TYP: a1

VOLVO Gdynia Sailing Days - dzień 5

poniedziałek, 22 lipca 2013
Informacja prasowa

Fot. Marek Wilczek/ Volvo Gdynia Sailing Days
Wczoraj zakończyły się kolejne regaty w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days. Rywalizacja odbyła się w klasach DELPHIA 24 One Design, A-Class i D-One.

W miasteczku regatowym VOLVO Gdynia Sailing Days odbyła się kolejna uroczysta dekoracja zwycięzców. W klasie DELPHIA 24 One Design rywalizowało 10 załóg, regaty te zaliczane są do Pucharu Polski tej klasy. Zwyciężyła załoga „Kania Yacht” w składzie: Zbigniew Kania – sternik, Edward Konarzewski, Bartosz Flak i Krzysztof Łodyga. Zbigniew Kania, wielokrotny Mistrz Świata i olimpijczyk opowiada: „Po wczorajszych czterech wyścigach różnice punktowe w czołówce były niewielkie, więc dzisiejsze wyścigi zadecydowały kto wygra całe regaty. Przez cale regaty były wyjątkowo trudne warunki, sytuacja zmieniała się co chwila. My chyba najlepiej sobie poradziliśmy z tymi warunkami. Cały czas staraliśmy się dostrajać łódkę do warunków panujących na zatoce. Wiatr przychodził raz z lewej, raz z prawej, do samego górnego znaku. Jacht przez cały czas sprawował się nienagannie. DELPHIA zresztą to idealny jacht, doskonale spisuje się w warunkach jeziorowych na płaskiej wodzie, jak i na morzu, przy dużym zafalowaniu.”

Katamarany A-Class reprezentowało w regatach VOLVO Gdynia Sailing Days 14 załóg. Gdyńskie regaty liczone są do klasyfikacji Pucharu Polski. Bartek Gruszka, zastępca Sędziego Głównego regat opowiada o wyścigach w tej klasie: „Dzisiaj było mniejsze zafalowanie, więc było mniej wywrotek, mimo, że pod koniec wyścigów wiało tak mocno jak wczoraj. Wczorajsze wyścigi w trudnych warunkach i bardzo wysokiej fali trochę przerzedziły stawkę w A-Class, kilka jachtów miało poważne awarie i dzisiaj nie stawiły się na linii startu. Wśród zawodników A-Class doskonałą formę pokazał Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot), który praktycznie zdominował te regaty wygrywając cztery wyścigi, a w trzech przypływając na drugiej pozycji. Regaty te potwierdzają dobrą passę i duży progres, który zrobił ostatnio. Jego występ na regatach VOLVO Gdynia Sailing Days pokazuje, że zdobyty miesiąc temu tytuł wicemistrza Europy Juniorów nie był przypadkowy.” Jacek Noetzel, aktualny wicemistrz Europy i jednocześnie trener polskich „a-clasowców”: „Tymek z regat na regaty pływa coraz lepiej - regularne treningi, opływanie i starty w prestiżowych, mocno obsadzonych imprezach zaczynają procentować. Tutaj w Gdyni mieliśmy wymagające warunki, nie tylko pod względem siły wiatru, ale i zmienności kierunku, zmuszało to do stałej czujności i dużej koncentracji.”

W klasie D-One na najwyższym podium stanął Michał Korneszczuk (YK Stal Gdynia). D-ONE to dość nowa konstrukcja z fabryki Devoti Sailing (twórcy Finna) – bardzo widowiskowy jednoosobowy „skiff z genakerem”. Jest to klasa dla szybkich i sprawnych fizycznie. Widowiskowe wywrotki, duże prędkości, a wszystko to za sprawą jednej osoby, która musi jednocześnie prowadzić łódkę i obsługiwać grota i genakera. „Żeglowanie na D-ONE to wyzwanie. Może być substytutem zajęć fitness lub siłowni, a przy okazji to niezły wysiłek psychiczny. Tutaj na regatach warunki były bardzo trudne i wymagające super kondycji fizycznej oraz czujności i podzielności uwagi.”

Przed nami w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days jeszcze cztery wielkie imprezy. Dzisiaj zaczynają się najbardziej prestiżowe regaty tej edycji gdyńskiego żeglarskiego festiwalu - Mistrzostwa Świata w klasie Micro, które potrwają aż sześć dni. W tej klasie Polska broni tytułu mistrzowskiego wywalczonego w zeszłym roku przez załogę Piotra Ogrodnika. Dzisiaj do rywalizacji przystąpią też najmłodsi zawodnicy w regatach o Puchar Trenerów w klasie Optimist. Na starcie spodziewanych jest przeszło 200 zawodników i zawodniczek w wieku od 6 do 15 lat. Kolejna prestiżowa impreza to Mistrzostwa Świata Juniorów w klasach 49er i 49erFX. Łódki te, określane jako Formuła 1 żeglarstwa olimpijskiego, stacjonować będą na plaży miejskiej, a same wyścigi odbywać się będą wzdłuż bulwaru i plaży. Regaty potrwają od 24 do 28 lipca. W ostatni weekend rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w Match Racingu – Gdynia Match Cup.

Tomasz Chamera, Dyrektor Sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego podsumowuje udany początek imprezy: „Stopniujemy atrakcje - rozpoczęliśmy od młodszych zawodników w klasie Open Bic i Laser, dzisiaj kończą bardziej doświadczeni zawodnicy na jachtach Delphia 24, D-ONE i szybkich katamaranach A-Class. Rozegrany został komplet zaplanowanych wyścigów w super warunkach. Uczestnicy opuszczają Gdynię zadowoleni i na pewno tu wrócą.” - Dodaje : „Warunki panujące w czasie regat są zawsze dużym wyzwaniem – gdyński akwen jest bardzo wymagający dla żeglarzy, wymaga nieustającej koncentracji i dobrego przygotowania strategicznego. Poza tym, że akwen jest trudny dla zawodników, to stawia bardzo wysokie wymagania komisji regatowej. Impreza VOLVO Gdynia Sailing Days pokazuje, że bez problemu możemy organizować regaty w wielu klasach jednocześnie, i to w taki sposób, że są atrakcyjne dla zawodników, jak i dla widzów. W kontekście starań o organizację Mistrzostw Świata w klasach olimpijskich w 2018 roku będą to mocne strony tej lokalizacji.”

Impreza VOLVO Gdynia Sailing Days poza aspektem sportowym stara się wyjść z żeglarstwem do ludzi i zainteresować nie-żeglarzy tą dyscypliną. Dlatego w czasie zawodów prowadzony jest komentarz regat na żywo, a trasy wyścigów ustawiane są jak najbliżej brzegu. Agnieszka Gruszka, Sędzia Główny: „Trasę regat ustawiliśmy tak, aby górny znak był jak najbliżej brzegu i żeby z plaży i Bulwaru było widać jachty. Z łódki sędziowskiej widzieliśmy tłumy obserwujących wyścigi. A ponieważ przez cały czas mieliśmy piekną żeglarską pogodę, wyścigi były bardzo emocjonujące i widowiskowe i naprawdę było co oglądać.”

W miasteczku VOLVO Gdynia Sailing Days odbywają się spotkania ze słynnymi żeglarzami. Dzisiaj o godz. 17 gościem Darka Urbanowicza, dziennikarza i komentatora regat, będzie Piotr Tarnacki, pięciokrotny Mistrz Świata i aktualny Mistrz Polski w tej klasie, pretendent do kolejnego tytułu mistrzowskiego. Do mariny zapraszamy od rana. O godz. 11.30 start wyścigów Optimistów w regatach o Puchar Trenerów. O godz. 12 wyścig próbny dla klasy Micro, a o 15 - pierwszy wyścig Mistrzostw Świata.

WYNIKI OFICJALNE ZAKOŃCZONYCH REGAT:

DELPHIA 24 One Design (7 wyścigów, 1 odrzutka):
  1. Zbigniew Kania „Kania Yacht” (KS Spójnia Warszawa)
  2. Paweł Tarnowski „Apotex” (Liga Morska Gliwice) 
  3. Paweł Oskroba „Vectra” (KS Spójnia Warszawa)
A-Class (7 wyścigów, 1 odrzutka):
  1. Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot)
  2. Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot) 
  3. Piotr Baryżewski (UKS Navigo Sopot)
D-One 7 (7 wyścigów, 1 odrzutka):
  1. Michał Korneszczuk (YK Stal Gdynia)
  2. Piotr Machel (UKS Wiking Kamienica Królewska)
  3. Włodzimierz Radwaniecki (SKŻ Sopot)
Wyniki, relacje oraz zdjęcia umieszczone są na oficjalnej stronie regat: www.gdyniasailingdays.org.

Wyniki.pdf


Program regat rozgrywanych w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:
22 – 24 lipca – Puchar Trenerów w klasie Optimist
22 – 27 lipca – Mistrzostwa Świata w klasie Micro
25 – 28 lipca – Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie 49er i 49er FX
26 – 28 lipca – Gdynia Match Cup

Program imprez towarzyszących w ramach VOLVO Gdynia Sailing Days:
18 – 28 lipca – miasteczko VOLVO Gdynia Sailing Days (Marina Gdynia)
27 – 28 lipca – Mistrzostwa Polski w piłce nożnej plażowej (Plaża Śródmieście)
_________________________________
Patronat honorowy: Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha, Prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek oraz Polski Komitet Olimpijski
Partner Główny: Volvo
Partnerzy: Harken, Henri Lloyd, Garmin, Code Zero, Bank Zachodni WBK, Starbucks, Batory Centrum Handlowe, Dafour Yachts
Organizatorzy: Miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001