TYP: a1

Velux 5 Oceans - Gutkowski drugi w Cape Town

czwartek, 18 listopada 2010
Weronika Morys
onEditionWczoraj wieczorem, po miesiącu zmagań Polski skipper Zbigniew “Gutek” Gutkowski zakończył pierwszy etap najtrudniejszych samotnych regat okołoziemskich zajmując drugie miejsce. Po dopłynięciu do mety Gutek powiedział, że rejs go nie zmęczył.

Gutkowski jest zadowolony, że mimo problemów sprzętowych udało mu się dotrzeć do mety. Jak sam mówi, jego największą motywacją była ciągła rywalizacja z Bradem. Gutek rozpoczął wyścig na pierwszej pozycji, a później został wyprzedzony przez Amerykanina. Przez cały czas utrzymywał się zaraz za nim, a nawet w pewnym momencie się z nim zrównał. Van Liew musiał przez cały czas pilnować swojej pierwszej pozycji.

Polak w czasie regat musiał zmagać się z kilkoma awariami i utratą żagli. W trakcie wyścigu uległ też groźnemu wypadkowi - rozciął sobie głowę wirnikiem od generatora wiatrowego. Kilkaset mil przed metą podarł się ostatni z żagli umożliwiających płynięcie pełnym kursem - spinaker. Od tego momentu Polak mógł tylko obserwować coraz bardziej oddalającego się Amerykanina, a walka o pierwsze miejsce stała się niemożliwa.

Gutkowski jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w regatach Velux 5 Oceans w ich 28-letniej historii. W czasie wyścigu udowodnił wielką żeglarską klasę oraz pokazał fantastyczne umiejętności nawigacyjne i taktyczne. Jacht, na którym pływa Polak jest najstarszym ze wszystkich biorących udział w regatach.

Zakończony w Cape Town etap jest pierwszym spośród pięciu składających się na liczącą 30 000 mil morskich trasę dookoła świata. Start kolejnego odcinka 12 grudnia z Kapsztadu do Wellington w Nowej Zelandii.

Zapraszamy na www.velux5oceans.com
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877