TYP: a1

„Szkwał” kończy 30 lat

niedziela, 28 listopada 2010
Paulina Wilk
SzkwałMłodzieżowy Klub Morski „Szkwał” kończy w tym roku 30 lat. Poprzez swoje prężne działanie nie tylko zdołał utrzymać się przez wiele lat, ale znany jest w środowisku żeglarskim całego kraju, a nawet za granicą. Od dnia założenia, czyli dokładnie 17 marca 1980 roku przez ten działający w Krakowie klub przewinęło się tysiące młodych zapaleńców żeglarstwa. Wielu z nich podczas niezliczonych obozów i rejsów wyszkolono na doświadczonych kapitanów, sterników i żeglarzy. Czas spotkać się znowu i przypomnieć sobie wspólne rejsy.

Z okazji 30 – lecia klubu założona została specjalna strona internetowa. W oparciu o zamieszczone na niej ankiety klub przygotowuje zestawienie osób związanych z nim w ciągu wszystkich 30 lat działalności. Wszystkich klubowiczów (byłych i aktualnych) oraz przyjaciół gorąco zaprasza do wypełniania. W Internecie – dla szerszego niż dotychczas grona osób – będzie dostępna także kronika klubu.

W ramach obchodów jubileuszu komandorzy klubu planują zorganizować wielkie spotkanie Szkwałowców. Jako że odbywający się w Krakowie festiwal Shanties wymyślony został i od początku tworzony był przez członków „Szkwału”, okazją do spotkania będzie właśnie jubileuszowa edycja festiwalu. Wspólne śpiewanie starych szant podczas koncertu zespołu „Stare Dzwony”, wspomnienia i nagrody. Będzie się działo!

Ponadto MKM „Szkwał” z okazji swoich urodzin planuje wydać specjalny album. Znajdą się w nim: historia klubu oczami komandorów, ciekawe historie żeglarskie nadesłane przez członków klubu, pamiątkowe zdjęcia oraz spis wszystkich członków. „Szkwał” czeka więc na ciekawe historie i zdjęcia od aktualnych i byłych klubowiczów oraz zachęca do rezerwacji biletów na koncert podczas festiwalu Shanties.

Jak obecnie wygląda działalność „Szkwału”? - Robimy konkretne rzeczy. Jesteśmy najbardziej rozwiniętym szkoleniowo klubem w Krakowie. Przy tym nie jesteśmy firmą i nie robimy rejsów typowo zarobkowych, więc pływamy tam, gdzie chcemy. Możemy poszczycić się, że do Szkwału należy najmłodszy kapitan w Polsce – Jakub Tyczyński, mający obecnie 21 lat. Wszyscy są bardzo młodzi, a jednocześnie bardzo opływani. Klubowicze to pasjonaci żeglarstwa i świetni ludzi, którzy lubią się spotykać i bawią się żeglarstwem – mówi Jakub Sepielak, komandor klubu.

Szkwał Szkwał
Rejs na Bornholm 9-12 października 2010  
   
Szkwał  Szkwał
 Kurs i egzamin na sternika motorowodnego  
   
 Szkwał  Szkwał
Wyjazd skipperski do Grecji  
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939