TYP: a1

RS21 rozpoczyna sezon!

piątek, 13 maja 2022
Informacja prasowa

Klasa RS21 to nowa międzynarodowa klasa regatowa, która pojawiła się w Polsce w ubiegłym roku. Mimo krótkiej historii krajowa flota może cieszyć się kilkunastoma jachtami na linii startu. Pierwsza runda nowego cyklu Polish RS21 Cup rozegra się w dniach 14-15 maja i będzie częścią Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta.

RS21 to nowoczesne sportowe jachty one-design pochodzące z brytyjskiej stoczni RS Sailing. W Polsce pojawiły się pierwszy raz w sezonie 2021. Flota 9 jachtów przez cały sezon była wykorzystywana do rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej. Te same jachty uczestniczyły w regatach Nord Cup i Gdynia Sailing Days, udostępniane załogom na zasadzie czarteru. Na końcówkę sezonu ligowa flota wraz z dwoma prywatnymi jednostkami pojechała do Włoch do Malcesine nad Jeziorem Garda na pierwsze, historyczne Mistrzostwa Europy klasy RS21.

Na kolejny rok klasa RS21 zaplanowała jeszcze bogatszy program. Polish RS21 Cup to pierwsza edycja cyklu, dzięki któremu klasa RS21 zaprezentuje się na największych imprezach żeglarskich w kraju. Na miejsce pierwszej rundy organizatorzy wybrali Sopot i rozgrywany tam Żeglarski Puchar Trójmiasta.

Na liście startowej na prywatnych jachtach zobaczymy między innymi Tytusa Butowskiego na jachcie POL250 Fundacji Baltiq Sport czy Jacka Puchniarza za sterami POL218 załogi Polsporty Sailing. Międzynarodowego klimatu doda regatom obecność litewskiej załogi Aistisa Kalanaviciusa na jachcie LTU248.

Czarterowa flota należąca do Polskiej Ligi Żeglarskiej zostanie poprowadzona przez najsilniejsze załogi tego cyklu. Ubiegłoroczny Mistrz Polski Balex YKP Gdynia oraz wicemistrz Yacht Club Polski Gdańsk zostaną wystawieni na próbę przez zwycięzcę 1 Ligi, załogę Wojskowej Akademii Technicznej Wojciecha Myśliwca. W stawce zameldują się również ekstraklasowe załogi Sztorm Grupy, Sport Vita Ski&Sail oraz Yacht Clubu Białołęka. Drugi poziom rozgrywkowy Ligi będą reprezentować Jachtklub Stoczni Gdańskiej, Etisoft Sailing Team oraz Yacht Club Sopot, będący przedstawicielem organizatora.

Cały cykl regat będzie miał wspólny ranking Pucharu Polski RS21 a poszczególne regaty będą miały bogatą oprawę medialną oraz tracking GPS wraz z wynikami na żywo.

Pełny terminarz regat Polish RS21 Cup na sezon 2022:
1 runda – 14-15 maja, Żeglarski Puchar Trójmiasta, Sopot
2 runda – 25-26 czerwca, Nord Cup, Gdańsk
3 runda – 22-24 lipca, Gdynia Sailing Days, Mistrzostwa Polski RS21
4 runda – 3-4 września, Finał, Szczecin

RS21 jest klasą międzynarodową zrzeszoną w federacji World Sailing, podobnie jak znane klasy J70, Melges 24, 20 czy Micro. Europejski kalendarz regat klasy RS21 zawiera imprezy we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii i Polsce, a flota Polskiej Ligi Żeglarskiej również będzie dostępna do czartery na wybrane imprezy m.in. na Gardzie czy na Mistrzostwach Świata, które odbędą się jesienią w Chorwacji i zakończą sezon główny.

Organizatorami cyklu Polish RS21 Cup są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego, czyli organizatorzy regat Polska Liga Żeglarska i cyklu Polish Match Tour.

Tagi: regaty, RS21
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 29 June

Wystartował ze Świnoujścia s/y "Asterias" pod dowództwem Kapitana Aleksandra Lipińskiego w rejs dookoła świata na trasie Świnoujście, Bermudy, Kanał Panamski, Tahiti, Australia, Mauritius, Kapsztad, Świnoujście.
wtorek, 29 czerwca 1976
W kolejnych regatach Bermudy-Europa z metą w hiszpańskim porcie Bayona wziął udział "Dar Szczecina" z Kapitanem Jerzym Kraszewskim.
czwartek, 29 czerwca 1972
Z Helu wyruszył s/y "Freya" z Kpt. Dariuszem Boguckim; żeglarze dotarli do portu Godthab na Grenlandii i powrócili do kraju 19 września.
niedziela, 29 czerwca 1969
Wyruszył w pierwszy rejs 300-tonowy flagowy statek szkolny ZHP "Zawisza Czarny" pod Kapitanem Mariuszem Zaruskim; trasa wiodła z Gdyni do Kopenhagi, Londynu, Antwerpii, Amsterdamu i z powrotem do Gdyni.
sobota, 29 czerwca 1935
W Greenock wodowany został herbaciany kliper "Ariel", m.in. uczestnik regat kliprów w 1866 r., w których startowały trzy najsłynniejsze klipry "Teaping", "Ariel", "Serica"; trasę z Fu-czou do Londynu pokonały w 99 dni; zwyciężył "Teaping" z przewagą 12 mi
czwartek, 29 czerwca 1865