TYP: a1

Szymon Kuczyński na jachcie „Atlantic Puffin” zwyciężył w XVI Regatach Unity Line w grupie ORC

wtorek, 16 sierpnia 2016
Piotr Stelmarczyk
W dniach 11-14 sierpnia 2016 roku na trasie Świnoujście – Kołobrzeg – Świnoujście odbyły się XVI Regaty Unity Line. Regaty te, z kilkunastoletnią tradycją, zgromadziły na starcie 68 jachtów z około 300 żeglarzami.


Fot. Franciszek Długajczyk


W poszczególnych grupach zwyciężyły jachty ze skipperami:

ORC
1. „Atlantic Puffin” z Szymonem Kuczyńskim
2. „Hadron” z Piotrem Parzy
3. „Hruby” z Robertem Rayskim

KWR I
1. „Lisica” z Adamem Lisieckim
2. „Asso” z Markiem Lewenstainem
3. “O’Dana” z Januszem Frączkiem

KWR II
1. „Orson” z Andrzejem Sokołowskim
2. „Lively” z Bronislawem Zimnickim
3. „Polus” z Lechem Łuckim

Grupa Open Żeglarze Samotni
1. „One” z Szymonem Kubaniem
2. „Happines” z Pawłem Hapanowiczem
3. „Exodus 3” ze Zbigniewem Andruszkiewiczem

Open I – jachty o długości powyżej 10,50 metra
1. „Adrenasea” z Janem Kozarzewski
2. „Sharki z Cezarym Wolskim
3. „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem

Open II jachty o długości 8,50 – 10,50 metra
1.„Trochus IV” z Edwardem Banaszakiem
2.”Delfini” z Eckhardem Kasel
3.” Fever” ze Sławomirem Turniakiem

Open III jachty o długości do 8,50 metra
1.„Polaris” z Eckhardem Manteufel
2.”Silver Wind” z Ryszardem Kasprzakiem
3. „Bikini” z Pawłem Bocherem

Open szalupy DZ
1.”8 Czortów” z Jarosławem Misiakiem
2.”Fanaberia” z Damianem Szkabarem

Błękitną Wstęgę XVI Regat Unity Line zdobył Jan Kozarzewski z jachtu „Adrenasea”, on również otrzymał nagrody Prezydentów Kołobrzegu i Świnoujścia za pierwsze bezwzględnie miejsca na metach.

Pogoda była bardzo dynamiczna i zapewniła silne wrażenia zawodnikom. W pierwszym dniu wiał korzystny południowo-zachodni wiatr o sile 4 stopni w sali Beauforta, a w drugim początkowo wiatr o sile 5 stopni, później słabnący do 3 z zachodu, czyli cały czas halsówka. Podczas regat towarzyszył nam statek szkolno – badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI” pilnując bezpieczeństwa żeglarzy.

unity line
Fot. Franciszek Długajczyk


Kolejny sukces Szymona Kuczyńskiego to wynik jego wiedzy żeglarskiej, doświadczenia uzyskanego w rejsie dookoła świata samotnie i bez silnika oraz regatach i znakomita praca jego załogi. Szymon to wielka nadzieja polskiego żeglarstwa, ten młody wiekiem żeglarz ma w sobie ogromny potencjał kolejnych dokonań.

Nie zawiedli stali uczestnicy regat- Adam Lisiecki, Piotr Parzy, Robert Rayski, Marek Lewenstain, Janusz Frączek, Andrzej Sokołowski, Bronisław Zimnicki, Lech Łucki, Paweł Hapanowicz, Cezary Wolski, Jerzy Matuszak, Eckhard Manteufel, Ryszard Kasprzak, Paweł Bocher. Ponownie w grupie żeglarzy samotnych wystartował Zbigniew Andruszkiewicz, żeglarz znany ze startów w Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, które w roku 1974 zainicjował i zorganizował ówczesny Kierownik Ośrodka Sportów Wodnych i Ratownictwa Morskiego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie Piotr Stelmarczyk wspólnie z żeglarzami Jacht Klubu Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, Jacht Klubu AZS w Szczecinie oraz pracownikami Biura Konstrukcyjnego Morskiej Stoczni Jachtowej im. Leonida Teligi w Szczecinie: Jerzym Siudym, Kazimierzem Jaworskim, Edwardem Hoffmanem i Czesławem Gogołkiewiczem. Te regaty to ciekawa historia do odrębnego artykułu, choćby z tego powodu, że nie miały żadnego budżetu. Zostały zorganizowane przez entuzjastów żeglarstwa dla entuzjastów żeglarstwa.

Ale w tegorocznej edycji Regat Unity Line także nie brakowało entuzjastów żeglarstwa. Wystartowały dwie szalupy DZ: „8 Czortów” z Jarosławem Misiakiem z Biskupieckiego Towarzystwa Żeglarskiego oraz „Fanaberia” z Damianem Szkabarem ze Stowarzyszenia Sportowego „Konstruktorzy” z Gliwic. Żegluga po morzu na otwartopokładowych szalupach to duża umiejętność i jeszcze silniejsze wrażenia, szczególnie jak wieje przeciwny wiatr 5 stopni w skali Beauforta a fala ma około 1 metra wysokości. Ale nasi dzielni żeglarze z „długich łodzi Wikingów” już zapowiadają start w XVII Regatach Unity Line.

Na starcie drugiego wyścigu na redzie Portu Kołobrzeg doszło do kolizji „Gemini 3” Romana Paszke z jachtem „Mescalero” Radosława Okińskiego. „Mescalero” odniósł poważne uszkodzenia, zniszczony został maszt i takielunek. Żeglarze nie odnieśli obrażeń.

Zapraszamy na www.regaty-unityline.pl gdzie będą umieszczone pełne wyniki oraz fotografie i filmy z regat.

Już teraz zgłosił się pierwszy żeglarz do XVII Regat Unity Line, samotnie Paweł Hapanowicz na jachcie „Happines”. Wcześniejsze zgłoszenia w tym roku bardzo pomogły w sprawnej organizacji regat.

XVII Regaty Unity Line planowane są na 10-13 sierpnia 2017 roku na trasie Świnoujście-Kołobrzeg-Dziwnów.Tagi: regaty, Unity Line, Szymon Kuczyński
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922