TYP: a1

Rejsy Roku, Kolosy, Conrady, czyli nasi Najlepsi 2013

poniedziałek, 10 marca 2014
Wiesław Seidler
DakarDrugi weekend marca to już tradycyjne swoiste ogólnopolskie święto żeglarzy, podróżników i indywidualności morskich, gdyż nakładają się wtedy uroczystości wręczania najważniejszych honorowych nagród – Rejsów Roku i Conradów w Gdańsku, i Kolosów w Gdyni, tym razem za osiągnięcia w 2013 roku. We wszystkich trzech rankingach nie zabrakło szczecińskich akcentów.

Rejsy Roku 2013 PZŻ


W pierwszy piątek marca, zgodnie z tradycją, w gdańskim Dworze Artusa wręczone zostały doroczne nagrody Rejs Roku, najbardziej prestiżowe krajowe nagrody żeglarskie. Tam 44. Nagrodę Rejs Roku i Srebrny Sekstant odebrał kapitan jachtu „Lady Dana 44” Ryszard Wojnowski, natomiast II Nagrodę – „nasza” Joanna Pajkowska, i III Nagrodę – szczecinianin Kazimierz Ludwiński, a ponadto wśród czterech wyróżnień znalazł się jeszcze Krystian Szypka (są na zdjęciach, o wszystkich pisałem wcześniej, niedawno oglądaliśmy ich i nagradzaliśmy także na naszej zachodniopomorskiej Gali Żeglarskiej). Wracam przy okazji do mojego pomysłu, że Joasię Pajkowską możemy więc śmiało okrzyknąć „Żeglarką Roku 2013”?

Międzynarodowe Nagrody Conrady 2013 - Indywidualności Morskie


Od 1997 roku środowisko morskie Trójmiasta wyróżnia nimi wyjątkowych ludzi morza z całego świata, za osiągnięcia w żeglarstwie, kulturze i nauce morskiej, oraz gospodarce morskiej. Dotychczas brązową statuetką Josepha Conrada Korzeniowskiego uhonorowano ponad 100 osób, a za ubiegły rok otrzymało ją w gdańskim Klubie „Zejman” kolejnych siedmiu „wspaniałych”, w tym m.in. szczeciński kpt. ż. w. Włodzimierz Grycner, działacz LMiR i komodor dorocznych "Flisów Odrzańskich", a także związany z naszym środowiskiem żeglarskim znany czeski zdobywca oceanów kpt. Rudolf „Ruda” Krautschneider. Dodam, że jeszcze jeden laureat - kontradmirał Czesław Dyrcz, rektor komendant AMW w Gdyni, Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, pochodzi z… Gryfina

Kolosy 2013


Prawdziwe tłumy zgromadziła w dn. 7 – 9 bm. kolejna gdyńska już 16. edycja ogólnopolskich spotkań podróżników, żeglarzy i alpinistów „Kolosy”. Najlepsi opowiadali o swoich wyczynach na lądzie, morzu i w powietrzu, a w tym roku – wyjątkowo – aż dwa Kolosy przyznano żeglarzom. Kolosa w kategorii „Żeglarstwo” odebrała załoga jachtu „Lady Dana 44” (w/w Rejs Roku 2013), a wyróżnienie Szymon Kuczyński i Dobrochna Nowak, za rejs na 5-metrowym jachcie na Karaiby i z powrotem. Dodatkowo rodzinnego Kolosa w kategorii „Podróże” otrzymała nasza szczecińska załoga Kazimierza Ludwińskiego z dziećmi - Nel i Noe, za 9-letni wokółziemski rejs i włóczęgę na katamaranie „Wyspa Szczęśliwych Dzieci” (wszyscy troje pierwszym na zdjęciu).

Serdeczne gratulacje dla wszystkich laureatów, szczególnie naszych.

ITB Berlin 2014


Największe targi turystyczne, oferty z całego świata, w tym także sporo dla żeglarzy i wodniaków. Oblegany pawilon Polski, z widoczną reklamą nadwodnych atrakcji, spływów kajakowych, szlaków żeglarskich, itd.

Asia Pajkowska Krystian Szypka
Targi w Berlinie Targi w Berlinie

Tekst i zdjęcia: Wiesław Seidler

Na zdjęciach: Nasi laureaci Rejsów Roku i Kolosów - Joasia Pajkowska, Krystian Szypka i tata Kazimierz Ludwiński, z Nel i Noe, i nieco targów ITB Berlin 2014.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 31 May

Po wielu latach postoju w Jastarni, we Władysławowie rozpoczyna się remont jachtu "Generał Zaruski".
wtorek, 31 maja 2005
Wystartowały regaty The Transat (dawny OSTAR) z Plymouth do Bostonu; w klasie trimaranów regaty wygrał Michel Desjoyeaux w czasie 8 dni, 8 godzin, 29 minut i 55 sekund.
poniedziałek, 31 maja 2004
Z okolic Wysp Kanaryjskich na tratwie "Ju-Fu" wyruszyła w rejs przez Atlantyk polska załoga pod dowództwem Krzysztofa Opieli; żeglarze dotarli do Juan w Puerto Rico, po 81 dniach żeglugi i przebyciu około 3000 Mm.
niedziela, 31 maja 1992
Zmarł Zbigniew Krasnodębski - zasłużony działacz żeglarski, wcześniej żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego, działacz Yacht Klubu Polski, Głównej Komisji Turystyki Żeglarskiej PZŻ.
piątek, 31 maja 1991