TYP: a1

Wernisaż wystawy Plastikowe morze

czwartek, 25 kwietnia 2019
Informacja prasowa

Ekscytującą relacją z rejsu Katharsis II oraz prelekcją dotyczącą zanieczyszczenia oceanów mikroplastikiem rozpoczęła się wystawa czasowa p.t. „Plastikowe Morze”, która na pokładzie statku-muzeum „Sołdek” prezentowana będzie do końca października. – Tytuł ekspozycji jest dość przewrotny i podchwytliwy. Fotografie, które państwo zobaczycie wcale nie epatują tonami pływających w morzu śmieci. Jednak badania przeprowadzone podczas tego rejsu mogą okazać się kluczowe dla oceny skali zanieczyszczenia globalnego wszechoceanu mikroplastikiem – wyjaśniał otwierający wystawę dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Robert Domżał.

Prof. dr hab. Piotr Kukliński z Instytutu Oceanologii PAN, uczestnik rejsu i autor wielu spośród prezentowanych zdjęć opisywał założenia i przebieg ekspedycji – Wyprawa miała zasadniczo dwa cele. Celem żeglarskim było zamknięcie w rekordowym czasie pętli wokół Antarktydy na południe od 60. równoleżnika półkuli południowej. Celem naukowym, przeprowadzenie badań mających sprawdzić czy zanieczyszczenie mikroplastikiem dotarło już do Oceanu Południowego. Pozostającego jak dotąd najbardziej dziewiczym oceanem na Ziemi – tłumaczył profesor Kukliński. Badacz wyjaśniał również w jaki sposób plastikowe odpady stają się mikroplastikiem. Jak drobiny plastiku trafiają do łańcucha pokarmowego i jakie niesie to zagrożenia.

Prelekcję przygotował również prof. dr hab. inż. Jan Hupka, Kierownik Katedry Technologii Chemicznej na Politechnice Gdańskiej. Podkreślał on, że źródłem mikroplastiku są nie tylko tradycyjne odpady konsumpcyjne w stylu artykułów jednorazowych lub pustych butelek. Innym ważnym źródłem są m.in. ścieki przemysłowe, a miniaturowe granulki plastiku zawiera w sobie również wiele ze stosowanych na co dzień kosmetyków i artykułów higienicznych. Profesor Hupka, sam będąc żeglarzem i mając na swoim koncie m.in. rejsy po mroźnych wodach północnego Atlantyku, rozpoczął jednak swoje wystąpienie od złożenia załodze Katharsis II wyrazów uznania – Jako żeglarz chciałbym przede wszystkim pogratulować i okazać swój podziw. Średnia prędkość dobowa rejsu Katharsis II jest wprost imponująca. To są jedne z najniebezpieczniejszych wód i najtrudniejszych warunków żeglugowych świata. Jestem pełen podziwu dla waszej ogromnej odwagi i hartu ducha – powiedział.

Treść wystawy stanowi fotorelacja z rejsu Katharsis II uzupełniona ekspozycją muzealnych urządzeń oceanograficznych stosowanych w ubiegłym wieku oraz sprzętu jakiego załoga użyła do poboru próbek podczas okrążania Antarktydy.

Wystawę będzie można oglądać do 31 października 2019 roku.

Tagi: Katharsis II, wystawa, Narodowe Muzeum Morskie
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492