TYP: a1

Siódme Szanty nad Zalewem w międzynarodowej obsadzie

czwartek, 18 sierpnia 2011
Informacja prasowa
Legendy polskich szant, czołówka sceny folk, obiecujący młodzi wykonawcy i goście zza polskich granic - w najbliższy weekend (20-21.08.) nad Jeziorem Zegrzyńskim w Wieliszewie 7. edycja Festiwalu SZANTY NAD ZALEWEM. Jak zwykle z wolnym wstępem i wieloma atrakcjami towarzyszącymi!

Wieliszewski festiwal to pierwsze i jedyne tego typu wydarzenie promujące marynistyczną muzykę i kulturę nie tylko nad Jeziorem Zegrzyńskim - mekką mazowieckich żeglarzy, ale praktycznie całym Mazowszu. Pozycję tę potwierdza również fakt objęcia nad Festiwalem honorowego patronatu przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Jednak najbliższy weekend warto spędzić w Wieliszewie nie tylko dlatego.

Po ubiegłorocznym zagranicznym akcencie w postaci niezapowiedzianego i niezapomnianego występu prezentującej folk amerykański Laury Bean, postanowiliśmy iść za ciosem. W tym roku obecność muzyków zza granic naszego kraju jest już oficjalna. I tak w sobotni wieczór na scenie pojawią się energetyczni Ukraińcy z AtmAsfery, zaś niedzielne popołudnie spędzimy z Czechami z Happy to Meet. Tak oto z lokalnego wydarzenia, które przed siedmiu laty zagościło na wieliszewskiej plaży po raz pierwszy, Szanty Nad Zalewem - w tej chwili jeden z ważniejszych festiwali szantowych w Polsce - stają się wydarzeniem międzynarodowym. Charakter ten podkreśla również udział młodzieży z całego świata, która rokrocznie gości w Gminie Wieliszew w ramach międzynarodowego obozu Workcamp. Młodzi wolontariusze tradycyjnie nie tylko pomagają przy organizacji imprezy, ale również prezentują na scenie swoją amatorską ale pełną zaangażowania twórczość.

Krajową scenę zaprezentują tym czasem: Mechanicy Shanty, Zejman & Garkumpel, Sąsiedzi, Mosaic, Własny Port, Młode Wyjce (ubiegłoroczny laureat przeglądu w Gnieździe Piratów).

Festiwal poprowadzi Mirek KOWAL Kowalewski.


SOBOTA, 20.08.

17:00 Młode Wyjce
18:20 AtmAsfera
19:30 Własny Port
20:50 Mechanicy Shanty

NIEDZIELA, 21.08.

12:00 Zejman i Garkumpel (program dla dzieci)
13:00 Konkurs Kapitana Wyderki
13:30 Zejman i Garkumpel (koncert)
14:40 Happy to Meet
15:50 rozstrzygnięcie konkursów
16:20 Mosaic
17:30 WorkCamp
18:50 Sąsiedzi


CO POZA TYM?

Wiele atrakcji, m.in. te dla dzieci i rodzin (dmuchańce i trampoliny; program sceniczny Zejmana & Garkumpela; liczne konkursy, w tym Konkurs Kapitana Wyderki*) i starszych (specjalnie na weekend - już od piątku - swoje podwoje otworzy lotna tawerna Gniazda Piratów, współorganizatora festiwalu). Działać będzie również wypożyczalnia sprzętu wodnego a swoją łódkę przycumujemy bezpłatnie do miejscowego pomostu. Nie zabraknie stoisk handlowych i promocyjnych. Na plażę bez problemów dotrzemy komunikacją podmiejską i przenocujemy na bezpłatnym polu namiotowym. Szczegóły poniżej.


JAK DOJECHAĆ?

- z Legionowa na plażę w Wieliszewie linią L-9 (linia strefowa uzupełniająca ZTM): http://ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=182&l=1&q=L-9
- z Warszawy do Legionowa liniami podmiejskimi ZTM: 723, 731, 736
- z Warszawy do Legionowa autobusami prywatnych przewoźników (przystanek pod domami centrum)
- z Warszawy do Michałowa-Reginowa Szybką Koleją Miejską i dalej autobusem linii L-9: http://ztm.waw.pl/rozklad_nowy.php?c=182&l=1&q=S9


GDZIE NOCOWAĆ?

- Pole namiotowe IGLOPOLIS - dla wszystkich chętnych do nocowania na plaży udostępniamy bezpłatne, chronione pole namiotowe z dostępem do przenośnych toalet i umywalek. Dla nocujących na polu namiotowym istnieje możliwość zaparkowania samochodu w bezpośrednim jego sąsiedztwie - po odebraniu odpowiedniego identyfikatora u starosty IGLOPOLIS. Pole działać będzie od godz. 18:00 w piątek 19 sierpnia do godz. 6:00 w poniedziałek 22 sierpnia.
- Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne, Jachranka 73 (tel. 022 768 11 08, 022 768 79 00, 022 768 79 99) - zaprzyjaźniony ośrodek wypoczynkowy ulokowany na skarpie po przeciwnej stronie akwenu zegrzyńskiego (dokładnie na wysokości wieliszewskiej plaży), polecany szczególnie dla żeglarzy i zmotoryzowanych (dojazd z plaży w Wieliszewie przez zaporę w Dębem/Komornicy - około 15 minut). Do dyspozycji gości 99 miejsc noclegowych w apartamentach, bungalowach, pokojach 1 i 2 osobowych oraz "zakopiance" - przytulnym domku w stylu góralskim. Pomost do cumowania i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

*KONKURS KAPITANA WYDERKI - Konkurs Bezpieczeństwo nad Jeziorem Zegrzyńskim

Konkurs organizowany przez Starostwo Powiatowe w Legionowie przy współpracy z Komisariatem Rzecznym Policji. Akcje rozpoczęto od wydania komiksu z przygodami Kapitana Wyderki, który uczy jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Kolejnym etapem będzie konkurs, w którym mogą brać udział całe rodziny. Na wyznaczonym terenie na plaży w Wieliszewie rozstawiony zostanie tor przeszkód. Aby wygrać należy pokonać tor w jak najkrótszym czasie. Wszystko zależeć będzie od współpracy miedzy rodzicem a dzieckiem. Dla najsprytniejszych przewidziane są liczne i atrakcyjne nagrody: plecaki wodoodporne, bojki do nauki pływania, książki „Ptaki jezior i rzek” oraz niezbędniki. Zapraszamy!

SZANTY NAD ZALEWEM to impreza ogólnopolska mająca na celu spotkanie z muzyką folk - w szczególności muzyką żeglarską, organizowana na jednej z plaż położonych nad Zalewem Zegrzyńskim w Wieliszewie, promująca zarówno kulturę żeglarską jak i walory turystyczne regionu. Występujące w dotychczasowych sześciu edycjach festiwalu zespoły stanowią krajową czołówkę wykonawców muzyki folk i szanty, m.in: Zejman i Garkumpel, EKT Gdynia, 4 Refy, Perły i Łotry, Banana Boat, Smugglers, Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, Sąsiedzi, Żywiołak, Carrantuohill, Jak wolność to wolność, ściągając do Wieliszewa fanów z całej Polski. Młody festiwal spotkał się z uznaniem ogólnopolskiego środowiska marynistycznego trafiając do zestawień ważniejszych szantowych wydarzeń w kraju. Szanty Nad Zalewem są jedynym tego typu wydarzeniem promującym muzykę i kulturę żeglarską na Mazowszu. Od trzeciej edycji formułę Festiwalu rozszerzono o konkursowy przegląd amatorskich zespołów folkowych i szantowych (przesłuchania odbywają się w tawernie "Gniazdo Piratów" na warszawskim Żoliborzu, ich zwycięzcy prezentują się publiczności drugiego dnia festiwalu w Wieliszewie) - w tym roku przegląd nie odbędzie się. W ramach Festiwalu swoją amatorską, ale pełną zaangażowania twórczość prezentują już tradycyjnie uczestnicy międzynarodowego obozu Workcamp - młodzież z całego świata, która rokrocznie gości w Gminie Wieliszew. Wstęp na Festiwal - jak zawsze - jest wolny...

www.szanty.wieliszew.pl


Organizatorami Festiwalu są:

Gmina Wieliszew
Ośrodek Kultury w Wieliszewie
Tawerna Gniazdo Piratów


Partnerami:

Powiat Legionowski
SMLW Legionowo


Patronat honorowy nad wydarzeniem objął:

Marszałek Województwa Mazowieckiego


Patronat medialny nad przedsięwzięciem sprawują:

Zegrzyńskie Jezioro Marzeń - Oficjalny Serwis Turystyczny Regionu Jeziora Zegrzyńskiego jezioro.zegrzynskie.pl
Portal internetowy wolnasobota.pl
Pismo Lokalne Gazeta Wieliszewska
Radio HOBBY 89.4 fm


KURS NA WIELISZEW!
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 February

Opłynięcie Hornu przez s/y "Wojewoda Pomorski" pod dowództwem Wiesława Rakowskiego.
czwartek, 21 lutego 1980
"Chatka Puchatków" (przebudowana szalupa z "Batorego") dopływa do Santa Cruz na Teneryfie; dalszy etap rejsu prowadził na Karaiby.
sobota, 21 lutego 1959
Na VII Sejmiku Żeglarskim prezesem PZŻ wybrano Mariusza Zaruskiego.
niedziela, 21 lutego 1932
W Waszyngtonie umiera Henryk Arctowski, profesor, geofizyk, polarnik, uczestnik słynnej wyprawy antarktycznej na belgijskim żaglowcu "Belgica", przyczynił się do założenia pierwszej stracji polarnej na Wyspie Niedźwiedziej.
piątek, 21 lutego 1958