TYP: a1

V Zlot Oldtimerów. Tradycyjne żeglarstwo dla każdego

poniedziałek, 27 sierpnia 2012
Informacja prasowa
Gdańszczanie oraz turyści po raz kolejny w tym sezonie, na zaproszenie Miasta Gdańska oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku, mieli okazję obcowania z żeglarstwem. Tym razem w odmianie tradycyjnej i wiekowej. V Zlot Oldtimerów, który odbył się w dniach 24-26 sierpnia był kameralnym spotkaniem żeglarzy, kapitanów i ich załóg z rzeszą osób ciekawych widoku pięknych drewnianych jednostek oraz chętnych wysłuchać morskich opowieści.

Do Gdańska przypłynęło 40 jednostek liczących sobie co najmniej 30 lat. Były to zarówno oryginalne jachty i łodzie, jak też repliki odbudowane na podstawie oryginału. Do tych pływających pod polską banderą dołączyły również załogi z Niemiec (Knudel, Greif), Danii (Mareas) oraz Wielkiej Brytanii (Phoebe, Incentive). Rolę jednostki flagowej pełniła Antica należąca do kpt. Jerzego Wąsowicza, współorganizatora zlotu.

Przez dwa dni pokłady poszczególnych jednostek zostały udostępnione do zwiedzania. Możliwość spotkania z żeglarzami, rozmowa o odbytych rejsach, trudzie wkładanym w utrzymanie zabytkowego jachtu czy łodzi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych, jak też starszych. Program zlotu uatrakcyjniały pokazy przybliżające tradycyjne techniki takielunku i szycia żagli oraz inscenizacje przygotowane przez oficjalnego gdańskiego pirata i jego świtę. Gdańska Aleja Oldtimerów wzbogaciła się o kolejną pamiątkową tablicę. Honorowane w niej są zasłużone, wybitne jednostki, których portem macierzystym jest Gdańsk. Do wyróżnionego w czasie poprzedniej edycji s/y Korsarz dołączył STS Generał Zaruski. Fundatorami tablicy są Fundacja Wspólnota Gdańska oraz Gdańska Stocznia REMONTOWA SA. Tablice można podziwiać przy masztach flagowych tuż obok przystani Marina Gdańsk.

Punktem kulminacyjnym zlotu była widowiskowa parada wszystkich uczestników zlotu na Motławie. Przepływające w paradnym szyku jednostki można było podziwiać od Zielonego Mostu aż po Targ Rybny i nabrzeżu przy ul. Wartkiej. Efektownie prezentujące się jachty i ich załogi pozdrawiało kilka tysięcy zgromadzonych nad Motławą sympatyków żeglarstwa.

Kolejna edycja zlotu już za dwa lata. Już teraz możemy zdradzić nazwę kolejnej jednostki, która poprowadzi uczestników w następnej paradzie oldtimerów. Będzie nią STS Generał Zaruski, który w tym roku wróci do swojej morskiej służby i jako jednostka flagowa Miasta Gdańska będzie realizował funkcje szkoleniowe dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, MOSiR w Gdańsku, Jerzy Wąsowicz - kpt s/y Antica.

Patronat medialny: Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, trojmiasto.pl, TVO Gdańsk, sailbook.pl, pomorskiszlakzeglarski.info.pl, magazyn Prestiż.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 April

Zatonięcie "Titanica" po zderzeniu z górą lodową.
poniedziałek, 15 kwietnia 1912
Wodowanie klipra "Flying Cloud", zaprojektowanego przez Donalda Mc Kaya, jednego z najsłynniejszych konstruktorów; zbudował największe, najszybsze i najładniejsze klipry. "Flying Cloud" był rekordzistą trasy z Nowego Jorku do San Francisco z czasem 89 dni
wtorek, 15 kwietnia 1851