TYP: a1

VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 - Bardzo dobry początek Mistrzostw Europy dla polskich żeglarzy

czwartek, 14 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska są najlepszą żeńską załogą oraz plasują się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej otwartych mistrzostw Europy juniorów w klasie 420. Natomiast w klasie 470 ósmym duetem w kategorii kobiet są Julia Rokosz i Zofia Szabat. Możliwości sięgające żeglowania w czołówce podczas inauguracyjnego dnia wyścigu zaprezentowało też kilka kolejnych par biało-czerwonych, ale aby na dobre zaczęły liczyć się w walce o medale, muszą ustabilizować formę. W czwartek w ramach Volvo Gdynia Sailing Days rozpoczną się kolejne regaty. Do rywalizacji o medale w mistrzostwach Polski przystąpi pięć klas.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

Ostatecznie do regat o mistrzostwo Europy juniorów przystąpili przedstawiciele 25 federacji, którzy wystawili 166 załóg. W porównaniu ze wcześniejszymi zgłoszeniami zabrakło Bułgarii. Jako że mistrzostwa mają charakter otwarty, przyjechali nie tylko europejscy żeglarze. W Gdyni gościmy m.in.: Australijczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków, Nowozelandczyków czy reprezentantów Hongkongu i Izraela.

Najliczniejszą ekipą w drugich regatach piętnastej edycji Volvo Gdynia Sailing Days stanowią Polacy. Biało-czerwoni są reprezentowani przez 24 załogi. Niewiele mniejsze ekipy przysłali: Niemcy (16) i Włosi (14).

Największy tłok na wodzie jest w klasie 420. Tutaj do rywalizacji przystąpiło 108 duetów. Inauguracyjnego dnia wyścigów ścigano się w dwóch grupach – niebieskiej i żółtej.

Doskonale spisały się Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska. Załoga YKP Gdynia otrzymała premię za równą formę. Poszczególne wyścigi w swojej grupie kończyła z 6. i 4. lokatą. Niewielu startującym udało się zaliczyć dwa równe występy. Dlatego Polki w kategorii kobiet po pierwszym dniu są liderkami, a w klasyfikacji generalnej plasują się na 3. pozycji!

Potencjał na spory awans, ale dopiero po uruchomieniu odrzutki, co nastąpi po piątym wyścigu oraz utrzymaniu formy z drugiego biegu, mają Tomasz Wawerek i Antoni Banaś. Ta załoga drugi start ukończyła z 3. lokatą! Jednak inauguracyjny wyścig kończyła na 28. miejscu, co oznacza, że w klasyfikacji generalnej Polacy są pod koniec drugiej „10”.

W klasie 470 osobo rywalizowali panowie i panie. Zgłosiło się 58 załóg.

- Walczymy o jak najwyższe lokaty, gdyż jest to nasza główna impreza tego roku. Jednak medal z naszej strony byłby bardzo przyjemną niespodzianką. W tej grupie jest kilka utalentowanych załóg, które z powodzeniem mogą za kilka lat wystartować nawet na igrzyskach olimpijskich. Potrzeba cierpliwości i systematycznej pracy, bo dla kilku z nich dopiero pierwszy sezon rywalizuje w tej klasie – podkreśla Tomasz Jakubiak, trener reprezentacji Polski klasy 470.

W rywalizacji dziewcząt bardzo dobrze poczynały sobie Julia Rokosz i Zofia Szabat. Duet Spójni Warszawa inauguracyjny wyścig ukończył na 5. miejscu, a w klasyfikacji generalnej po pierwszym dniu plasuje się na 8. pozycji. Do załogi z obecnie 3. lokatą Polki tracą 10 punktów.

Volvo Gdynia Sailing Days
VOLVO GDYNIA SAILING DAYS 2014 / Fot. Marek WILKU Wilczek - www.saillens.pl

W drugim wyścigu spore możliwości zademonstrowały Ewa Szczęsna i Jagoda Reszka, wpływając na metę na 5. miejscu. Jednak na razie żeglarki z Chojnic muszą zadowolić się lokatą poza „10”, gdyż pierwszy bieg ukończyły jako 20. załoga.

W rywalizacji chłopców polskie załogi prezentowały niezwykle wyrównany poziom, gdyż w klasyfikacji generalnej plasują się na miejsca od 12 do 14. Po pierwszym dniu najlepsza z naszej ekipy są żeglarze Sejk Pogoń Szczecin: Damian Jaskólski i Adam Sikora.

- Dzisiaj było sporo niespodzianek, gdyż warunki były bardzo zmienne. Nasi reprezentanci pokazali się z dobrej strony. Żeglowali w pierwszej „5” na znakach, a dziewczynom udawało się nawet kończyć wyścigi na tych pozycjach – dodaje trener Jakubiak.

W czwartek mistrzowskie regaty kontynuowane będą od 11:00. Natomiast godzinę wcześniej zaplanowany jest inauguracyjny start w pięciu klasach mistrzostw Polski. Walkę o medale rozpoczną żeglarze w takich specjalnościach jak: Europa, Laser Radial, Laser 4.7, OK Dinghy i 29er.

Rywalizację na wodzie można obserwować z gdyńskiej Mariny oraz miejskiej plaży. Oczywiście wstęp dla wszystkich jest bezpłatny.

CZOŁÓWKA MISTRZOSTW EUROPY JUNIORÓW I NAJLEPSI REPREZENTANCI POLSKI PO DWÓCH WYŚCIGACH

KLASA 420 KLASYFIKACJA OPEN

1. Clarida Russell/Forrest Thomas (USA) 3 punkty
2. Hippolyte Machetti/Sidoine Dantes (Francja) 4
3. Ewa Romaniuk/Katarzyna Goralska (Polska) 10

19. Tomasz Wawerek/Antoni Banaś (Polska) 31
25. Maciej Krusiec/Rafal Radecki (Polska) 35

KLASA 470 JUNIORKI

1. Anna Kyselova/Anastasiya Krasko (Ukraina) 3
2. Fabienne Oster/Alexandra Lauber (Niemcy) 7
3. Lena Stueckl/Franziska Maege (Niemcy) 9

8. Julia Rokosz/Zofia Szabat (Polska) 19
13. Ewa Szczesna/Jagoda Reszka (Polska) 25
17. Antonina Marciniak/Sara Sikorska (Polska) 29

KLASA 470 JUNIORZY

1. Jordi Xammar/Joan Herp (Hiszpania) 2 punkty
2. David Charles Vila (Hiszpania) 9
3. Malte Winkel/Matti Cipra (Niemcy) 12

12. Damian Jaskólski/Adam Sikora (Polska) 25
13. Kamil Cesarski/Beniamin Waszkiewicz (Polska) 28
14. Filip Florek/Dominik Janowczyk (Polska) 29

 
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940