TYP: a1

VOLVO Gdynia Sailing Days - Marina już pełna żagli

piątek, 19 lipca 2013
Informacja prasowa

Fot. Marek Wilczek/ Volvo Gdynia Sailing Days
Pierwsze wyścigi VOLVO Gdynia Sailing Days już za nami. Wczoraj rano na tle miasteczka VOLVO Gdynia Sailing Days z Mariny Gdynia na akwen regatowy wypłynęło ponad 140 żagli. W ciągu dnia na wodzie pojawiły się także jachty przygotowujące się do kolejnych regat, w tym polscy zawodnicy trenujący do Mistrzostw Świata Juniorów w klasach 49er i 49er FX. Na lądzie jest równie tłoczno jak na wodzie – przyjeżdżają uczestnicy kolejnych regat, wodują jachty, po Marinie przechadzają się tłumy turystów zwabionych regatową atmosferą.

Od wczoraj o pierwsze trofeum „VOLVO Gdynia Sailing Days” - Puchar Prezydenta Miasta Gdynia walczą zawodnicy w czterech klasach: Laser, Laser Radial i Laser 4.7 oraz Open Bic. W każdej klasie przeprowadzono po 4 wyścigi. Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera komentuje pierwszy dzień zmagań na wodzie: „Pierwszy dzień regat VOLVO Gdynia Sailing Days” był bardzo udany – piękna pogoda, sporo wiatru. Wyścigi były dużym wyzwaniem - wiatr zmienny co do kierunku i siły, wymagający dużej koncentracji i ciągłej czujności, czyli podejmowania właściwych decyzji taktycznych. Zbyt późno wykonany zwrot mógł kosztować dużą stratę.”

W klasie Laser Radial na pierwszym miejscu znajduje się zawodniczka z Gdyni Natalia Szymczyk (MKZ Arka Gdynia): „Laser jest bardzo wymagający. Szczególnie, że kobiety startują razem z mężczyznami i trzeba dużo trenować, aby im dorównać, po prostu jest niezła „orka”. Dzisiejsze wyścigi były wyczerpujące – i fizycznie i psychicznie – zmienny wiatr zmuszał do ciągłego skupienia i czujności. Ale jestem zadowolona.”

Najmłodsi zawodnicy ścigają się na łódce Open Bic – nowej klasie przeznaczonej dla dzieci w wieku 12 – 14 lat, która przygotowywuje do klasy Laser. Na pierwszym miejscu w klasie Open Bic jest Konrad Jasiewicz (MKZ Arka Gdynia): „Trasa wyścigów była dość długa, wiatr akurat w sam raz dla takich łódek jak nasze. Było dużo szkwałów, które czasem pomagały, a czasem przeszkadzały. Było dużo wywrotek, zwłaszcza na kursie pełnym.” Karolina Błaszak (MKZ Arka Gdynia): „Po trzech wyścigach prowadziłam. W ostatnim wyścigu też byłam na początku stawki, ale na drugiej bojce odpiął mi się kabestan i musiałam stanąć w łopocie, aby naprawić awarię. I przez to spadłam na drugie miejsce. Ale to dopiero początek regat.” Dla klasy Open Bic regaty w Gdyni są ostatnimi regatami eliminacyjnymi do Mistrzostw Świata.

Christopher Zeiser, Sędzia Międzynarodowy, jest bardzo zadowolony z rywalizacji na wodzie: „Mimo dość trudnych warunków na wodzie – zmienny wiatr, częste szkwały i dużej ilości łódek – nie było sytuacji konfliktowych ani protestów, wszyscy zawodnicy żeglowali bardzo fair.”

Trasa wyścigów ustawiona była blisko brzegu, dzięki czemu wyścigi były widoczne z plaży i Bulwaru Nadmorskiego. W miasteczku VOLVO Gdynia Sailing Days podczas wyścigów prowadzony był komentarz regat, a po zakończeniu wyścigów główni bohaterowie dnia opowiadali o zmaganiach na wodzie.

VOLVO Gdynia Sailing Days to pierwsze w historii Polski cykliczne międzynarodowe regaty żeglarskie. Jest to również obok niemieckiego Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) najważniejsze święto żeglarstwa regatowego w obrębie basenu Morza Bałtyckiego.

Większość regat VOLVO Gdynia Sailing Days jest liczona do rankingu Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF co sprawia, że startują w nich najlepsi żeglarze. Wysoka ranga wydarzenia oraz bardzo dzaangażowanie miasta powodują duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów. Zarówno wyścigi, jak i imprezy towarzyszące oferują zawodnikom, turystom i mieszkańcom miasta wiele zabawy i emocjonujące wrażenia.

Wszystkie relacje, zdjęcia oraz wyniki regat umieszczane będą na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days (biuro regat – YKP Gdynia):
18 – 20 lipca - Puchar Miasta Gdyni - klasa Laser 4.7, Laser Radial, Laser Standard, Open Bic
20 - 21 lipca – Puchar Delphia 24 & A-Class
22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:
18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
20 lipca - Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar VOLVO Gdynia Sailing Days
20 – 21 lipca – festyn na Plaży Śródmieście
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej
_________________________________

Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 April

Na mecie regat III etapu The BOC Challenge Around Alone jako pierwszy zameldował się Christophe Auguin na jachcie "Groupe Sceta".
wtorek, 23 kwietnia 1991
W stoczni w Goeteborgu zwodowany zostaje pierwszy jacht klasy "Folkboat"; do 1977 r. wykonano na całym świecie 5000 jednostek tej klasy.
czwartek, 23 kwietnia 1942