VOLVO Gdynia Sailing Days - dzień ostatni

poniedziałek, 29 lipca 2013
Informacja prasowa

Dzisiaj w miasteczku regatowym „VOLVO Gdynia Sailing Days” odbyło się oficjalne zakończenie regat VOLVO Gdynia Sailing Days oraz dekoracja zwycięzców Mistrzostw Świata w klasie 49er i 49er FX oraz Gdynia Match Cup. Na uroczystości obecna była pani Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF Carlo Croce.

W Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX z powodu braku wiatru rano nie odbył się wyścig finałowy dla załóg poza pierwszą dziesiątką. Z kolei 10 najlepszych załóg czekało na brzegu aż do godziny 13, kiedy siła wiatru wzrosła do 4 m/s i komisja regatowa mogła puścić trzy krótkie wyścigi finałowe. Punkty w tych wyścigach liczone były podwójnie i żaden nie mógł zostać odrzucony. W klasie 49er FX nie odbył się żaden wyścig finałowy.

W Mistrzostwach Świata w klasie 49er na najwyższym podium stanęła załoga hiszpańska Diego Botin i Pablo Tunado, która od początku prowadziła w klasyfikacji regat. Najlepsza polska załoga Przemysław Filipowicz i Jacek Piasecki regaty ukończyła na trzynastym miejscu. Jacek Nowak, na co dzień żeglujący z Tomaszem Januszewskim, członek polskiej kadry narodowej w klasie 49er, 14. miejsce w rankingu ISAF-u, w Mistrzostwach Świata Juniorów w Gdyni startował z bardzo dobrym zawodnikiem niemieckim Janem Hauke Erichsenem, 5. miejsce w rankingu ISAF-u. Niestety regaty w Gdyni skończyli na 24 pozycji. Jacek po regatach opowiadał: "Nie pływaliśmy wcześniej razem, mieliśmy tylko jeden dzień treningu w wietrze około 18 węzłów, więc w warunkach zupełnie innych niż podczas regat. Podczas wyścigów okazało się, że mamy inną technikę pływania w słabym wietrze i inny podział obowiązków w załodze. Również byliśmy trochę cięższą załogą niż pozostałe - średnia waga załóg była 148 kg, a my ważyliśmy 154 kg, co przy słabym wietrze daje sporą różnicę. Byliśmy ciężcy, więc po starcie było trudniej rozpędzić łódkę, słabe starty staraliśmy się nadrabiać doświadczeniem i dobrą techniką. Ale jestem pewien, że gdyby mocniej wiało ścigalibyśmy się tylko w kilka łódek."

W klasie 49er FX Mistrzem Świata Juniorów została załoga fińska Norra Ruskola i Camilla Cedercreutz. Najlepsze Polki - Zuzanna Rybicka i Marcelina Śliwińska zajęły ósmą pozycję.

Zuzanna Rybicka: “To są nasze pierwsze regaty w tej klasie, więc nie znamy poziomu innych zawodniczek. Myślę, że dziewczyny, które pływały z seniorkami są na dużo wyższym poziomie. Wcześniej pływałyśmy na 29erach, a to jest dużo mniejsza łódka, ma tylko jeden trapez dla załoganta. W 49erze są dwa trapezy, dużo większa łódka i dużo większa powierzchnia żagla. 49er to bardzo wymagająca łódka. Startowało nam się ciężko, bo jeszcze brakuje nam techniki. Musimy nadrabiać innymi sprawami to, co tracimy techniką. Ale wiemy do czego dążyć.”

W Gdynia Match Cup – Mistrzostwach Polski w Match Racingu dzisiaj odbyły się wyścigi półfinałowe i finały. „W pierwszym półfinale Przemek Tarnacki przegrał i potem musiał odrabiać straty. Wygrał pojedynek 3:1 i dzięki temu awansował do finału. W drugim półfinale Marek Stańczyk walczył z Reubenem Corbettem, ale niestety uległ 3:0 po dramatycznej walce w trudnych i zmiennych warunkach wiatrowych, przez co stracił szansę na walkę o tytuł Mistrza Polski. Wskutek porażki Stańczyka z Corbettem, Tarnacki po raz kolejny obronił tytuł Mistrza Polski. W finale Przemysław Tarnacki spotkał się z Nowozelandczykiem Reubenem Corbettem i pokonał go 1:0. W ten sposób wygrał całe zawody i potwierdził swoją supremację na krajowych arenach. W pojedynku o trzecie miejsce Marek Stańczyk wygrał z bardzo dobrym Szwedem Victorem Ogemanem. W meczu o trzecie miejsce Marek Stańczyk pokonał Szweda Ogemana i zdobył 3. miejsce w regatach Pucharu Świata i tytuł Wicemistrza Polski.” - podsumował emocjonujący dzień arbiter regat Maciej Cylupa.

W ramach XIV edycji VOLVO Gdynia Sailing Days odbyło się sześć wielkich imprez żeglarskich, wśród nich były prestiżowe Mistrzostwa Świata w klasie Micro, Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX oraz Mistrzostwa Polski w Match Racingu – Gdynia Match Cup, regaty zaliczane do Pucharu Świata. Poza tym na gdyńskim akwenie ścigały się również młodsi zawodnicy w klasie Optimist, Open Bic oraz Laser 4.7, Laser Radial i Laser Standard. W sumie żeglarskim festiwalu VOLVO Gdynia Sailing Days wzięło udział niemal 1000 zawodników.

Wyniki szczegółowe, relacje oraz zdjęcia znajdują się na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.