TYP: a1

Rusza nabór na bezpłatne zajęcia żeglarskie Energa Sailing

czwartek, 21 stycznia 2016
Informacja prasowa
900 miejsc i łącznie ponad 6000 godzin bezpłatnych zajęć w 10 miastach czeka na dzieci w czwartej edycji ogólnopolskiego programu edukacji żeglarskiej ENERGA Sailing. W ramach projektu realizowanego dzięki współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy ENERGA, młodzi adepci będą mogli uczyć się żeglowania na łódkach klasy Optimist oraz windsurfingu, w formie cotygodniowych 3-godzinnych zajęć teoretycznych oraz praktycznych, na wodzie. Po sukcesie zeszłorocznego pilotażowego programu szkolenia w windsurfingu, czyli w aktualnie najsilniejszej odmianie polskiego żeglarstwa, będzie on prowadzony już w 4 ośrodkach. Nabór trwa od 20 stycznia do 19 lutego br. i prowadzony jest za pośrednictwem strony EnergaSailing.pl.


Nauka żeglowania w klasie Optimist i windsurfingu, bezpieczne zachowanie nad wodą i zasady zdrowego stylu życia. To trzy kluczowe obszary kompleksowego szkolenia, które już po raz czwarty odbędzie się w ramach programu ENERGA Sailing. To największy tego typu projekt w Polsce – swym zasięgiem obejmuje 10 miast i 7 województw, a każdego roku bierze w nim udział blisko 1000 dzieci.

Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. W windsurfingu swoich sił mogą spróbować nieco starsi, mający od 9 do 11 lat. Szkolenie pływania na desce z żaglem było dotąd prowadzone w ramach pilotażu w Warszawie i Sopocie. Od tegorocznej edycji windsurfingu uczyć się będą również dzieci z Gdańska i Kalisza. Zajęcia w klasie Optimist będą się natomiast odbywać w Szczecinie, Gdyni, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie.

Honorowy patronat nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka.


Czwarta edycja bezpłatnego programu Energa Sailing to kolejny krok w rozwoju aktualnie najbardziej kompleksowego w Polsce projektu szkolenia żeglarskiego dla dzieci chcących rozpocząć swoją przygodę z tym pięknym sportem – ocenia Maciej Ruwiński, koordynator programu z Grupy Energa. – Zajęcia spotykają się z bardzo dużym zainteresowaniem, jednak z każdą kolejną edycją staramy się poszerzać ofertę szkoleniową oraz udoskonalać formę programu. W tym roku dołączyliśmy ośrodki w Kaliszu i Gdańsku do zajęć z windsurfingu. Uprościliśmy także zasady przyjmowania zgłoszeń dzieci rekrutowanych przy pomocy nauczycieli ze szkół podstawowych. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu programowi edukacji żeglarskiej za kilka lat wychowamy kolejnych wspaniałych żeglarzy, następców olimpijczyków i ambasadorów Energa Sailing, takich jak Przemysław Miarczyński i Piotr Myszka. – dodaje.

W każdym ośrodku na uczestników czeka 100 miejsc w klasie Optimist i 50 w windsurfingu. Połowa uczestników zostanie zakwalifikowana do programu na podstawie indywidualnych zgłoszeń rodziców zainteresowanych dzieci. Pozostałe miejsca zostaną przydzielone szkołom podstawowym, które zgłoszą swoją chęć udziału w Energa Sailing. W obu przypadkach kluczowa będzie kolejność zgłoszeń.

Zarówno rodzice, jak i szkoły zainteresowane udziałem w programie edukacji żeglarskiej powinny zarejestrować się na stronie internetowej EnergaSailing.pl. Zgłoszenia szkoły podstawowej może dokonać dyrektor lub nauczyciel, natomiast zgłoszenia indywidualnego – rodzic lub prawny opiekun kandydata.

Zgłoszenia do 4. edycji Energa Sailing przyjmowane będą od 20 stycznia do 19 lutego 2016 roku lub do wyczerpania limitu miejsc. Zajęcia w ramach programu rozpoczną się 29 lutego 2016 roku. Pierwszy etap potrwa do końca kwietnia i obejmować będzie naukę teoretycznych podstaw żeglarstwa, zajęcia ogólnorozwojowe na lądzie, zapoznanie z zasadami bezpieczeństwa nad wodą i zdrowego stylu życia. W maju rozpocznie się etap drugi, czyli praktyczna nauka żeglowania na łodziach klasy Optimist i deskach windsurfingowych. Zajęcia na wodzie potrwają do połowy października.

Wszystkie niezbędne informacje na temat zajęć będą dostępne na stronie internetowej www.energasailing.pl oraz u regionalnych koordynatorów programu.

Nauczyciele z zakwalifikowanych szkół podstawowych wezmą udział w szkoleniu, które umożliwi im zdobycie licencji młodszego instruktora żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego oraz certyfikatu asystenta instruktora żeglarstwa. Materiały dydaktyczne sporządzone specjalnie na potrzeby działań edukacyjnych zostaną przygotowane i dostarczone do szkół przez PZŻ.

W każdym regionie patronat nad programem objęli członkowie kadry narodowej PZŻ Energa Sailing Team Poland: Irmina Mrózek – Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (Szczecin), Małgorzata Białecka (Warszawa), Przemysław Miarczyński (Gdynia), Tomasz Januszewski i Jacek Nowak (Olsztyn), Kacper Ziemiński (Poznań), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (Kraków) oraz Agata Barwińska (Wrocław). Patronami programu w windsurfingu są Piotr Myszka (Gdańsk) Małgorzata Białecka (Warszawa), Maja Dziarnowska (Kalisz) i Paweł Tarnowski (Sopot).

Dodatkowe informacje: EnergaSailing.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 July

Belg Jacques Rogge, w przeszłości znany finnista, uczestnik olimpiady i mistrzostw świata, został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
poniedziałek, 16 lipca 2001
Urodził się Mirek "Kowal" Kowalewski, znany polski szantymen.
sobota, 16 lipca 1955
W pierwszy rejs szkolny wypływa "Dar Pomorza".
środa, 16 lipca 1930
Wyruszył z Portsmouth w rejs dookoła świata Alec Rose na s/y "Lively Lady"; trasa prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, Ocean Indyjski, wokół Przylądka Południowo-Wschodniego (Tasmania), Przylądka Horn, z powrotem do macierzystego portu.
niedziela, 16 lipca 1967
Urodził się Roald Amundsen, słynny norweski badacz polarny (zaginął bez wieści podczas lotu na Spitsbergen, spiesząc na pomoc Nobilemu, którego sterowiec "Italia" uległ katastrofie). Uczestniczył w słynnej wyprawie antarktycznej na statku "Belgica" (1897-
wtorek, 16 lipca 1872