TYP: a1

YKP Gdynia powiększa przewagę

poniedziałek, 17 sierpnia 2020
Informacja prasowa

Yacht Klub Polski Gdynia po zaciętej walce wygrywa w Sopocie trzecią rundę Ekstraklasy i umacnia się na pozycji Lidera, zwiększając przewagę nad Yacht Clubem Gdańsk i Giżycką Grupą Regatową. Finał Ekstraklasy 12 i 13 września w Świnoujściu.

 

Trzecia runda mogła być kluczowa dla układu tabeli Ekstraklasy przed wrześniową finałową rundą, dlatego wszystkie zespoły z czołówki lub zagrożone pozycją w strefie spadkowej, przystąpiły do rywalizacji skoncentrowane i wzmocnione. Wolin, Dżygit i Pogoń dokonały zmian na pozycjach sterników, Iskra i Giżycko wybrało składy o mniejszej wadze biorąc pod uwagę prognozowane słabe wiatry, w Legii natomiast kontuzja wyeliminowała etatowego dziobowego.

Początek regat miał inny przebieg niż można było się spodziewać. Słaby wiatr zmusił organizatorów do przesunięcia startu wyścigów o parę godzin, a po starcie niespodziewanie słaby początek zanotowały ekipy YKP Gdynia (Rafal Sawicki) i Pogoni Szczecin (David Chapman). Nadspodziewanie dobrze rozpoczęła załoga Dżygit Białystok (Maciej Garniecki) i wzmocniony Albatros Wolin z Patrykiem Zbroją za sterem. Najlepiej jednak rozpoczęły załogi Sztorm Grupa (Piotr Małecki) i Yacht Clubu Gdańsk  (Krzysztof Małecki). W sobotę rozegrano 5 serii czyli 10 wyścigów, po których na czele znajdowały się właśnie te załogi oraz Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk). Wzmocniona międzynarodowym transferem Pogoń zajmowała rozczarowujące 10 miejsce, zapowiadająca wcześniej walkę o medale Legia było klasyfikowana na 11 miejscu, a Wolin po dobrym początku spadł na 7 miejsce.

 

Drugi dzień przywitał załogi lepszymi warunkami wiatrowymi, które poprawiały się z godziny na godzinę. W tych warunkach faworyci dali znać o sobie, tocząc do ostatniego wyścigu walkę o zwycięstwo. Najrówniej i bez większych błędów popłynęła załoga YKP Gdynia, wygrywając łącznie 5 wyścigów i gromadząc po 22 wyścigu 24 punkty. Tyle samo punktów zgromadziła Giżycka Grupa Regatowa, ale wygrała tylko 3 wyścigi i została sklasyfikowana na 2 miejscu. Na 3 miejsce spadła załoga Yacht Club Gdańsk, po dwóch 4 miejscach w wyścigach 18 i 20. Sztorm grupa mogła być na podium, gdyby nie fatalny wyścig 15, gdzie zajęli 6, ostatnie miejsce, które praktycznie pogrzebało ich szanse na pierwszy medal w sezonie. Doskonale zaczęła pływać Pogoń, wygrywając 2 wyścigi i wskakując finalnie na 5 miejsce. Trochę poniżej oczekiwań AMW Iskra Gdynia (Wojciech Myśliwiec), która nie wygrała żadnego z wyścigów, Wolin mimo nowego sternika dopiero 8, a OKZ dopiero na 7 miejscu mimo 2 wygranych wyścigów ale też 3 ostatnich. Dżygit po dobrym początku, nie utrzymał formy i spadł na 11 miejsce, przed mającymi wciąż spore problemy żeglarzami z 77Racing (Rafał Becker). Yacht Club Sopot po dobrych wyścigach a nawet 1 wygranym, pływał nierówno i zajął 10 miejsce. Legia Warszawa poprawiła wyniki po 1 dniu, ale wystarczyło to do awansu na tylko 9 miejsce bez wygranego wyścigu.

 

Wyniki 3 rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej, Sopot, 15-16.08:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia/GSC Yachting – 24 pkt

 2. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa/NFun Chilliart – 24 pkt

 3. YCG – Yacht Club Gdańsk/HRM Racing Team – 28 pkt

 4. SZT – Sztorm Grupa Warszawa/Triboard – 30 pkt

 5. POG – Pogoń Szczecin/Polmotor CM Constrution – 34 pkt

 6. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 38 pkt

 7. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 39 pkt

 8. WOL – UKS Albatros Wolin/Aurora Spa – 41 pkt

 9. LEG – Legia Warszawa/Cutline One World – 47 pkt

 10. YCS – Yacht Club Sopot – 49 pkt

 11. DZY – Dżygit Białystok – 51 pkt

 12. 77R – 77Racing Gdańsk – 57 pkt

W klasyfikacji generalnej, YKP ma doskonała pozycję do zwycięstwa w Ekstraklasie i z przewagą 4 punktów przystąpi do rywalizacji w finale w Świnoujściu. Zupełnie otwartą jest kwestia 2 i 3 miejsca o które walkę stoczą głownie YCG i GIZ. Iskra ze stratą 4-5 punktów, ma małe szanse na nadrobienie strat, podobnie jak pozostałe załogi z dużo większymi stratami. Raczej wyjaśniła się też kwestia strefy spadkowej, w której 4 załogi mają po 9 punktów i aż 7 punktów straty do bezpiecznej w tym momencie Legii. Szanse na ucieczkę którejś z załóg przed spadkiem można traktować raczej tylko matematycznie.

 

Klasyfikacja generalna Ekstraklasy po 3 rundach:

 1. YKP – Yacht Klub Polski Gdynia – 35 pkt

 2. YCG – Yacht Club Gdańsk – 31 pkt

 3. GIZ -  Giżycka Grupa Regatowa – 30 pkt

 4. ISK – KS Iskra AMW Gdynia – 26 pkt

 5. SZT – Sztorm Grupa Warszawa – 21 pkt

 6. OKZ – Olsztyński Klub Żeglarski – 20 pkt

 7. POG – SEJK Pogoń Szczecin – 19 pkt

 8. LEG – Legia Warszawa – 16 pkt

 9. 77R – 77Racing Gdańsk – 9 pkt

 10. YCS – Yacht Club Sopot – 9 pkt

 11. WOL – UKS Albatros Wolin – 9 pkt 

 12. DZY – Dżygit Białystok – 9 pkt

 13.  

Regaty będą transmitowane były żywo w internecie przez znany z zeszłorocznych regat duet Zuzanna Czuryło - Maciek Cylupa. Relacje video z wyścigów z komentarzem i wywiady z zawodnikami są dostępne na profilu facebook’owym Polskiej Ligi Żeglarskiej: https://www.facebook.com/LigaZeglarska/

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest pod linkiem: https://polishleague2020.sapsailing.com

Filmy podsumowujące regaty, studia przed i po regatowe oraz analizy taktyczne publikowane są na kanale Youtube http://www.youtube.com/c/PolskaLigaŻeglarska

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi:  www.ligazeglarska.pl

 

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego (Polish Match Tour) przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i GSC Yachting w Sopocie.

 

 
Tagi: regaty, Polska Liga Żeglarska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001