TYP: a1

XVII Regaty Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego

wtorek, 4 lipca 2017
Informacja prasowa

XVII już Regaty Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego z cyklu Pucharu Polski Jachtów Kabinowych w Kosewie nad Jeziorem Powidzkim zgromadziły na starcie 46 załóg w 9 klasach. Prognoza pogody się sprawdziła i żeglarze rywalizowali w doskonałych ale i wymagających warunkach wietrznych.

W sobotę 24 czerwca 2017 roku rozegrano 4 wyścigi przy wietrze od 3 – 5 B. Faworyci klas T nie zawiedli, żeglowali w czubie,  wgrywając większość wyścigów. Należy podkreślić świetną formę Piotr Adamowicza na Corsie T2 „Neoprofil”, który tylko przez moment czuł na plecach oddech rywali i wygrał wszystkie sobotnie wyścigi. Jedno drugie miejsce zaliczył w T1 Andrzej Rygielski na Calibrze  620 „Andrzela” wygrywając pozostałe wyścigi. Naciskał go mocno Remigiusz Chłopocki z Piotrem Dziewczyńskim i Przemysławem Piechockim, miejscowa załoga na Marinerze 20 „Jeremi”, jednak doświadczona ekipa „Andrzeli” najczęściej  prezentowała rywalom swoją rufę. W klasie T3 Michał Brzozowski z Piotrem Kalinowskim i Mikołajem Kmieciem na „Legendzie” pozostawił w pokonanym polu doświadczonych i utytułowanych Mirków, Mirosława Sztubę z Romanem Dybkiem, Tomaszem Cybulskim i Anną Zakrzycką żeglujących Saturnem 24 RC „Black & White” oraz Mirosława Czecha, Michała Marciniaka, Patrycję Marciniak i Karolinę Nowicką z First Class 8 „Tańcząca z falami”.

 

W pozostałych klasach  również trwała  zacięta  walka. W omedze standard na zmianę wygrywali Tomasz Łukaszewicz na POL 89 z Bogusławem Komorowskim na „Niuni”.

W  omedze klasycznej dzielił i rządził Ryszard Mościcki na „ Czczinorybie” zwycięzca  ubiegłorocznego Grand Prix Jeziora Powidzkiego.

Na triasach dzielnie walczyli stali rywale w Grand Prix Jeziora Powidzkiego Paweł Brona z Anną Sabok – Rzepką na „ Winbrant” i Maciej Potok z rodzinną załogą, córką Weroniką i synem Krzysztofem na jachcie Jeneva’s. W trudnych warunkach atutem okazała się przewaga fizyczna 3 osobowej załogi.

Klasa  otwartopokładowa do 6 metrów długości zgromadziła 5 różnych jachtów,  mianowicie Laser 5000, Albatros, 505, Sigma Club i Topper ISO. Najlepiej zaprezentowały się dwie pierwsze. Załoga Lasera 5000 Marcin Pinczyński i Marcin Gajewski na zmianę z Albatrosem   Ady Osińskiej z Dariuszem Nazarewskim zmieniała się na pierwszym miejscu.

W klasie Open wystartowały 2 katamarany, 1 trimaran i  Skippi 650. Świetnie żeglował Piotr Woźniak  z Katarzyną Sawicką na Nacra F18 wygrywając wszystkie 4 wyścigi. Dzielnie stawiał czoło wielokadłubowcom Sławomir Blaszka  z Piotrem Malińskim i Olgą Bystrzycką na Skippi 650 „Flipper” rozkręcając się z wyścigu na wyścig.

Przepięknie prezentowała się również klasa Sigma gdzie zdecydowanym liderem był Robert Sobociński z Sławomirem Kodrzyskim na Sigma Active POL 39. Norbert Nowacki z Andrzejem Synowcem na POL 44 dzielnie trzymali się rufy POL 39.

Pierwszy dzień zakończył się szczęśliwie. Mimo kilku kolizji wynikających z zaciętej walki, czasem braku wyobraźni, ofiarą padł jeden maszt od 505 skasowany przez Triasa , parę rys na kadłubach i pęknięć laminatu na szczęście nie eliminujących jachtów z regat. Było trochę krzyku na wodzie ale  na lądzie uczestnicy sytuacji kolizyjnych wypracowali między sobą konsensus.

Drugi dzień regat , niedziela 25 czerwca 2017 roku dostarczył wielu wrażeń i emocji wynikających ze wzrostu siły wiatru w stosunku do sobotniej aury. Wiało 4-6 B, w niektórych szkwałach nawet mocniej.

Liderzy w klasach T kontynuowali swoją dobrą passę i już po 2 niedzielnych wyścigach, czyli 5 i 6 , mogli spłynąć do portu i wyciągać swoje jachty z wody.

Wśród liderów klas T możemy wymienić  :Piotra Adamowicza, Radosława Cierpiała i Marka Smuszkiewicza z T2, Andrzej Rygielski, Remigiusz Chłopocki i Leszek Woliński z  T1 i Michał Brzozowski, Mirosław Sztuba i Mirosław Czech z T3.

 

W  Omedze Standard  Tomasz Łukaszewski z Maciejem Kurkiem i Radosławem Bryniakiem również wcześniej skorzystali ze slipu.

Wśród Triasów załoga Jeneva’s Macieja Potoka pływała do ostatniego wyścigu mając jako odrzutkę 1 miejsce.

W Open Piotr Woźniak  na Nacra F18   utrzymał się na pierwszej pozycji. Zaraz za nim Sławomir Blaszka na Skippi 650 i Paweł Jachowski na Nacra 6.0.

Na pierwszym miejscu w Omedze Klasycznej uplasował się  „Profesor Bombka” Dariusz Górzyński z Norbertem Górczyńskim i Marcinem Radzińskim na APP. Załoga „Czczinoryby” Ryszard Mościski, Krzysztof Biegała i Jakub Sałek  uplasowali się na 2 pozycji pomimo, że nie dotarła na niedzielne wyścigi . Trzecie miejsce na pudle należało do najstarszej załogi pływającej na Jeziorze Powidzkim Ryszarda Tomczaka, Mieczysława Korzeniowskiego i Andrzeja Kwapiszewskiego , którzy w sumie razem mają 236 lat.

W klasie Sigma na pierwszej pozycji z 7 punktami ukończył regaty Robert Sobociński na POL 39, następnie Norbert Nowacki na POL 44 i na 3 pozycji Maciej Piasecki z Wojciechem Kwapińskim na POL 41. W tej klasie rywalizowało 5 jachtów.

Jachty otwartopokładowe do 6m walczyły do samego końca. Ostatni wyścig zadecydował  o najwyższym miejscu na podium. Złoto zdobył Marcin Pinczyński, srebro Ada Osińska a brąz Dominika Wróblewska.

 

Organizatorami Regat Na Powitanie Wakacji 2017 o Puchar Starosty Słupeckiego byli:

Starostwo Powiatowe w Słupcy, Stowarzyszenie „Z Wiatrem i pod Wiatr”, Grupa Partner, Sklep Żeglarski Szopeneria i gospodarz Ośrodka Wypoczynkowo – Żeglarskiego HORN Kosewo nad Jeziorem Powidzkim.

Sponsorami regat byli: Szopeneria, Helly Hansen ,Majermarine, Macanu, Moja Stacja, Sea Style, Mostostal Słupca.

Komandor regat

Jacek Smuszkiewicz

Tagi: Puchar Polski Jachtów Kabinowych, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 marca

Pod dowództwem Kpt. Jana Ludwiga wypłynął w rejs dookoła świata "Zawisza Czarny".
niedziela, 19 marca 1989
Wypadł za burtę i utonął Rob James, jeden z największych żeglarzy naszych czasów, mąż znanej samotniczki oceanów Naomi James.
sobota, 19 marca 1983
Po odbudowie kadłuba starej szalupy żaglowo-motorowej zwodowano s/y "Zjawa", która później służyła Władysławowi Wagnerowi w jego rejsie dookoła świata.
sobota, 19 marca 1932