływał pułkownik Ryszard Kukliński i „Barlovento II”, który dopłynął najdalej na północ pod żaglami w swobodnej żegludze. Najstarszą jednostką był 78-letni „Szkwał”.

Ostatnią częścią „Próchna i Rdzy” był otwarty dla wszystkich koncert szantowy w hangarze Yacht Klubu „Stal” Gdynia. W niedzielę jachty popłynęły do swoich marin i ósma edycja zlotu przeszła do historii.

Organizatorem była Szkoła Żeglarstwa „Sekstant”, a partnerami strategicznymi miasto Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski.

Tagi: zlot, jacht, oldtimer
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 lipca

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877