TYP: a1

Za nami Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Trzebieży, a także Mariny Trzebież

poniedziałek, 13 maja 2019
Wiesław Seidler / Maciej Frąckiewicz - PZŻ

W sobotę 11 maja w Trzebieży odbyło się Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2019 i uroczyste otwarcie Mariny Trzebież. Jest to jedno z wydarzeń odbywających się w ramach jubileuszu 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.
 

Deszczowy piątek nie zapowiadał lepszej soboty, ale powracający na żeglarską mapę Polski „nowy” Port Jachtowy Trzebież powitał piękną słoneczną pogodę liczną krajową i zachodniopomorską reprezentację świata żeglarskiego, i gości, uczestników uroczystej Ogólnopolskiej Inauguracji Sezonu 2019, wpisanej w 95-lecie PZŻ! Było wśród nich wielu „absolwentów” kultowej trzebieskiej „Akademii Kapitanów”, czyli byłego COŻ PZŻ, którzy długo czekali na dzisiejsze święto. Biało-Czerwona ponownie załopotała na maszcie, wstęga otwierająca zmodernizowaną Marinę Trzebież została przecięta, Prezes PZŻ Tomasz Chamera z satysfakcją obwieścił „Sezon żeglarski 2019 Polskiego Związku Żeglarskiego uważam za otwarty".

- Nie byłoby uroczystości otwarcia sezonu bez wydatnej pomocy marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Podziękowania chciałbym również skierować do burmistrza gminy Police Władysława Diakuna, przedstawicieli Fundacji Port Jachtowy Trzebież, przede wszystkim do Rady Fundacji prowadzonej przez przewodniczącego Jacka Pietraszkiewicza, Zarządu Fundacji pod dowództwem Marka Stawiszyńskiego. Bardzo miło było zobaczyć tak duże grono żeglarzy, reprezentujących różne pokolenia, kluby żeglarskie i przede wszystkim oprócz żeglarzy stojących pod masztem na lądzie, również miło było widzieć jachty, reprezentujące między innymi YKP Szczecin. Podziękowania dla komandorów Marcina Raubo i Janusza Tabera za to, że również swoją obecnością uczcili to wydarzenie. Cieszę się, że kolejny sezon oficjalnie został otwarty i na pewno coraz więcej żagli będziemy widzieli na wodach nie tylko okalających Trzebież, ale na wodach całej Polski - powiedział Tomasz Chamera.

Żeglarskie walory tego miejsca docenili już poprzedni włodarze, lokując tu działającą do 1945 roku niemiecką morską bazę szkoleniową, z istniejącym do dziś budynkiem obecnej Mariny, a  pierwsze obozy żeglarskie PZŻ odbyły się w polskiej już Trzebieży w latach 1947 - 1949. Później PZŻ podjął starania o pozyskanie na stałe przystani w Trzebieży, zwieńczone powołaniem - w 1959 roku - Centralnego Ośrodka Żeglarstwa PZŻ, który od 1978 roku nosi imię Andrzeja Benesza. Tak z czasem  COŻ PZŻ stał się w minionym 60-leciu jednym z najważniejszych miejsc na żeglarskiej mapie Polski, jako wiodąca baza szkoleniowa polskiego żeglarstwa morskiego, zwana „Akademią kapitanów”, która wyszkoliła tysiące polskich żeglarzy, w tym najbardziej znanych kapitanów jachtowych, a szkoliła też słuchaczy szkół morskich ze Szczecina i z... Libii. Z czasem ośrodek i basen jachtowy zostały mocno rozbudowane, a własna flotylla szkoleniowa wzbogaciła się o kultowe morskie jachty - „Jurand”, „Śmiały”, „Dziwna”, „Boliński”, i o inne dwa żaglowce - „Zew Morza” i „Henryk Rutkowski”/„Kapitan Głowacki”. Nadzór nad Ośrodkiem sprawował  Szczeciński Okręgowy Związek Żeglarski, chociaż Ośrodek czasowo działał pod zarządem Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie, a później jako Oddział Zarządu Działalności Gospodarczej „Ster”. Pomimo różnych reorganizacji COŻ pozostał majątkiem PZŻ i był jednym z największych tego typu ośrodków szkoleniowych w Polsce i w Europie.



Dobre lata skończyły się po przemianach gospodarczych 1989 roku, później były jeszcze nieudane próby utrzymania Ośrodka - od 1992 roku - jako spółki prawa handlowego, a nawet jako Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, ale ostatecznie trzy lata temu działalność Ośrodka została praktycznie zawieszona. Dopiero założona w 2016 roku przez PZŻ i ZOZŻ Fundacja Port Jachtowy Trzebież rozpoczęła starania o modernizację Ośrodka, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, a efekty tego zobaczyli uczestnicy dzisiejszej historycznej i symbolicznej uroczystości.

Jej głównym prowadzącym był Prezes PZŻ Tomasz Chamera, wspierany przez gospodarzy i morską dziennikarkę Radia Szczecin Katarzynę Wolnik-Sayna. Poczet banderowy i oprawę żeglarską zapewnili żeglarze z YKP Szczecin, a z przemówieniami wystąpili też Marszałek Zachodniopomorski Olgierd Geblewicz, Prezes ZOZŻ Zbigniew Zalewski, i Burmistrz Polic Władysław Diakun. Zarówno Prezes T. Chamera jak i pozostali mówcy ze wzruszeniem i dumą z dokonanej „dobrej roboty” podkreślili doniosłość chwili, wspominając dobre czasy byłego COŻ PŻŻ. Wszyscy deklarowali tez dalsze wspólnie działania na rzecz nie tylko uruchomienia Portu Jachtowego i Mariny Trzebież, ale i ośrodka szkoleniowo-regatowego, z renomą nawiązującą do  wspaniałych 60-letnich tradycji COŻ, życzyli braci żeglarskiej dobrego sezonu 2019 - i kolejnych, zapraszali do Trzebieży i na Zachodniopomorski Szlak Żeglarski.

- Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego w Trzebieży za nami. Cieszę się, że była to okazja do połączenia tej uroczystości z otwarciem Mariny Trzebież oraz do pokazania, że byliśmy w stanie podnieść ten ośrodek po trudnych dla niego latach. Ośrodek odzyskuje powoli swój blask. Wierzę, że ta Marina będzie wizytówką nie tylko Polskiego Związku Żeglarskiego, ale całego polskiego żeglarstwa i że będzie przede wszystkim miejscem, do którego ponownie chętnie będą przyjeżdżać żeglarze - oznajmił prezes Polskiego Związku Żegalrskiego.

Były też podziękowania i Medale 95-lecia PZŻ dla osób najbardziej zasłużonych w „ratowaniu” ośrodka, były odznaczenia YKP dla komandorów YKP Szczecin Stanisława Żyły i Marcina Raubo, były upominki, wspólne zdjęcia, poczęstunek, długie rozmowy i wspomnienia. Przed gospodarzami portu i mariny jeszcze dużo pracy, ale  trzebieska żeglarska „brama na świat” ponownie zaprasza.

Medale 95-lecia PZŻ otrzymali: marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, burmistrz Polic Władysław Diakun, prezydent miasta Szczecina Piotr Krzystek, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, burmistrz miasta Kamień Pomorski Stanisław Kuryłło, burmistrz miasta Stepnica Andrzej Wyganowski, burmistrz miasta Dziwnów Grzegorz Jóźwiak, długoletni komandor AZS Szczecin Witold Zdrojewski, długoletni komandor Jacht Klubu Szczecin Stanisław Żyła, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, członek zarządu PZŻ Zbigniew Jagniątkowski, członek Komisji Rewizyjnej PZŻ Zbigniew Kosiorowski, trener Robert Siluk oraz członek honorowy PZŻ Romuald Czapliński. Zarząd PZŻ przyznał Olgierdowi Geblewiczowi również Odznaczenie Przyjaciel Żeglarstwa Polskiego.

Organizatorami uroczystości byli Polski Związek Żeglarski, Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski i Fundacja Port Jachtowy Trzebież przy współpracy Województwa Zachodniopomorskiego i Gminy Police. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i promuje Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

 

Tagi: marina, Trzebież
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932