TYP: a1

Wtorkowe wyścigi decydujące w bojerowych mistrzostwach świata

wtorek, 26 stycznia 2016
Informacja prasowa
Wtorek to ostatni dzień bojerowych mistrzostw świata, rozgrywanych w Szwecji na jeziorze Glan. W regatach startuje 160 zawodników. Po dwóch dniach regat, a jednym dniu wyścigowym (w poniedziałek wyścigi nie odbyły się z powodu braku wiatru), w grupie A jest 16 polskich zawodników, z czego 6 w pierwszej dziesiątce. Prowadzi Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a Karol Jabłoński (OKŻ Olsztyn) - obrońca tytułu mistrza, jest czwarty. Wicemistrz świata Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki) jest na 10 pozycji.


Źródło: www.karoljablonski.pl

W niedzielę, pierwszego dnia regat, w dość skomplikowanych i trudnych warunkach lodowych, przeprowadzono po 3 wyścigi w trzech grupach, wstępnie podzielonych wg pozycji rankingowej. Dwa wyścigi eliminacyjne umożliwiały najlepszej dwunastce z grupy C i B przeskoczenie do grupy wyżej.

"W niedzielę trasa wyścigów była zbyt krótka jak na wiatr o sile 6-7 m/s, nie było możliwości gry taktycznej, tylko szybka jazda na znak. Odległość 1700 m między znakami przy prędkościach osiąganych przez bojery jest niczym. Trzy okrążenia trwały ok. 12 minut. Czołówka żegluje w bardzo małych odstępach, na znakach różnice pomiędzy wchodzącymi były minimalne. Spowodowało to wiele niebezpiecznych sytuacji, szczególnie na górnym znaku. Było wiele protestów po sytuacjach kolizyjnych, których można by uniknąć wydłużając trasę." - relacjonuje Karol Jabłoński z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego. - "Ja jestem wolniejszy na starcie, więc jeśli trasa jest krótka nadrobienie straty jest trudniejsze i młodsi zawodnicy dużo szybciej "sprintujący" (rozpędzanie bojera na dystansie 20-30 metrów) mają przewagę. Jednak z miejscami 6,3,4 mam ,,dobrą pozycję do ataku”. W czołówce jest bardzo ciasno, różnice punktowe są niewielkie. Do trzeciego miejsca mam stratę 1 punktu, a do drugiego i pierwszego - 2 punktów. Na wtorek jest dobra prognoza wiatrowa, trasa regat powinna być dłuższa."
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 May

Z Jastarni do Władysławowa wyruszył zasłużony dla polskiego żeglarstwa s/y "Generał Zaruski"; po latach niszczenia w ośrodku w Jastarni zapadły decyzje i znalazły się środki na kapitalny remont jachtu.
piątek, 20 maja 2005
W Pucku zostaje wodowany ponton Arkadiusza Pawełka "Cena Strachu".
środa, 20 maja 1998
W Gdyni zakończył rejs Kpt. Henryk Jaskuła na s/y "Dar Przemyśla"; było to pierwsze polskie i trzecie w historii światowego żeglarstwa okrążenie świata bez zawijania do portów; rejs trwał 345 dni.
wtorek, 20 maja 1980
W Gdyni zmarł Karol Olgierd Borchardt, autor wielu książek marynistycznych, m.in. "Znaczy Kapitan".
wtorek, 20 maja 1986
Z zamiarem opłynięcia Islandii wypłynął z przystani JK Stoczni Gdańskiej s/y "Kismet" z Kpt. Wojciechem Orszlukiem. Żeglarze dotarli do stolicy Islandii, ale wielodniowy sztorm uniemożliwił opłynięcie wyspy dookoła. Jacht powrócił do Górek Zachodnich 22.0
czwartek, 20 maja 1965
W Valladolid umiera w zapomnieniu Krzysztof Kolumb, genueńczyk, który powszechnie uchodzi za odkrywcę Ameryki.
niedziela, 20 maja 1520