TYP: a1

Spinaker przy dobrej trójce

wtorek, 5 sierpnia 2014
Informacja prasowa
Na augustowskim Necku w ubiegły weekend odbyły się regaty Pucharu Polski Jachtów Kabinowych Augustów Cup organizowane przez Oddział PTTK w Augustowie. W wodnych wyścigach udział wzięło 27 jednostek. Żeglarze zapewniali, że zarówno słoneczna pogoda jak i optymalny wiatr sprawiły, że regaty należy uznać za udane.

PPJK Augustów

W pierwszy weekend sierpnia do Augustowa przyjechali miłośnicy żeglowania, żeby wykazać się swoimi umiejętnościami podczas regat Augustów Cup. Z otwartymi ramionami przyjęli ich organizatorzy w Marinie PTTK. Wodniacy rywalizowali w klasach Omega Sport, Omega Standard, Jachty Kabinowe T2, T3, Optymist OPEN oraz Żagle 500.

Pierwszego dnia uczestnicy regat przy słonecznej pogodzie i niezbyt silnym wietrze rozegrali cztery wyścigi.

- Na początku wiatr trochę płatał nam figle, dlatego musieliśmy zmienić trasę wyścigów, ale potem się unormował i uczestnicy regat mogli pokazać na co ich stać – mówi Jarosław Bazylko, główny sędzia zawodów. – Choć nie ukrywam, że łatwo nie mieli, bo Necko jest dość trudnym akwenem, ze względu choćby na kształt.

Drugiego dnia, również przy słonecznej pogodzie i wietrze ok. 3 do 4 skali Beauforta, odbyły się trzy decydujące wyścigi, po których sędziowie wyłonili zwycięzców. I tak w klasie Omega Sport nie miał sobie równych Jerzy Górko z załogą. W klasie Żagle 500, zwyciężył Robert Sobociński, a w Omega Standard na najwyższym podium stanął Wojciech Dizurdż. Z kolei w kategorii Jachty Kabinowe T2, rywali pokonał Maciej Garniewski, a w klasie T3, zwycięstwo przypadło Krzysztofowi Murzynowi. Bardzo dzielni też byli młodzi optymiści, spośród których najlepszym okazał się Patryk Pietkiewicz. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uczestnicy regat zapewniali, że w Augustowie żegluje się wybornie i chętnie tu jeszcze powrócą.

- Pogoda dopisała i było super – przekonuje jeden z zawodników. - Aczkolwiek, bywały też momenty ciężkie, kiedy wiatr nagle zmieniał kierunek i trzeba było szybkiej reakcji, żeby wyjść z impasu.

O tym, że w naszym mieście są rewelacyjne warunki do żeglowanie, przekonywał też Kazimierz Kożuchowski, burmistrz miasta.

- W Augustowie nieraz organizowano wspaniałe regaty, na które zjeżdżało się wielu miłośników żeglowania z całego kraju i wszyscy zawsze byli zachwyceni – zaznacza. – Dlatego warto powrócić do tej tradycji i sławić nasze miasto przez wodę, bo to przecież jeden z naszych rodzimych skarbów.
Włodarz zapytany o to, czy nasze miasto mogłoby stanowić konkurencję dla Mazur, odpowiedział, że jak najbardziej.

- Myślę, że zdecydowanie tak i powinniśmy to wykorzystać, nie mówię tu o tym, że ściągnęlibyśmy do nas ogromne jachty, ale tej średniej wielkości myślę, że jak najbardziej – podkreśla. – Dlatego mam nadzieję, że w kolejnych latach podobnych regat będzie więcej i, że znajdą się osoby, które z pasją tym się zajmą.

Jak się okazuje takich osób w naszym mieście na pewno nie zabraknie.

- Zrobimy wszystko, żeby regaty Augustów Cup stały się imprezą cykliczną i prestiżową i, żeby tym samym przyjeżdżało do nas jak najwięcej żeglarzy i rozsławiało nasze piękne miasto - zaznacza Krzysztof Przekop, prezes PTTK, organizator i komandor regat. – Dlatego już dziś serdecznie zapraszamy miłośników żeglowania za rok na kolejną edycję Augustów Cup, która odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia.

Przypomnijmy, że organizatorem regat był Oddział PTTK w Augustowie.

(Jolanta Wojczulis)

Sponsorzy Augustów Cup 2014:

Burmistrz Miasta Augustowa, JW. ŚLEPSK, Tawerna Szekla, Centrum Budowlane Koszewscy, Sklep Metalowy Leszek Czajkowski, Centrum Informacji Turystycznej, Hurtownia DS- Bis Jerzy Dobrowolski s.j., Dobkowski Paliwa, Nadleśnictwo Augustów, MPEC GIGA Sp. z o.o., PEGAZUS Jarosław Żywalewski, Naf serwis, Naprawa Aut Francuskich w Białymstoku, Transdźwig Zawadcy, Demex, Jerzy Demiańczuk, „Pałac na wodzie” Falkowski, Hotel Warszawa, Atrans Wojciech Piekarski Wypożyczalnia Sprzętu Wodnego, Dream Point Spo. z o.o. Marcin Szczupakowski oraz Justyna Krzywińska.

Wyniki Augustów Cup 2014

Klasa T2

I miejsce: Maciej Garniewski z załogą,
II miejsce: Maciej Kondecki z załogą.

Klasa T3

I miejsce: Krzysztof Murzyn z załogą,
II miejsce: Agnieszka Bufal z załogą.

Klasa Omega Sport

I miejsce: Jerzy Górko z załogą,
II miejsce: Adam Bronakowski z załogą.

Klasa Omega Standard

I miejsce: Wojciech Dizurdż z załogą,
II miejsce: Piotr Ossowski z załogą,
III miejsce: Henryk Jacewicz z załogą.

Klasa Żagle 500

I miejsce: Robert Sobociński z załogą,
II miejsce: Maciej Bufal z załogą,
III miejsce: Jan Majko z załogą.

Klasa Optymist

I miejsce: Patryk Pietkiewicz,
II miejsce: Michał Stabiński,
III miejsce: Grzegorz Zaskowski.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 March

W wieku 20 lat zginęła w wypadku samochodowym Iwona Pieńkawa, córka znanego kapitana Zdzisława, uczestniczka regat Whitbread Race na s/y "Otago", autorka lirycznej relacji z rejsu pt. "Otago, Otago na zdrowie".
poniedziałek, 31 marca 1975
Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni komendant "Daru Pomorza", oddał dowodzenie tym statkiem.
czwartek, 31 marca 1977
Aresztowanie Mariusza Zaruskiego przez władze Związku Radzieckiego.
niedziela, 31 marca 1940