TYP: a1

Startuje Bitwa o Gotland

piątek, 12 września 2014
Informacja prasowa | Milka Jung
W piątek, 12 września, o godz. 12 startują jedyne w swoim rodzaju, najtrudniejsze regaty samotnych żeglarzy na Bałtyku: BITWA O GOTLAND. Ośmiu żeglarzy wyruszy z Gdańska, aby okrążyć Gotlandię i powrócić na linię startu, nie zawijając po drodze do żadnego portu.Pokonanie liczącej 500 mil trasy w żegludze non-stop powinno zająć zawodnikom około 3 dób (72 godzin), w zależności od prędkości poszczególnych jachtów oraz warunków na morzu.

W czwartek o godzinie 20.00 odbyła się przedstartowa odprawa zawodników, na której zawodnikom przekazano wszystkie niezbędne informacje na temat procedury startu i mety, punktów obowiązkowych trasy oraz miejsc, gdzie należy zachować szczególną ostrożność nawigacyjną.

"Za pogodę na starcie i w kolejnych godzinach odpowiadać będą wyż znajdujący się na północy Europy oraz niż znajdujący się na południu, a dokładniej, przepływ mas powietrza pomiędzy tymi dwoma ośrodkami. Rosnące ciśnienie w obrębie wyżu zapowiada utrzymanie się stałego, dosyć silnego wiatru z kierunku północno-wschodniego" – taką prognozę przekazali meteorolodzy regat, Kazimierz Sawczuk i Juliusz Orlikowski. "W poniedziałek wieczorem zmieni kierunek na wschodni, od środy będzie to wiatr południowo-wschodni. Jego siła nie powinna przekroczyć w porywach 7 stopni w skali Beauforta" – dodają.

Tak więc pierwszą część trasy zawodnicy będą musieli pokonać pod wiatr, mozolnie halsując "w górę" Gotlandii, aby później, z wiatrem i falą powrócić na metę. "Łączy ich szalona odwaga, wielkie zamiłowanie do żeglarstwa, olbrzymie ryzyko" – tak brzmi motto Klubu Żeglarzy Samotników, patronującego regatom.

Zapraszamy do kibicowania i śledzenia jachtów online na stronie http://yb.tl/bitwa2014 (żółta zakładka na http://bitwaogotland.pl) oraz do obserwowania profilu Bitwa o Gotland na Facebooku gdzie na bieżąco będą publikowane informacje z trasy https://www.facebook.com/pages/Bitwa-o-Gotland/142665052544461?ref=bookmarks


TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 March

Na warszawskim cmentarzu pożegnano Kpt. Jana Kolańskiego, doświadczonego i znanego działacza oraz instruktora żeglarstwa, byłego kierownika wyszkolenia żeglarskiego ośrodka w Trzebieży i wieloletniego egzaminatora Centralnej Kapitańskiej Komisji Egzaminac
poniedziałek, 4 marca 2002
Rozpoczęto budowę żaglowca "Dar Młodzieży", który wkrótce miał zastąpić wysłużony "Dar Pomorza".
środa, 4 marca 1981
Urodził się Bolesław Kowalski, jeden z największych polskich żeglarzy, m.in. prowadził wyprawę na s/y "Śmiały" do Ameryki Południowej, wyprawę "Koral" na Morze Czerwone, dzisiaj senior żeglarstwa polskiego, autor wielu artykułów umieszczanych w prasie żeg
niedziela, 4 marca 1928
Zmarł Georgij Siedow (ur. w 1877 r.), rosyjski żeglarz i hydrograf, badacz Arktyki, w latach 1912-1914 kierował wyprawą do bieguna północnego, zmarł z wyczerpania w pobliżu Wyspy Rudolfa, 900 km od bieguna.
środa, 4 marca 1914
Urodził się Ryszard Langer, konstruktor jachtów, działacz żeglarski.
sobota, 4 marca 1893