TYP: a1

Święto Morza rozpoczęte!

sobota, 21 czerwca 2014
Informacja prasowa
Święto Morza
Fot. Jędrzej Szerle
Wciągnięciem flagi i wystrzałami z „Błyskawicy” rozpoczęły się dzisiaj (tj. 21 czerwca) oficjalnie obchody Święta Morza w Gdyni. Impreza potrwa tydzień.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe przy Płycie Marynarza Polskiego. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Po nim, w imieniu wszystkich organizacji morskich biorących udział w Święcie, przemówił prezes Ligi Morskiej i Rzecznej i jednocześnie dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski.

- Chcemy aby Święto Morza było manifestem akcentującym wagę spraw i szans pojawiających się właśnie tutaj, nad morzem, w Gdyni – mówił. – Zgodnie ze starą maksymą o morzu, które żywi i bogaci.

Święto Morza uznano za rozpoczęte kiedy na maszt powędrowała flaga imprezy wciągnięta przez poczet wystawiony przez Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Towarzyszyły temu salwy oddane z okrętu-muzeum „Błyskawica”. Równocześnie prezydent Gdyni przekazał klucz do miasta władcy mórz Neptunowi i jego świcie, w które to role wcieliła się młodzież z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Zaraz potem uczestnicy uroczystości udali się statkami Urzędu Morskiego w Gdyni i w asyście jachtów, na wody Zatoki Gdańskiej, gdzie złożyli kwiaty w hołdzie tym, co odeszli na wieczną wachtę.

Po powrocie z morza, w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie, odsłonięto tablicę upamiętniającą legendarną żeglarkę, słynną Pierwszą Damę Bałtyku, Teresę Remiszewską. Odsłonięcia dokonała jej córka Danuta. Tablicę pobłogosławił krajowy duszpasterz ludzi morza ks. Edward Pracz. Kilka słów powiedział przy tej okazji prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Zakończenie uroczystości odbyło się w siedzibie Fundacji Helios (w budynku Jacht Klubu Morskiego Gryf) podczas spotkania żeglarskiego, które połączone zostało ze zwiedzaniem wystawy poświęconej admirałowi Józefowi Unrugowi.

Rozpoczęte dzisiaj Święto Morza w Gdyni potrwa do 29 czerwca. Jego program (szczegóły znaleźć można na stronie www.swietomorza.eu) obejmuje niemal 50 wydarzeń o morskim charakterze. Są wśród nich m. in. pokazy ratownicze i antyterrorystyczne, zwiedzanie statków, żaglowców i okrętów, dni otwarte uczelni, instytutów i muzeów morskich, wystawy, spotkania, bezpłatne rejsy jachtami i wiele innych.

Pierwsza edycja Święta Morza odbyła się w Gdyni w ubiegłym roku. Impreza nawiązuje do Świąt Morza, które odbywały się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Organizatorzy: Miasto Gdynia, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski, Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni i Miasto Jastarnia.

Patroni medialni: TVP Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Radio Gdańsk Trójmiasto.pl, Sailbook.pl, eRatusz, "Namiary".
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 September

Po zwycięstwie w regatach Plymouth-Vilamoura-Plymouth już na Kanale La Manche w silnym wietrze "Almatur II" łamie maszt; po prowizorycznej naprawie jachtu kontynuuje żeglugę do Dover, tuż przed portem w wyniku wywrotki jacht zatonął, a załogę uratowano.
wtorek, 20 września 1983
Rozpoczęły się pierwsze po II wojnie światowej regaty o Puchar Ameryki; wszystkie wyścigi wygrała "Columbia" z Briggsem Cunninghamem jako skipperem.
sobota, 20 września 1958
W Hamburgu został zwodowany "Passat", bark przeznaczony dla armatora Ferdinanda Leisza; przez lata żeglował do Australii i Ameryki Południowej, a obecnie pełni funkcję statku muzeum w Travemuende.
środa, 20 września 1911