TYP: a1

Wtorkowe wyścigi decydujące w bojerowych mistrzostwach świata

wtorek, 26 stycznia 2016
Informacja prasowa
Wtorek to ostatni dzień bojerowych mistrzostw świata, rozgrywanych w Szwecji na jeziorze Glan. W regatach startuje 160 zawodników. Po dwóch dniach regat, a jednym dniu wyścigowym (w poniedziałek wyścigi nie odbyły się z powodu braku wiatru), w grupie A jest 16 polskich zawodników, z czego 6 w pierwszej dziesiątce. Prowadzi Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) - obrońca tytułu mistrza, jest czwarty. Wicemistrz świata Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) jest na 10 pozycji.


Źródło: www.karoljablonski.pl

W niedzielę, pierwszego dnia regat, w dość skomplikowanych i trudnych warunkach lodowych, przeprowadzono po 3 wyścigi w trzech grupach, wstępnie podzielonych wg pozycji rankingowej. Dwa wyścigi eliminacyjne umożliwiały najlepszej dwunastce z grupy C i B przeskoczenie do grupy wyżej.

"W niedzielę trasa wyścigów była zbyt krótka jak na wiatr o sile 6-7 m/s, nie było możliwości gry taktycznej, tylko szybka jazda na znak. Odległość 1700 m między znakami przy prędkościach osiąganych przez bojery jest niczym. Trzy okrążenia trwały ok. 12 minut. Czołówka żegluje w bardzo małych odstępach, na znakach różnice pomiędzy wchodzącymi były minimalne. Spowodowało to wiele niebezpiecznych sytuacji, szczególnie na górnym znaku. Było wiele protestów po sytuacjach kolizyjnych, których można by uniknąć wydłużając trasę." - relacjonuje Karol Jabłoński z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. - "Ja jestem wolniejszy na starcie, więc jeśli trasa jest krótka nadrobienie straty jest trudniejsze i młodsi zawodnicy dużo szybciej "sprintujący" (rozpędzanie bojera na dystansie 20-30 metrów) mają przewagę. Jednak z miejscami 6,3,4 mam ,,dobrą pozycję do ataku”. W czołówce jest bardzo ciasno, różnice punktowe są niewielkie. Do trzeciego miejsca mam stratę 1 punktu, a do drugiego i pierwszego - 2 punktów. Na wtorek jest dobra prognoza wiatrowa, trasa regat powinna być dłuższa."
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 19 lipca

Wyruszyła śladem swojej poprzedniczki z 1957 r. (tratwa Nord) - tratwa "Nord-bis" z Kapitanem Andrzejem Urbańczykiem i zmieniającą się po drodze załogą. Po dotarciu do Gotlandii i 25 dniach żeglugi tratwa powróciła do Gdańska.
środa, 19 lipca 2006
W Gdyni rozpoczął się kolejny zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ship's Race.
sobota, 19 lipca 2003
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (niecałe 8 m długości) jacht "Probus" z Kapitanem Jerzym Cołojewem z dwoma przyjaciółmi w rejs na Szetlandy, Wyspy Owcze; mały jacht powrócił do domu, po przebyciu około 2500 Mm w ciągu 777 godzin.
poniedziałek, 19 lipca 1971
Opuściło Świnoujście "Roztocze" z Kpt. Ziemowitem Barańskim, wychodząc w zakończony powodzeniem rejs na Wyspy Owcze.
poniedziałek, 19 lipca 1971