TYP: a1

X Regaty Unity Line

środa, 11 sierpnia 2010
Paulina Wilk
IX Regaty Unity Line fot Krystyna i Jacek Soroka

W dniach 12 - 15 sierpnia w Świnoujściu odbędą się X Regaty Unity Line. Załogi ścigać się będą na trasie Świnoujście - Kołobrzeg - Świnoujście. Regaty Unity Line - tradycyjna impreza żeglarska, organizowana przez Jacht Klub AZS w Szczecinie i firmę żeglugową Unity Line, od wielu lat gromadzi najwięcej żeglarzy i jachtów na naszym wybrzeżu. 12 sierpnia w Porcie Jachtowym OSiR „Wyspiarz” w Świnoujściu spotkają się żeglarze z Polski, Niemiec i Danii. W tym roku spodziewany jest udział około 90 jachtów i około 400 żeglarzy. W wyścigach startują samotnicy, odltimery, katamarany i zwykłe morskie jachty załogowe.Wielu uczestników ma za sobą długie i ciekawe rejsy. Będzie niemiecki żeglarz Uwe Rottgering, który opłynął świat samotnie na swoim jachcie „Fanfan”, a także wielu znakomitych polskich żeglarzy. Takich jak: Edward Zając, który w samotnych rejsach po Bałtyku przepłynął już ponad 5000 mil morskich, Krzysztof Krygier - mistrz Polski w grupie jachtów morskich z pomiarem KWR i organizator 11 Bałtyckich Regat Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza” czy Henryk Kałuża - uczestnik regat w grupie żeglarzy samotnych od 2001 roku.

12 sierpnia do godziny 17.00 będzie można spotkać się z nimi bezpośrednio. Ponadto opowiedzą oni o swoich rejsach, a tematem spotkania będzie żegluga samotna. Tego samego dnia o godzinie 20.30 odbędzie się odprawa kapitanów, którą poprowadzi Sędzia Główny Tomasz Paterkowski.

13 sierpnia o godzinie 08.00 przy wschodniej główce portu w Świnoujściu nastąpi start do pierwszego wyścigu na trasie Świnoujście – Kołobrzeg. Jachty spodziewane są w Kołobrzegu w godzinach wieczornych. Towarzyszyć im będą: statek Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” oraz jacht motorowy „Morski Patrol” Zbigniewa Grześkowiaka. Kawalkada jachtów, znakomicie widoczna z plaż, z pewnością stanowić będzie sporą atrakcję.

IX Regaty Unity Line fot Krystyna i Jacek Soroka14 sierpnia w godzinach 12.00 - 15.00 odbędzie się wyścig na redzie portu w Kołobrzegu. Jego trasa zostanie ustawiona możliwie blisko plaży. Również w tym dniu w godzinach 10.00 – 23.00 rozegrają się na kołobrzeskiej plaży mistrzostwa budowania zamków z piasku oraz turniej piłki plażowej. Zaplanowano też postawienie namiotu wikinga oraz liczne konkursy. Wieczorem nastąpi wręczenie Pucharu prezydenta Miasta Kołobrzeg załodze jachtu,  pierwszy dotrze na mecie w Kołobrzegu. Na scenie wystąpi zespół szantowy i Sidney Polak.

15 sierpnia od godziny 08.00 jachty ścigać się będą na trasie Kołobrzeg – Świnoujście. Zakończenie regat odbędzie się na terenie jacht Klubu AZS w Szczecinie w dniu 28 sierpnia, sobota, od godziny 17.00. Towarzyszyć mu będzie spotkanie integracyjne żeglarzy polskich i niemieckich, wręczenie pucharów i upominków Unity Line i wspólna zabawa żeglarska wszystkich uczestników regat.


źródło: Piotr Stelmarczyk

 

 

IX Regaty Unity Line fot Krystyna i Jacek SorokaIX Regaty Unity Line fot Krystyna i Jacek Soroka

IX Regaty Unity Line fot Krystyna i Jacek Soroka


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940